1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Odparzenie pupy u dziecka – jak temu zapobiec?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Odparzenia pupy u niemowląt to dość częsty problem i bardzo uciążliwy. Podrażniona, a nawet zraniona skóra pod pieluszką boli, wywołuje dyskomfort i rozdrażnienie. Czy istnieje sposób, aby temu zapobiec? Sprawdź, jak pielęgnować skórę pod pieluszką, aby nie dopuścić do odparzeń.

Skąd się biorą odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia pupy u niemowląt wiążą się przede wszystkim z nieodpowiednią codzienną pielęgnacją. Mogą wynikać z rzadkiego zmieniania pieluszki, niestosowania maści przeciw odparzeniom albo stosowania nieodpowiednich produktów kosmetycznych, np. mokrych chusteczek. Częstą przyczyną powstawania problemów skórnych u niemowląt jest również zbyt grube ubranie brzdąca, który z powodu przegrzania obficie się poci. To właśnie wilgoć jest głównym sprawcą odparzeń skóry. Gdy zbiera się pod pieluszką, sprzyja powstawaniu otarć, podrażnień, a w końcu ran i tzw. pieluszkowego zapalenia skóry.

Odparzenia powstają przede wszystkim w miejscu, gdzie skóra styka się z pieluszką. Na początku pojawia się z pozoru niegroźne zaczerwienienie, to jednak wyraźny znak, aby wprowadzić drobne zmiany pielęgnacyjne. W ten sposób można uniknąć powstania bolesnych zmian, które są na tyle uciążliwe, że wywołują uczucie dyskomfortu, a czasem nawet wybudzają ze snu i sprawiają, że rozdrażniony Maluch nie chce schodzić z rąk rodzica. Dla mamy i taty to duże utrudnienie w wykonywaniu codziennych obowiązków, a także zmartwienie, zwłaszcza gdy odparzona skóra nie wygląda najlepiej. Co w takich sytuacjach można zrobić?

Co robić, gdy dojdzie do odparzenia skóry?

Najważniejsze, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju stanu zapalnego, co niesie ryzyko infekcji grzybiczej i bakteryjnej. W tym celu należy z dużą uwagą przyłożyć się do codziennej pielęgnacji, a na każde przewijanie poświęcić trochę więcej czasu. Samo zmienianie brudnej pieluszki nie wystarczy. Przewijanie powinno się składać z kilku czynności.

  1. Delikatnego oczyszczenia skóry, także gdy w pieluszka była jedynie lekko zawilgocona.
  2. Zastosowania emulsji łagodzącej, np. w postaci atomizera , która koi, natłuszcza i regeneruje, a do tego szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustej, brudzącej warstwy.
  3. Wietrzenia pupy, czyli pozostawienia odsłoniętej skóry (bez pieluszki) na kilka minut.
  4. Założenia czystej pieluszki i ubranka.

Wspomagająco warto zastosować kojące kąpiele w krochmalu. Dziś krochmalu nie trzeba przygotowywać samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po gotowy do użycia produkt dostępny w drogeriach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też zmiana dotychczas stosowanych pieluch na ekologiczne - jednorazowe bambusowe lub wielorazowe. Zdarza się, że to właśnie nieodpowiednie pieluszki wywołują odparzenia pupy.

Jak zapobiec odparzeniom pupy u dziecka?

W codziennej pielęgnacji skóry niemowląt największą rolę odgrywa wzmocnienie bariery naskórkowej, czyli naturalnej warstwy ochronnej, która w pierwszych latach życia jest niedojrzała i łatwo ulega podrażnieniom. Żeby temu zapobiec, należy dbać o utrzymanie równowagi wodno-lipidowej poprzez zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia. Ważne jest, aby emulsje czy balsamy o takich właściwościach były przeznaczone dla najmłodszych i zawierały substancje naturalne korzystnie wpływające na kondycję skóry niemowląt.

Inna sprawa to częste przewijanie, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Regularne zmienianie pieluszki, od razu gdy zajdzie taka potrzeba, to podstawa pielęgnacji dziecka i najlepszy sposób, by zapobiec odparzeniom pupy. Istotne jest również dbanie o higienę okolicy pieluszkowej oraz zabezpieczanie skóry cienką warstwą maści przeciw odparzeniom. Dobrze sprawdzi się na przykład krem z olejem z nasion z wiesiołka, który wzmacnia barierę naskórkową i zabezpiecza skórę pod pieluszką przed czynnikami potencjalnie drażniącymi.

Na odparzenia pupy u dziecka powinni być wyczuleni przede wszystkim rodzice małych alergików, w tym maluchów z atopowym zapaleniem skóry. Przy skłonności do alergii, ryzyko problemów skórnych znacząco wzrasta, stąd szczególna potrzeba odpowiedniej pielęgnacji. Profilaktyka to skuteczny sposób na utrzymanie skóry niemowlęcia w dobrej kondycji. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Szykujesz się do roli rodzica i nie wiesz jeszcze, jakie imię będzie nosił Twój Maluszek? Wypróbuj generator imion:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze