1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Biżuteria YES mówi #TAKdlaPszczół!

Biżuteria YES mówi #TAKdlaPszczół!

Nowa kolekcja YES Queen B, wspiera program #TakdlaPszczół. Fot. materiały prasowe
Aż 90% całej światowej żywności powstaje dzięki pracy pszczół. Owady zamieszkujące zaledwie jeden ul, zapylają codziennie ponad 14 milionów kwiatów. Niestety od pewnego czasu pszczoły nie mają łatwego życia. Zmiany klimatu oraz współczesne metody upraw sprawiają, że tym owadom grozi zagłada. Dlatego właśnie nowa kolekcja marki YES - Queen B, aktywnie wspiera program pomocy pszczołom.

Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Gdyby zniknęły, oznaczałoby to katastrofę – załamałaby się światowa produkcja żywności. W samej Europie od zapylania przez owady jest uzależnionych ponad 4000 odmian warzyw.

Od pewnego czasu pszczoły wymierają - zatruwają je m.in. pestycydy stosowane masowo w rolnictwie. Przelatująca przez chmurę oprysków pszczoła jest narażona na śmiertelną dawkę trucizny, co więcej - przy okazji zatruwa również kolejne mieszkanki ula, karmiąc czerw pszczeli skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem.

Również zmiany klimatyczne są dla pszczół zabójcze. Rosnąca temperatura oraz gwałtowne zjawiska pogodowe mają wpływ na globalne zmiany w ekosystemie: zaburzony został czas kwitnienia roślin, przez co pszczoły mają problem z pokarmem. Za krótka zima budzi pszczoły zbyt wcześnie z zimowego snu, ulewne deszcze niszczą rośliny, susze i upały uniemożliwiają owadom pracę.

Masowe rolnictwo i zmiany klimatyczne zagrażają światowej populacji pszczół. (Fot. iStock)

Wspierajmy pszczoły

Pszczoły potrzebują ochrony. Okazuje się, że każdy z nas może coś dla nich zrobić. Latem warto posadzić kwitnące rośliny miododajne - jeśli nie mamy ogrodu, wystarczy nawet jedna doniczka na balkonie. Opłaca się również wspierać ekologiczne rolnictwo, kupując warzywa i owoce od rolników, którzy nie stosują szkodliwych dla owadów nawozów i środków ochrony roślin.

Warto również wspierać wszelkie projekty, które mają na celu ratowanie pszczół. Jednym z nich jest program #TAKdlaPszczół zainicjowany przez braci Rafała i Macieja Szela po to, by dzielić się wiedzą o pszczołach i pomagać w sytuacjach kryzysowych. W ramach programu powstaje pierwszy na świecie Bank Pszczeli- specjalna rezerwa pszczół zawsze gotowych, by pomagać w odbudowie zniszczonych lub wytrutych pasiek.

Kupując biżuterię z najnowszej kolekcji YES Queen B, dokładasz cegiełkę do budowy nowych uli dla pszczół. (Fot. materiały prasowe)

YES dla pszczół

Program #TAKdlaPszczół jest aktywnie wspierany przez biżuterię YES. Projektantka Kasia Bukowska stworzyła oryginalną kolekcję Queen B, inspirowaną motywem pszczół i plastrów miodu. Część dochodu ze sprzedaży tej biżuterii wspiera program #TAKdlaPszczół. Kupując biżuterię z tej kolekcji każdy z nas dokłada więc cegiełkę do budowy nowych uli dla Banku Pszczelego.

Plaster miodu stał się motywem przewodnim kolekcji YES Queen B. (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze