1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Garaż w domu jednorodzinnym – jak go odpowiednio zabezpieczyć?

(Fot. materiały partnera)
Na bezpieczeństwo garażu ma wpływ przede wszystkim dobrze dobrana brama garażowa. Powinna być solidna i wytrzymała, odporna na próby wyważenia. Nie mniej ważne są także systemy alarmowe oraz dobry zamek antywłamaniowy. O jakich więc kwestiach należy pamiętać, planując zabezpieczając własny dobytek? Podpowiadamy.

Solidna brama garażowa

Aby skutecznie ochronić własny dobytek, potrzebna jest solidna i masywna brama garażowa. Powinna być ona wykonana przede wszystkim z wytrzymałych materiałów, odpornych na siłowe próby włamania. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na modele, które wyposażone są w specjalny rodzaj zabezpieczenia przed podważeniem. Jest ono na tyle skuteczne, że włamywacz nie jest w stanie podnieść skrzydła bramy, które zostało zamknięte. Nawet wykorzystując do tego celu specjalistyczne narzędzia.

Najlepszy system antywłamaniowy dostępny jest w modelach z napędem. W trakcie zamykania, brama automatycznie rygluje się na prowadnicy napędu. Co ważne, blokuje nieuprawniony dostęp równie niezawodnie nawet w momencie zaniku zasilania elektrycznego. Warto wiedzieć o tym, że takie rozwiązanie nie jest w żaden sposób problematyczne dla właściciela. Może on otworzyć drzwi garażowe od środka nawet w przypadku niespodziewanej awarii napędu. Jedną z ważniejszych kwestii jest powierzenie montażu bramy garażowej fachowcom. Dobiorą właściwy jej rozmiar i zadbają o prawidłową szczelność całej konstrukcji.

System alarmowy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony cennego dobytku znajdującego się w garażu jest dobry system alarmowy. Już sam element czujnika znajdujący się na zewnątrz budynku może skutecznie zniechęcić intruza i zapobiec próbie włamania. Standardowe urządzenia alarmowe zazwyczaj informują o zagrożeniu za pomocą głośnego sygnału syreny. Dodatkowo właściciel może otrzymać powiadomienie SMS na swój numer telefonu. Warto zadbać zwłaszcza o dobry manipulator, czyli element całego systemu, który pozwala samodzielnie rozbroić alarm, wprowadzając odpowiedni kod. Przyda się on na przykład w sytuacji przypadkowego jego uruchomienia. Niebagatelne znaczenie ma także wybór sprzętu renomowanej firmy oraz jego fachowa instalacja. Zwłaszcza w perspektywie właściwego skonfigurowania zakresu ochrony i czułości poszczególnych urządzeń.

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór sprzętu alarmowego. Elementem wspólnym jest centrala, która zbiera informacje i sygnały pochodzące z wielu różnych czujników. Można więc w prosty sposób połączyć różny rodzaj zabezpieczeń, aby jeszcze skuteczniej ochronić cenny dobytek we własnym garażu. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń stosowanych w garażach są czujniki ruchu oraz obecności. Dla jeszcze lepszego bezpieczeństwa warto je połączyć z wykrywaczem dymu. Jeśli nasze auto jest wyposażone w instalację gazową to należy zakupić model wyposażony dodatkowo w detektor gazu. Gdy pomieszczenie garażowe wyposażone jest w okna to niezwykle przydatnym zabezpieczeniem będzie czujka stłuczeniowa. To właśnie w ten sposób najczęściej dochodzi do włamań. Złodzieje zazwyczaj wybierają najprostszą drogę do wnętrza, ignorując bramę garażową.

Zamek antywłamaniowy do drzwi garażowych

Zazwyczaj kupując drzwi garażowe, wybieramy równocześnie odpowiedni zamek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie ich użytkowania zdecydować się na montaż innego systemu zabezpieczającego dostęp do wnętrza. Warto zapłacić nieco więcej, aby wybrać zamek antywłamaniowy, który jest odporny na próby wiercenia. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w standardowe klucze, jak i zamki na kod, odcisk palca albo kartę. Jednak najpopularniejsze są te sterowane zdalnie, a więc na pilota. W takim przypadku niebagatelne znaczenie ma niestandardowa częstotliwość radiowa. Dzięki temu praktycznie niemożliwe jest podsłuchanie transmisji przez osoby niepowołane. Warto także wybrać model ze zmiennym kodem dostępu. Przy każdym otwarciu i zamknięciu bramy jest on zmieniamy, więc złodziej nie będzie w stanie dostać się do środka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze