1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Praca testera oprogramowania – na czym polega, gdzie jej szukać i jakie zarobki może zaoferować?

Praca testera oprogramowania – na czym polega, gdzie jej szukać i jakie zarobki może zaoferować?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Tester oprogramowania to osoba, której nie może zabraknąć w żadnej firmie zajmującej się nowymi technologiami. Odpowiada on za jakość końcowego produktu, który trafia na rynek i do rąk użytkownika. Jest więc bardzo ważnym członkiem każdego zespołu IT. Z tego względu może też liczyć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie.

Tester oprogramowania, czyli kto? – specyfika pracy

Tester oprogramowania to pracownik, który jest nieodłącznym członkiem każdego zespołu developerskiego w firmach z branży IT. Jest to osoba niebezpośrednio odpowiadająca za jakość oraz funkcjonalność stron internetowych, aplikacji czy też różnych aktualizacji systemów.

Tester odpowiada za te właściwości jedynie pośrednio, ponieważ sam nie zajmuje się programowaniem. Do jego zadań należy kontrola gotowych systemów developerskich oraz sprawdzanie ich pod kątem prawidłowości ich funkcjonowania. Praca testera oprogramowania w dużej mierze polega więc na szukaniu błędów w pracy programistów.

Nie chodzi jednak o wytykanie niedopatrzeń, dzięki którym firma wykryje niewydajnego programistę. Tester kontroluje owoce pracy developerów głównie ze względu na końcowych użytkowników. Całemu zespołowi z działu IT zależy na tym, aby produkt, który jego członkowie wypuszczą na rynek, działał bez zarzutu.

Gdzie i jak znaleźć pracę jako tester oprogramowania?

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego i dlatego też cała branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit. Dynamika rozwoju sektora generuje całkiem spory ruch na rynku pracy. Aktualnie panuje popyt na różne stanowiska, ale sami testerzy oprogramowania należą do najczęściej rozchwytywanych pracowników.

Gdzie szukać pracy w roli testera? Na początek warto rozejrzeć się po branżowych serwisach takich jak No Fluff Jobs. Można tam znaleźć wiele ofert skierowanych zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych pracowników IT.

Wybierając zakładkę , można od razu określić poziom swojego doświadczenia, preferowany typ umowy, pożądane widełki płacowe czy wymaganą znajomość danych programów informatycznych. Te ostatnie są bardzo ważne, ponieważ umiejętność poruszania się w wybranych środowiskach programistycznych często stanowi główny wymóg pracodawców.

W dzisiejszych czasach raczej odchodzi się już od manualnego testowania, czyli ręcznego przeklikiwania się przez kolejne etapy oprogramowania. Manualne sposoby ustępują miejsca zautomatyzowanemu testingowi. Polega on na tym, że tester programuje system, który po puszczeniu w ruch samodzielnie sprawdza aplikacje czy strony. Ten sposób pracy stwarza mniejsze ryzyko ludzkiego błędu i zapewnia dokładniejszą kontrolę.

Aby zostać automatyzującym testerem, najpierw trzeba więc poznać narzędzia lub języki kodowania, które wykorzystuje się przy sprawdzaniu oprogramowań. Pracodawcy mogą oczekiwać umiejętności pracowania w Javie, SQL, Selenium lub innych systemach. Przed rozpoczęciem wysyłania CV dobrze jest więc przejść kurs czy szkolenie z wybranych narzędzi.

Czy w testingu opłaca się pracować?

Prace związane z nowoczesnymi technologiami od zawsze należały do dobrze płatnych zawodów. Branża IT jest jednym z najlepiej prosperujących sektorów, a jej pracownicy mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wysokości płac w IT są różne i zależne od specjalizacji. Testerzy oprogramowań mogą liczyć na stawki mieszczące się w ramach od 3 do 30 tysięcy złotych brutto. Tak duża dysproporcja pomiędzy najniższą i najwyższą stawką wynika głównie z poziomu zaawansowania pracownika.

W branży IT są cztery podstawowe szczeble kariery. Pracownicy mogą mieć status junior, mid, senior lub expert. Testerzy z najkrótszym stażem pracy otrzymują oczywiście najniższe wynagrodzenie. Jednak branża jest na tyle dynamiczna, że rozwijając swoje umiejętności programistyczne, można szybko awansować na wyższe poziomy w pracowniczej hierarchii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze