1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Codzienne nawyki kluczem do… zdrowia

Aby osiągnąć stabilizację w świecie, który ciągle pędzi i wymaga od nas więcej i więcej, warto wypracować kilka dobrych nawyków, które będą czymś stałym w naszym rozkładzie dnia czy tygodnia. (Fot. iStock)
Aby osiągnąć stabilizację w świecie, który ciągle pędzi i wymaga od nas więcej i więcej, warto wypracować kilka dobrych nawyków, które będą czymś stałym w naszym rozkładzie dnia czy tygodnia. (Fot. iStock)
Self-care, czyli dbanie o siebie, to trend, który nie wychodzi z mody. I oby nigdy nie wyszedł. Coraz więcej osób świadomie zwalnia, chcąc skupić się na zaspokojeniu własnych potrzeb. Niestety, chociaż tyle się o tym mówi, nadal potrzebujemy przypomnienia, żeby się zatrzymać, odetchnąć i zaopiekować sobą. Jeśli potrzebujecie wskazówek, jak to zrobić, zapraszamy do lektury.

Aby osiągnąć stabilizację w świecie, który ciągle pędzi i wymaga od nas więcej i więcej, warto wypracować kilka dobrych nawyków, które będą czymś stałym w naszym rozkładzie dnia czy tygodnia. Niech to będzie coś przyjemnego i pożytecznego jednocześnie. Coś, za co przyszli my sobie podziękujemy. Nawet jeśli wydaje nam się, że teraz mamy siłę i „dajemy radę”, to nasz organizm potrzebuje regularnych przerw i troski, żeby służyć nam jak najdłużej przez całe życie. Warto zadbać zarówno o ciało, jak i psychikę. Zwłaszcza że pandemia i okres izolacji zaburzyły nasze sposoby funkcjonowania i przyczyniły się do utrwalenia negatywnych nawyków. Ograniczenie aktywności fizycznej, brak zbilansowanej diety czy zaniedbanie kwestii zdrowotnych – brzmi znajomo? Spokojnie, zawsze możecie zacząć od nowa.

Aktywność fizyczna

Koronawirus sprawił, że przestaliśmy się ruszać. Raport NIZP PZH „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020” pokazuje, że według danych jednego z producentów sportowych opasek wiosenny lock down 2020 spowodował spadek dziennej liczby kroków nawet o 40 proc. I chociaż w 2022 roku wiele osób wróciło do regularnej dawki ruchu, to nadal bardzo dużo nas woli osiadły tryb życia. Mimo tego, że aktywność fizyczna powinna na stałe zagościć w naszym życiu, to nadal kojarzy nam się ona z niemiłym obowiązkiem. A przecież tak być nie musi. Aktywność fizyczna to nie tylko wylewanie siódmych potów, lecz także spokojna joga czy długie spacery. Ważne, żeby w ogóle się ruszać i dopasować ruch do naszych preferencji, możliwości i stanu naszego zdrowia. Nie dość, że wpłynie to na nas zdrowotnie, to jeszcze poprawi nastrój, m.in. poprzez produkcję endrofin.

Self-care psychiczny

Wszechobecny stres to nasz wróg numer jeden. Praca, inflacja, COVID i wiele innych czynników wpływają na nas niekorzystnie. A, niestety, nadal nie do końca wiemy, jak sobie z tym stresem radzić. Często wyżywamy się na najbliższych, kompulsywnie objadamy lub po prostu nic z tym nie robimy, co odbija się na naszym zdrowiu. Stałymi punktami naszego dnia powinny być więc: głębokie oddechy, medytacja – nawet krótka – czy praktyka uważności. Chociaż 10 minut skupienia się na naszym wnętrzu sprawi, że poczujemy, jak napięcie opuszcza nasze ciało, a umysł staje się spokojny.

Wyłączenie się

Żeby dobrze funkcjonować za dnia, trzeba zadać o siebie w nocy. W końcu jak sobie pościelimy, tak się wyśpimy. Dlatego musimy pilnować, żeby spać odpowiednią liczbę godzin. Jeśli macie problem z zaśnięciem, spróbujcie relaksacji, które wyciszą was przed nocą i rozluźnią wasze ciało. Do tego warto zadbać o to, żeby przynajmniej godzinę przed snem nie korzystać z telefonu. W ogóle czas offline także powinien być stałym elementem naszego dnia. Ilu z nas rozpoczyna dzień od scrollowania Facebooka czy od czytania wiadomości, które często nastrajają nas negatywnie na resztę dnia? Godzina bez Internetu rano i wieczorem całkowicie poprawi jakość naszego funkcjonowania. Przekonajcie się sami.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Dobrze zbilansowana dieta

Odpowiednia, zbilansowana dieta to podstawa. W czasach, gdy stres atakuje przede wszystkim nasze jelita – które są naszym drugim mózgiem – powinniśmy szczególnie dbać o to, co jemy. Zapominacie o śniadaniu? Jecie w pośpiechu? Czasem spożywacie tylko jeden posiłek dziennie? Pamiętajcie, że ciało to maszyna, która do działania potrzebuje paliwa. Jeśli nie będziemy zaspokajać podstawowych potrzeb, nasz organizm odmówi posłuszeństwa –a zaburzenia metabolizmu to nie przelewki. Nie zapominajcie też o piciu wody. Jeśli nie lubicie zwykłej wody, dodajcie do niej cytryny, mięty czy mrożonych owoców. Pamiętajcie – to ma być przyjemność!

Profilaktyka

Nieprawidłowe odżywanie, niewystarczająca aktywność fizyczna, szybkie tempo życia czy stres narażają nas na wystąpienie niedoborów witamin, minerałów czy pojawienie się dolegliwości obniżających komfort naszego życia. Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ale kiedy ostatni raz robiliście profilaktyczne badania? Regularne wykonywanie badań lekarskich i stałe monitorowanie swojego stanu zdrowia powinno być dla nas priorytetem. Szczególne znaczenie mają takie parametry, jak cholesterol, metabolizm czy BMI. Zwłaszcza że brak ruchu i spoczynkowy tryb życia prowadzą nie tylko do problemów z kręgosłupem, lecz także do otyłości, obniżenia wydolności organizmu czy spowolnienia metabolizmu. Wiedzieliście, że otyłość została uznana przez WHO za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku? Z kolei – według wyżej wspomnianego raportu NIZP PZH – aż 61 proc. Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu!

A chociaż tłuszcz ten pełni w organizmie ważną rolę – m.in. buduje komórki i wytwarza witaminę D3, a więc odpowiada za właściwą odporność organizmu – to musi być go odpowiednia ilość w organizmie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do występowania chorób sercowo-naczyniowych i może doprowadzić nawet do zawału, miażdżycy czy udaru mózgu.

Wyżej wymienione nawyki – głównie te w obszarach aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania – są kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu czy prawidłowego metabolizmu. Jednak nasz organizm czasem też potrzebuje pomocy, np. w postaci suplementów.

Cholesterol pod kontrolą

Warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, które przyczynią się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Dobrym wyborem będzie , który zawiera dobrze tolerowane składniki – przebadane naukowo – czyli polifenole z bergamoty ActiBPF i ekstrakt z czosnku z wysoką zawartością allicyny.

Został on stworzony dla osób, które poszukują naprawdę skutecznych preparatów naturalnych. Korzyści ze stosowania tego suplementu diety dzięki zawartości czosnku to: prawidłowy poziom cholesterolu, prawidłowy poziom glukozy, prawidłowe mikrokrążenie oraz zdrowie całego układu krążenia, a także prawidłowe funkcjonowanie wątroby i działanie antyoksydacyjne.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Można powiedzieć, że to moc natury zamknięta w kapsułce, ponieważ Berimal zawiera naturalne składniki. Jest to pierwsza marka na polskim rynku z suplementami zawierającymi w swoim składzie wspomniany już unikalny składnik aktywny ActiBPF, czyli kompozycję polifenoli z bergamoty. A warto wspomnieć, że bergamota od 2018 roku rekomendowana jest przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w III Deklaracji Sopockiej w tzw. piramidzie interwencji lipidowych.

Poza tym w Berimalu Metabolizm – który zadba o prawidłowy poziom cholesterolu, glukozy oraz o prawidłową kontrolę masy ciała i BMI – znajdziemy ekstrakt z zielonej herbaty, witaminę B6 i B12 oraz chrom.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

To suplement diety stworzony w oparciu na najnowszych doniesieniach medycznych i wynikach badań niezależnych naukowo. Ma korzystny wpływ na działanie organizmu.

Zatem jeśli szukacie preparatu, który utrzyma cholesterol w ryzach, albo takiego, który przyspieszy metabolizm, zainteresujcie się bliżej suplementami marki . Nie zapominajcie jednak, że powinny być one uzupełnieniem codziennej diety, dlatego już od dzisiaj zacznijcie wprowadzać pozytywne nawyki do swojego życia, które poprawią jego jakość.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze