1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Podróżowanie kamperem – slow life w drodze

Podróżowanie kamperem daje szereg możliwości, których nie może oferować żadna inna forma podróżowania. (Fot. materiały partnera)
Kamper nie jest już zarezerwowany tylko dla żądnych przygód podróżników, którzy wyruszają na długie wycieczki po całym świecie. Teraz można nim łatwo ruszyć na weekend, urlop czy wakacje połączone z pracą. Wystarczy tylko odrobina chęci i gotowość na życie w drodze.

Polacy pokochali kampery. Ich popularność wzrastała wraz z przedłużającą się pandemią. Zamknięci w czterech ścianach z całymi rodzinami, z wielką niewiadomą dotyczącą możliwości zagranicznych podróży szukaliśmy sposobu, który pozwoli nam zmienić otoczenie, a jednocześnie odpocząć i na chwilę odciąć się od codzienności. Podróżowanie kamperem spełniło te warunki, a nawet oferowało więcej – bezpieczeństwo, swobodę, niezależność, wygodę, bliskość natury i tak potrzebną nam wtedy dawkę niecodziennych emocji.

Wszystko to sprawiło, że pomysł wakacji kamperem nie jest już traktowany jako fanaberia, a pożądany przez wielu sposób na podróże. Szczególnie te krajowe w skali mikro, zgodnie z koncepcją slow travel, czyli odkrywanie najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, zwiedzanie turystycznych perełek, a jednocześnie wspieranie lokalnych społeczności. To zresztą właśnie dzięki kamperom coraz więcej z nas decyduje się na spędzenie urlopu w Polsce w miejscach, które dotychczas nie były pierwszymi wyborami turystów. Przestajemy odwiedzać zatłoczone kurorty i centra miast. Kamper daje nam bowiem szereg możliwości, których nie może oferować żadna inna forma podróżowania.

Po pierwsze – wolność

W podróże kamperem wpisana jest spontaniczność i nieprzewidywalność. Nie mamy żadnych zobowiązań – nie musimy dojechać do hotelu na czas, martwić się o nocleg i szukać miejsc na obiad. Wszystko, co potrzebne, znajduje się wokół nas. Nie jest też problemem nagła zmiana planów, bo nawet, jeśli zgubimy drogę, możemy w ten sposób odkryć nowe, jeszcze ciekawsze miejsca. Co więcej, w Polsce restrykcje związane z nocowaniem „na dziko” nie są tak rygorystyczne, jak w innych krajach Europy. Nie brakuje wyznaczonych miejsc do spania w sercu przyrody – wokół lasów, gór, parków narodowych czy rezerwatów. Będąc w drodze, sami codziennie wybieramy widok z okna. Takie uczucie wolności wyzwala, a po powrocie daje napęd do działania.

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)

Slow life

Podróżowanie kamperem jest też odskocznią od życia w biegu. Idealnie wpasowuje się w ideę slow travel, według której do każdego zwiedzanego miejsca powinniśmy podchodzić z uważnością. Bez pośpiechu, powoli poznajemy je i mamy czas na to, żeby się nim napawać. Kamper to też nasz dom. Razem z całą rodziną przygotowujemy więc w nim posiłki, dbamy o czystość i spędzamy wspólnie czas, którego często brakuje nam w codziennym biegu. Podróżowanie kamperem daje też możliwość pracy zdalnej w miejscach, w których czujemy się dobrze, dzięki czemu efektywniej realizujemy zadania. Kamper to doskonały workplace. Można więc w nim podróżować rodzinnie, zwiedzać i pracować, a jednocześnie utrzymywać work-life balance.

Na wyciągnięcie ręki

Warto mieć świadomość tego, że by wyruszyć w drogę kamperem, nie trzeba go od razu kupować. Można zdecydować się na wynajem. Jednym z miejsc w sieci, za pośrednictwem którego można to zrobić, jest Campiri.pl. To nowoczesna, w pełni zdigitalizowana platforma, łącząca osoby zainteresowane wynajmem kampera z właścicielami indywidualnymi i wypożyczalniami, a przy tym promująca ideę karawaningu jako stylu życia.

Platforma powstała po to, by promować lokalność i zachęcać do krajowych podróży, zgodnie z duchem ekologicznym. Projekt ma inspirować do zrównoważonego sposobu podróżowania, promować rozwój ekonomii współdzielenia, ale i eliminować negatywny wpływ masowej turystyki na środowisko.

Dzięki czeskim korzeniom Campiri Polacy mogą wypożyczać kampery nie tylko w Polsce, ale i w Pradze czy Koszycach. Mechanizm działania e-platformy jest też bardzo intuicyjny i prosty. Wystarczy wejść na stronę Campiri.pl, wybrać pojazd dopasowany do swoich potrzeb i wyruszyć w podróż, która może na zawsze odmienić nasze podejście do turystyki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze