1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Implanty piersi – dlaczego są coraz chętniej wybierane przez Polki? Ekspert wyjaśnia!

Implanty piersi – dlaczego są coraz chętniej wybierane przez Polki? Ekspert wyjaśnia!

Dr hab. n. med. Paweł Szychta, prof. UMK, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz Motiva Key Opinion Leader w Polsce. (Fot. materiały partnera)
Coraz więcej kobiet decyduje się na operację piersi. Panie, które przeszły tego typu zabieg, często oprócz zmiany w wyglądzie fizycznym podkreślają, jak wielką metamorfozę przeszły także w sferze psychicznej. O tym zagadnieniu oraz o kwestii bezpieczeństwa i rekonwalescencji po operacji opowiada dr hab. n. med. Paweł Szychta, prof. UMK, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz Motiva Key Opinion Leader w Polsce.

Czy wiele kobiet decyduje się powiększyć swoje piersi?
Tak. Powiększanie piersi to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych. Co roku 3 miliony kobiet na całym świecie przeprowadza zabieg związany ze swoimi piersiami. Ponad połowa z nich to operacja powiększania biustu.

Skąd ta tendencja?
Cóż. Wiele kobiet twierdzi, iż piersi są wyznacznikiem ich kobiecości. Kobiety chcą mieć ładne, kształtne piersi, a nie każdy biust spełnia oczekiwania jego posiadaczki. Dlatego też kobiety, niezadowolone z rozmiaru i kształtu swoich piersi, pragną je zmienić i powiększyć. Dzięki chirurgii plastycznej jest to jak najbardziej możliwe. Większość kobiet potwierdza, że zabieg przyniósł im korzyści psychologiczne, takie jak poprawa jakości życia seksualnego, lepsze samopoczucie na plaży, na basenie, a przez to większą pewność siebie.

Czy jest jakiś rodzaj mody na taki, a nie inny kształt i wielkość biustu?
Trudno to nazwać modą. Wielkość i kształt implantu chirurg dobiera częściowo do oczekiwań pacjentki, ale również do jej budowy anatomicznej postury, kształtu piersi, szerokości klatki piersiowej, stopnia opadania piersi czy ilości pokrycia mięśniowego. Jednakże można zaobserwować, że w Polsce powodzeniem cieszą się coraz to większe implanty.

Czy zabieg powiększenia biustu jest bezpieczny?
Operacje powiększania piersi są jednymi z bardziej bezpiecznych w medycynie. Jednakże podstawową sprawą jest wybór profesjonalnego chirurga, który taką operację przeprowadzi. Chirurgiczne metody powiększania piersi cały czas są udoskonalane. Z roku na rok, pojawiają się coraz lepsze implanty, a ich producenci proponują coraz to bezpieczniejsze rozwiązania, dzięki którym zabiegi stają się mniej inwazyjne, a ich efekt coraz bardziej dostosowany do oczekiwań pacjentek. Coraz rzadziej zdarzają się z kolei sytuacje, że implant pęka, przecieka albo zagraża zdrowiu kobiety w jakikolwiek inny sposób. Natomiast należy pamiętać, że powiększanie piersi jest operacją chirurgiczną, i jak przy każdej operacji istnieje jakieś minimalne ryzyko powikłań. Organizm może więc odrzucić implant, mogą pojawić się problemy, chociażby z gojeniem szwów. I o tym każdy rzetelny chirurg powinien pacjentkę uprzedzić.

Jakie więc są najlepsze implanty?
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju implantów. Najpopularniejszym materiałem, z którego są one wykonane jest silikon. Wybór implantu podyktowany jest nie tylko oczekiwaniami pacjentki, ale również jej budową, szerokością klatki piersiowej, czy wielkością jej biustu. Najbardziej naturalny wygląd nadają piersiom implanty ergonomiczne zachowujące się w anatomiczny sposób, zbliżone do kobiecych piersi i dostosowujące się do ruchów ciała. Doskonale przypominają one naturalny biust nawet w pozycji stojącej. W swojej pracy zdecydowałem się na implanty Motiva, które cechuje bezpieczeństwo, wysoka elastyczność oraz komfort i wygoda użytkowania dla pacjentek.

Ile czasu trwa rekonwalescencja po wszczepieniu implantów?
Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, pacjentka pozostaje w klinice przez jedną dobę. Po zabiegu, przez okres 4 do 6 tygodni należy nosić bieliznę stabilizującą, unikać gwałtownych ruchów, noszenia ciężarów oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jednakże nie da się jednoznacznie określić, jak długo trwa okres rekonwalescencji, bo każda kobieta ma inny organizm i u każdej powrót do pełni sił będzie przebiegał w indywidualny sposób.

Czy po operacji powiększenia biustu można karmić piersią?
Można. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają na to wpływ. Najistotniejsze jest, w jakim miejscu zostanie wszczepiony implant. Prawidłowe jego umiejscowienie nie powinno powodować przeszkód w karmieniu. Równie istotną kwestią jest rodzaj wykonanego cięcia. Kobietom, które chcą w przyszłości karmić piersią, poleca się wykonanie go w obrębie dołu pachowego lub tuż poniżej piersi.

Czy każda kobieta, niezależnie od wieku, może powiększyć swoje piersi?
Wyznacznikiem, który decyduje o przeciwwskazaniach do zabiegu, nie jest wiek kobiety, ale stan jej zdrowia. Zabiegu nie mogą wykonywać pacjentki, u których występują: problemy z krzepliwością krwi, zakrzepica żył głębokich, nowotwory, choroby płuc i serca, niezaleczone problemy endokrynologiczne, a także infekcje. Operacji wszczepienia implantów nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży oraz karmiących. Także znaczna otyłość może być przeciwwskazaniem do wykonania operacji powiększenia piersi.

Więcej informacji: www.chirurgiaplastyczna.pl oraz www.motiva.info.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze