1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Zbliża się koniec OC – gdzie wykupić kolejną polisę?

Zbliża się koniec OC – gdzie wykupić kolejną polisę?

(Fot. materiały partnera)
Obowiązek wykupywania co roku OC dotyczy każdego samochodu. Żaden właściciel auta przed nim nie ucieknie, a uchylanie się od niego wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokich kar finansowych. Pojawia się zatem pytanie, gdzie wykupić kolejną polisę, gdy obecna wygasa? Odpowiadamy na nie poniżej.

Przedłużenie w obecnym towarzystwie

Nie warto zwlekać do ostatnich dni zbliżającego się terminu wygaśnięcia OC z podjęciem decyzji o wykupieniu kolejnej polisy. Poszukiwanie pod presją czasu może bowiem oznaczać większą presję i nadmierny pośpiech, w efekcie czego wybrana oferta nie będzie najkorzystniejsza. Ważna informacja jest taka, że nawet jeśli przegapisz termin, obecna polisa przedłuży się automatycznie – aby to nie nastąpiło i umowa wygasła po roku, konieczne jest napisanie wypowiedzenia. Zakładając, że nie zamierzasz rezygnować z obecnego OC, nawet bez twojej wiedzy towarzystwo przedłuży je na kolejny rok, a tobie wyśle żądanie zapłaty określonej kwoty. Czy to jednak dobre rozwiązanie?

Mogłoby się wydawać, że pozostawanie w tym samym towarzystwie na następne 12 miesięcy zapewnia korzyści wynikające z lojalności wobec jednej firmy. Skoro rok temu jej oferta była najtańsza, dlaczego teraz ma być inaczej? W praktyce często okazuje się jednak, że inne towarzystwa przygotowały dla ciebie lepsze propozycje, dlatego zasadne staje się wypowiedzenie obecnej polisy i wykupienie tańszej. W związku z tym trzymaj rękę na pulsie i nie przegap terminu wygasającego ubezpieczenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go sprawdzić, przeczytaj artykuł dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/.

Porównuj i wybierz najtańsze OC

Prawdopodobnie twoje obecne towarzystwo prześle ci propozycję przedłużenia polisy jeszcze przed wygaśnięciem – sprawdź ją, a następnie porównaj z innymi ofertami. Tylko jak to zrobić? W tym celu konieczne jest indywidualne wyliczenie składki w wielu towarzystwach i na tej podstawie wybranie najtańszego OC. Na szczęście nie trzeba wykonywać obliczeń w każdej firmie z osobna – aby za jednym razem sprawdzić składkę w wielu towarzystwach, warto skorzystać z internetowego kalkulatora OC lub usług agenta ubezpieczeniowego.

Oba sposoby polegają na podaniu danych na temat samochodu i właściciela, z tym że w kalkulatorze online należy je wpisać w interaktywnym formularzu, co można sprawdzić samemu pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, a agentowi wystarczy podać dowód rejestracyjny, z którego wyczyta wszystkie informacje. Który sposób na porównanie OC i znalezienie najlepszej, czyli najtańszej oferty jest najkorzystniejszy? Oba są równie dobre, a wybór jednego z nich zależy od indywidualnych preferencji.

Nie zapomnij o wypowiedzeniu

Pamiętaj, że jeśli uda ci się znaleźć polisę tańszą niż propozycja obecnego towarzystwa, w którym masz wykupione wygasające ubezpieczenie, konieczne będzie jego wypowiedzenie. W przeciwnym razie – jak wspominaliśmy – przedłuży się automatycznie, w związku z czym będziesz płacić jednocześnie dwie składki. Na szczęście istnieje możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonego OC w dowolnym momencie i opłacenia składki wyłącznie za okres, w którym obowiązywało.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, gdzie wykupić nową polisę ubezpieczeniową, zanim obecna wygaśnie, brzmi: tam, gdzie jest najtaniej. Przy użyciu internetowego kalkulatora lub przy wsparciu agenta ubezpieczeniowego sprawdź, w którym towarzystwie składka jest najniższa i wykup OC, płacąc za nie jak najmniej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze