1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Ofert pracy dla opiekunów w Niemczech jest bezliku. Kuszą wysokimi zarobkami i dodatkowymi benefitami. W dobie rosnących cen wiele osób zastanawia się nad wyjazdem do opieki chociaż dorywczo, aby podreperować nadwątlony domowy budżet. Czy ta praca jest dla każdego?

Chcę pomagać!

to osoby, które decydują się na ten rodzaj pracy nie tylko ze względu na chęć zarobku, ale także kierują się potrzebą pomocy innym. W pracy opiekunek i opiekunów osób starszych najważniejsze są cechy charakteru. Zanim zachęceni wizją wypłaty w euro zaczniemy rozsyłać aplikacje do różnych agencji pracy czy firm opiekuńczych zastanówmy się na spokojnie, czy w ogóle do tej pracy się nadajemy.

Od pracowników branży opiekuńczej wymaga się przede wszystkim empatii. Opieka nad kimś niesamodzielnym to bowiem zrozumienie ich ograniczeń, ale także wyrozumiałość dla słabości czy nie zawsze pozytywnego nastawiania. Warto dać sobie sprawę z tego, że seniorzy to nieraz osoby cierpiące, zmagające się z przewlekłym bólem, co niechybne wpływa na ich zachowanie. Nie zawsze bowiem są to uśmiechnięte babcie i szarmanccy dziadkowie. Złe samopoczucie wywołane chorobą lub po prostu rozgoryczenie spowodowane niemożliwością samodzielnego wykonywania tych czynności, które jeszcze niedawno nie wymagały niemal żadnego wysiłku – to wszystko prowadzi do tego, że osoby starsze bywają marudne, czasem nerwowe lub smutne. Opiekunowie muszą w takich sytuacjach wykazywać się właśnie empatią i zrozumieniem, że podopieczny nie zawsze tryskać będzie dobrym humorem.

W opiece nad osobami starszymi w Niemczech przyda się także cierpliwość. Opiekunowie to często osoby energiczne, które chcą szybko wykonać poszczególne obowiązki, aby potem spokojnie odpocząć lub spędzić czas z seniorem na różnych przyjemnościach. Tymczasem jedną z zasad opieki jest włączanie osoby starszej w różne czynności, w zależności od jej możliwości i stanu zdrowia. Podopieczną można więc zachęcić do przygotowania sałatki do obiadu, podopiecznego poprosić o podlanie kwiatków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zarówno zadania wykonywane przez seniora samodzielnie, jak i te, w których pomaga opiekun, będą trwały dłużej, niż gdybyśmy wszystko chcieli zrobić sami.

Osoby decydujące się na pracę w opiece w Niemczech powinny także wykazywać się pewną dozą odporności psychicznej. Jest to ważna cecha charakteru, która z jednej strony pozwoli nam poradzić sobie z tęsknotą za domem i bliskimi, z drugiej natomiast zachować dystans do niemiłych zachowań czy komentarzy naszego podopiecznego. Jest to szczególnie ważne podczas opieki nad osobami z demencją, w tym z chorobą Alzheimera. Opiekunowie muszą pamiętać – choć nie jest to regułą – że schorzenia dementywne mogą negatywnie wpływać na charakter podopiecznego. Osoby starsze bywają podejrzliwe, niemiłe, nie chcą współpracować. Nawet jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z powodów takiego zachowania, wciąż mogą być one przykre. Nie wolno jednak zbytnio się denerwować czy przejmować. Nie wpłynie to dobrze ani na nas, ani na komfort wykonywania pracy.

W kontekście osób chorych na demencję raz jeszcze przywołać należy cierpliwość. Chorzy często zapominają co robią w danym momencie, o co ich poprosiliśmy, czy o co oni poprosili nas. Żyją trochę w swoim świecie i niejednokrotnie trzeba wielokrotnie odpowiadać na to samo pytanie lub prosić o to samo. Każdy chyba rozumie, że w takiej sytuacji podejście pełne łagodności i cierpliwości jest nieodzowne.

Niezwykle ważną cechą charakteru opiekunek, a właściwie jedną z motywacji, która powinna nam przyświecać przed podjęciem tej pracy, jest zwykła, ludzka chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Osobie niesamodzielnej, wymagającej wsparcia, zrozumienia, towarzystwa. Jeśli tylko czujemy w sobie taką chęć, to już dobry początek!

Kompetencje opiekuńcze i umiejętności językowe

Jeśli nasze cechy charakteru predestynują nas do zawodu opiekuna seniora, pora rozważyć pozostałe kompetencje i umiejętności. Na wstępie koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że w pracy w opiece w zasadzie nie ma jednego, uniwersalnego zbioru umiejętności, które powinniśmy nabyć, aby móc ubiegać się o tę pracę. Wynika to z różnorodności dostępnych ofert, czyli z bardzo szerokiego wachlarza możliwych zakresów obowiązków.

Na jednym biegunie mamy tutaj sztele, gdzie zadania opiekunów sprowadzają się niemal wyłącznie do prowadzenia domu oraz dotrzymywania seniorowi towarzystwa. Takie zlecenia nie wymagają szczególnego doświadczenia czy umiejętności, gdyż obowiązki to między innymi pranie, sprzątanie, robienie zakupów oraz gotowanie, a także wspólne spacery lub gra w karty. Każda osoba dorosła ma je opanowane do perfekcji lub błyskawicznie może się ich nauczyć. Aplikowanie na takie zlecenia polecić można w zasadzie każdemu, a w szczególności osobom stawiającym w branży opiekuńczej pierwsze kroki. Jeśli wybieramy się na pierwszą w życiu sztelę, nie mamy żadnego doświadczenia w opiece nad osobą starszą – nie ważne czy tego zdobytego w życiu prywatnym czy też zawodowego – szukajmy właśnie takiej pracy. Pozwoli nam ona ocenić, czy zawód opiekuna w Niemczech jest dla nas.

Na drugim biegunie znajdują się zlecenia wymagające sporej wiedzy i doświadczenia. Jest to przede wszystkim opieka nad osobami leżącymi, ale także cierpiącymi na różnego typu specyficzne schorzenia. To niewątpliwie najtrudniejszy rodzaj pracy, stawiający przed nami szereg takich wyzwań, jak na przykład transfer podopiecznego z łóżka na wózek inwalidzki. Taka czynności wymaga wiedzy, gdyż inaczej łatwo możemy nabawić się kontuzji. Sztele z zakresu trudnych polecamy wyłącznie osobom, dla których branża opiekuńcza nie ma tajemnic.

Pośrodku znaleźć możemy pełną paletę mniej lub bardziej wymagających zleceń. Warto wybrać dla siebie takie, które odpowiada posiadanemu doświadczeniu. Poszukując odpowiedniej pracy pamiętajmy o tym, że obowiązkiem agencji pracy lub firm z branży opiekuńczej jest dokładne zapoznanie nas z sytuacją na miejscu – stanem zdrowia podopiecznego oraz zakresem obowiązków.

W pracy w opiece w Niemczech niebagatelne znaczenie ma znajomość języka niemieckiego. Często spotkać można się z opinią, że nie jest ona potrzebna, bo po co znać język, skoro do gotowania nie jest on potrzebny, zakupy zrobimy w supermarkecie a z podopiecznym porozumiemy się na migi. Niestety, nie możemy zgodzić się z takim podejściem. Przemawia za tym co najmniej kilka kwestii. Przede wszystkim musimy pamiętać, że obowiązkiem opiekunki jest nie tylko wykonywanie poszczególnych czynności opiekuńczych czy sprzątanie, ale także dotrzymywanie seniorowi towarzystwa. Jasne, oglądać telewizję można bez gadania, jednak podopiecznym często brakuje kontaktu z drugim człowiekiem i właśnie to powinien zapewnić mu opiekun. Trudno to zrobić bez jakiejkolwiek znajomości niemieckiego. Ponadto pamiętać musimy, że podopieczni rzadko są osobami całkowicie samotnymi. Zwykle mają oni dorosłe dzieci, często mieszkające daleko. To właśnie ze względu na nich opiekunka powinna znać język, aby móc przekazać im informację na temat stanu zdrowia czy samopoczucia maty lub taty. Wreszcie warto zdać sobie sprawę z tego, że opieka nad seniorem może nieść za sobą różne nieprzewidywalne sytuacje. Jedną z nich jest nagłe pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego, choćby zasłabnięcie. Wtedy to opiekunka będzie zobowiązana do wezwania pomocy, co bez podstawowej choćby umiejętności porozumienia się może być wielokrotnie bardziej skomplikowane.

Konieczność porozumiewanie się językiem niemieckim nie oznacza jednak, że od opiekunów wymaga się biegłej jego znajomości. Wszystko zależy od sytuacji na miejscu i wymagań klientów. Spotkać można zarówno oferty z bardzo dobrą, jak i całkiem podstawową znajomością języka. Warto obiektywnie ocenić własne umiejętności, zanim zdecydujemy się na wyjazd. Można także rozpocząć naukę. Na początek zupełnie wystarczą różne darmowe kursy lub materiały, które z łatwością znajdziemy w Internecie. Zdarza się także, że firmy opiekuńcze oferują osobom zainteresowanym pracą darmowe kursy – stacjonarne lub online. Wystarczy się rozejrzeć.

Pomimo opinii o konieczności choćby podstawowej znajomości języka, należy zaznaczyć, że opiekunowie lub przyszli opiekunowie, którzy w ogóle nie znają niemieckiego, także mogą znaleźć dla siebie ofertę pracy. Często może być to jednak trudna sztela, zakładająca dużo zadań pielęgnacyjnych, a mniej tych związanych z dotrzymywaniem towarzystwa. Takich propozycji warto szukać szczególnie w tych okresach, kiedy branża zmaga się z niedoborem pracowników, to jest w wakacje lub święta.

Szukaj z głową!

Jeśli uważamy, że mamy wystarczające kompetencje do pracy w opiece, a nasze cechy charakteru odpowiadają tym najbardziej poszukiwanym, spokojnie możemy rozpocząć przeglądanie ofert pracy. Najwięcej propozycji znajdziemy oczywiście w Internecie.

Aplikując na poszczególne zlecenia zachowajmy jednak pewną dozę czujności. Szukajmy rzetelnych pracodawców, którzy udzielają wyczerpujących informacji na temat sytuacji na miejscu oraz – co najważniejsze – odprowadzają wszystkie przewidziane prawem podatki i składki. Pamiętajmy, aby nie dać się oszukać i omamić wysokimi stawkami za bardzo łatwe zlecenia. Pytajmy o szczegóły. Upewnijmy się, że w razie problemów możemy liczyć na wsparcie, a także że w trakcie pobytu za granicą jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Wypadki zdarzają się wszędzie, a koszty leczenia za granicą mogą przyprawić o ból głowy.

Choć praca w opiece nie należy do łatwych, warto spróbować w niej swoich sił. Mimo trudności nagroda w postaci wdzięczności osoby starszej jest doprawdy bezcenna.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze