1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Piękno nie ma wieku. Porozmawiajmy o menopauzie

Ambasadorki akcji „O menopauzie rozmawiamy otwarcie”: Joanna Skonieczna, Magda Burgiel i Małgorzata Adamska z firmy Oceanic S.A. (Fot. materiały partnera)
Ambasadorki akcji „O menopauzie rozmawiamy otwarcie”: Joanna Skonieczna, Magda Burgiel i Małgorzata Adamska z firmy Oceanic S.A. (Fot. materiały partnera)
Menopauza kojarzy się nam głównie z dolegliwościami, które uprzykrzają życie. Nie musi tak być. Wszyscy się starzejemy, ale tylko od nas zależy, czy przyjmiemy ten fakt z lękiem i przekonaniami pełnymi stereotypów, czy w procesie akceptacji.

Co to jest menopauza i kiedy się zaczyna?
Pojęcia „menopauza” i „klimakterium” często stosowane są w języku potocznym zamiennie. Jednak gdyby chcieć być precyzyjnym to pierwsze określenie oznacza dokładnie „ostatnią miesiączkę”. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie (dotyczy sytuacji niezwiązanej z jakimś rodzajem ingerencji, na przykład z operacją usunięcia macicy czy jajników czy nagłą i znaczną utratą masy ciała). Natomiast klimakterium to czas związany ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, jest on zdecydowanie dłuższy, a jego ostatnim etapem jest menopauza.
Czas, w którym pojawiają się charakterystyczne dla menopauzy objawy u różnych kobiet może być trochę inny, to zależy od wielu czynników. Jednak wspomniane objawy najczęściej pojawiają się między 45 a 55 rokiem życia.
Czasem mówi się także o wczesnej i przedwczesnej menopauzie. Jako tę przedwczesną określa się menopauzę u kobiety poniżej 40. roku życia. Natomiast wczesna to ta, która rozpoczyna się przed 45 rokiem. Szacuje się, że menopauza przedwczesna pojawia się u około 1 procenta kobiet, a wczesna u około 10 procent.

Jakie są objawy menopauzy?
Tak zwany „okres premenopauzalny” to czas, gdy kobieta zaczyna dostrzegać pierwsze zaburzenia miesiączkowania. To znaczy miesiączki przestają być regularne – cykl może się wydłużać lub skracać. To oznacza, że w organizmie rozpoczyna się proces zmian hormonalnych.
Objawów menopauzy może być bardzo wiele, zalicza się do nich między innymi:

  • uderzenia gorąca,
  • nagłe, często intensywne pocenie się (może pojawiać się ono także w nocy),
  • zmiany nastrojów, ogólne rozdrażnienie,
  • zaburzenia snu, w tym także bezsenność,
  • uczucie zmęczenia,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • spadek libido,
  • wzrost wagi (choć nie zmieniamy diety),
  • kołatanie serca,
  • zmiany związane z kondycją skóry (staje się sucha, mniej elastyczna),
  • nietrzymanie moczu,
  • suchość pochwy,
  • stany depresyjne.

Nie wszystkie kobiety mają takie same objawy klimakterium. Z badań wynika, że około 30 procent z nas nie odczuwa żadnych objawów, jedynym jest ustąpienie miesiączki. Tendencja do nasilonych objawów bywa zapisana w genach, choć uważa się, że bardzo duży wpływ ma tu także tzw. „zdrowy” styl życia, czyli dobra dieta, regularny wysiłek fizyczny, a także sposób radzenia sobie ze stresem czy umiejętność odpoczywania.

Jak zmienia się nasze ciało podczas menopauzy?
Pod wpływem zmian hormonalnych, które zachodzą w okresie menopauzy, a związane są z obniżeniem poziomu estrogenu i progesteronu kobiety dostrzegają u siebie pogorszenie jakości skóry. Staje się mniej elastyczna, zdecydowanie bardziej sucha. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek utraty kolagenu, czyli głównego białka budulcowego tkanek. Szacuje się, że podczas pierwszych lat klimakterium skóra może stracić nawet 30 proc. kolagenu. Dlatego dotychczas stosowana pielęgnacja może okazać się nieskuteczna w wsparciu elastyczności skóry.
Nowa linia AA Retinol Intensive Kuracja Menopauzalna to program pielęgnacyjny opracowany specjalnie dla skóry w okresie okołomenopauzalnym z innowacyjnym kompleksem (Menopause control pro) o działaniu balansującym negatywny wpływ zmian hormonalnych na skórę.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Formuła kremów zawiera Bio-retinol complex, będący biotechnologicznym kompleksem aktywnych składników przeciwstarzeniowych: bakuchiolu, steviphenoli oraz fuzyjnego biomimetycznego peptydu TGF, które zapewniają skórze głębokie ujędrnienie, widoczne wygładzenie, intensywne nawilżenie oraz poprawę elastyczności.
W okresie okołomenopauzalnym większej uwagi potrzebują także włosy. A to dlatego, że spada poziom estrogenów, które korzystnie wpływają na mieszki włosowe.
W tym czasie niektóre kobiety mierzą się również ze wzrostem masy ciała. Należy zwrócić szczególną uwagę na dietę, ale także, a może przede wszystkim, włączyć do swojego planu dnia jakąś formę ruchu.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Czy menopauza oznacza koniec kobiecości?
Absolutnie nie! Kobiety często, niesłusznie, sądzą że menopauza jednoznaczna jest z końcem kobiecości. Wpływ na to ma niewłaściwe podejście na tego, czym określamy kobiecość. Przekazy kulturowe podają, że dziewczynka staje się kobietą, kiedy zaczyna miesiączkować, zatem – wedle tej teorii – kiedy miesiączkować przestajemy nasza kobiecość także się kończy. Tym samym kultura sprowadza nas do jednej roli – roli reproduktorek. Dlatego tak ważna jest edukacja i nasze podejście do własnego ciała i tego, co określamy kobiecością, a także uważność na to, co przekazujemy naszym córkom. Kobieta, która przestaje miesiączkować wkracza po porostu w kolejny etap kobiecości. Bywa, że jest on, przynajmniej na początku, trudny – po pierwsze to duża zmiana, potrzeba czasu, by się z nią oswoić, po drugie niektóre z nas mierzą się ze wspomnianymi trudnymi objawami. Jednak, mimo wszystko, to czas przede wszystkim bardzo ważny, a potencjalnie, w dłuższej perspektywie może okazać się piękny i owocny. Jednak wiele zależy od naszego podejścia, nastawienia i naszej wiedzy, a także ogólnej świadomości społeczeństwa.

Co z seksem podczas menopauzy?
Menopauza jest czasem, kiedy kobieta przestaje być płodna, ale to absolutnie nie musi oznaczać pożegnania z życiem seksualnym. Przeciwnie. Dla wielu kobiet otwiera się nowy etap, kiedy ich lęk przed zajściem w niechcianą ciążę przestaje być problemem.
To prawda, że zmiany hormonalne, które w tym czasie zachodzą w ciele kobiety mogą sprawić, że po pierwsze jej libido spada, po drugie może pojawić się suchość pochwy, która także odbiera radość z seksu. Jednak z tymi problemami można sobie poradzić (stosując różne preparaty) i cieszyć się (bywa, że jak nigdy wcześniej) z udanego seksu. Poza brakiem lęku przed niechcianą ciążą, który dla wielu kobiet jest niczym blokada, plusami są dojrzałość, świadomość swoich potrzeb, znajomość ciała, a także czas, którego kobieta ma więcej, bo zwykle w tym okresie jej dzieci są już dorosłe i samowystarczalne.

Kiedy ustępują objawy menopauzy?
Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia klimakterium, ustąpienie jego objawów to bardzo indywidualna sprawa. U niektórych kobiet objawy utrzymują się nawet przez kilka lat po wystąpieniu ostatniej miesiączki.

Czy menopauza to choroba, czy trzeba ją leczyć?
Menopauza nie jest chorobą! Nazywanie i traktowanie jej w ten sposób ma swoje źródło w niezrozumieniu, czym jest ten okres w życiu kobiety. Przyczyniają się do tego także rozmaite kampanie marketingowe, które mają na celu sprzedaż produktów, które mają „leczyć” menopauzę. Menopauzy się nie leczy, ponieważ jest naturalnym etapem życia każdej kobiety. Objawy przekwitania, jeżeli są uciążliwe, można niwelować, zmniejszać, ale nie leczyć!

Menopauza a depresja.
Od pewnego czasu coraz częściej mówi się o depresji, z którą mierzą się kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Z badań wynika, że szczególnie narażone są na nią te z nas, które wcześniej leczyły się na tę chorobę.
Do spadku nastroju przyczyniają się nie tylko zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, ale także fakt, że duża zmiana dokonuje się w jej życiu prywatnym i zawodowym. To czas, kiedy między innymi dzieci opuszczają gniazdo.
Do tego dochodzi czasem zmiana związana z wyglądem, wzrost masy ciała, spadek libido, uczucie zmęczenia, to wszystko przyczynia się do gorszej kondycji psychicznej kobiety. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim momencie zareagować i, jeśli czujemy, że objawy złego samopoczucia się nasilają, zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jak się wspomagać podczas menopauzy?
Dieta, aktywność fizyczna i wszystko to, co przynosi nam radość i pomaga walczyć ze stresem – to przepis na wspomaganie organizmu po pięćdziesiątym roku życia.
Dieta powinna być bogata w fitoestrogeny, witaminę D, kwas foliowy oraz kwasy omega-3. Dzięki temu mamy szansę, by zmniejszyć uciążliwe objawy menopauzy, a nawet więcej – zmniejszymy tym samym ryzyko zachorowania na osteoporozę, choroby metaboliczne, a nawet nowotwory!
Warto ograniczyć także spożywanie przetworzonych produktów, jak najmniej smażyć, a także unikać wszystkiego, co ma wysoki indeks glikemiczny. Po 50 roku życia nasz metabolizm jest spowolniony, dlatego łatwiej o zwiększenie masy ciała. Gorsze krążenie przyczynia się do zatrzymywania wody, dlatego należy pić przynajmniej dwa litry dziennie.
Suplementacja w okresie menopauzy powinna mieć miejsce tylko po konsultacji z lekarzem. Można rozważyć wtedy uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów, na przykład witaminy D, kwasu foliowego czy wapnia.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Menopauza a praca zawodowa.
Kobiety bardzo często boją się menopauzy „w pracy”. Boją się utraty stanowiska, na plecach czują oddech młodszych koleżanek. Warto uświadomić sobie, że nasza dojrzałość w kontekście kariery jest atutem! Mamy bowiem coś bardzo cennego – doświadczenie, ponadto nie mamy czegoś, co często mają nasze młodsze koleżanki – małych dzieci w domu i towarzyszącego kobietom poczucia, że powinny być teraz z nimi… Pracodawca wie, na ile nas stać, ale bardzo ważne jest, żebyśmy same znały i doceniały swoją wartość.
Boimy się także tego, że towarzyszące menopauzie dolegliwości – uderzenia gorąca, poty, mogą być krępujące. Mając przeświadczenie, że menopauza jest naturalnym etapem życia każdej z nas, łatwiej nam będzie poradzić sobie ze wstydem. Postarajmy się odłożyć go na bok i zastąpić dumą, która płynie z dojrzałości.
Jednak najważniejszym elementem w tym kontekście jest świadomość społeczeństwa, w tym naszych pracodawców, szefów, kolegów, a także młodszych koleżanek, stąd działanie marki AA, która zachęca do otwartej rozmowy na temat menopauzy. Aby nasz przekaz był wiarygodny, naszymi ambasadorkami zostały trzy wyjątkowe pracownice Oceanic, będące w okresie okołomenopauzalnym. To pierwszy taki ruch w historii polskich marek. Chcemy mówić głośno, że rolą przełożonych jest zapewnienie kobiecie, która jest na tym etapie życia komfortowych warunków pracy – na przykład odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym pracujemy czy spokojnego miejsca, w którym będziemy mogły chwilę odpocząć, kiedy tego potrzebujemy.
Marka AA chce edukować społeczeństwo, bo menopauza wciąż jest tematem, o którym mało się mówi. Większość ludzi nie wie, jak radzić sobie z tym zagadnieniem, jak o nim rozmawiać. AA pragnie to zmienić! Chcemy zaprosić wszystkich, nie tylko kobiety, do otwartej transparentnej rozmowy na temat menopauzy. Przedstawić ją jako naturalny stan. Etap przez który każda z nas przechodzi nieco inaczej. Co bardzo ważne, każda z nas może wtedy żyć tak jak chce – nie rezygnując z aktywności zawodowej i pasji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze