1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Materiał partnera

Kara za brak OC – co trzeba wiedzieć?

(Fot. materiały partnera)
Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której obligują stosowne przepisy. Przerwanie ochrony – choćby na jeden dzień – wiąże się z karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawdź, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest instytucją czuwającą nad tym, aby każdy zarejestrowany pojazd miał wykupione OC. Jest to bowiem polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez kierowcę. Jeśli dany pojazd nie jest ubezpieczony, wówczas koszty odszkodowania pokrywa właśnie UFG, a następnie występuje z tzw. regresem. Dodatkowo nalicza karę.

Kara za brak OC – jak kształtują się koszty?

Kara za brak OC to kwota regulowana ustawowo. Stawką wyjściową jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w danym roku kalendarzowym. W 2022 roku wynosi 3010 zł i od tej kwoty naliczane są kary. Warto przy tym podkreślić, że na wysokość kary wpływa zarówno czas przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, jak i rodzaj pojazdu.

Samochód osobowy:

 • do 3 dni – 1200 zł;
 • 4-14 dni – 3010 zł;
 • powyżej 14 dni – 6020 zł.

Samochód ciężarowy:

 • do 3 dni – 1810;
 • 4-14 dni – 4520 zł;
 • powyżej 14 dni – 9030 zł.

Pozostałe pojazdy:

 • do 3 dni – 200 zł;
 • 4-14 dni – 500 zł;
 • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Kwoty – szczególnie w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych – nie należą do najniższych. Dlatego warto pilnować ważności polisy OC, aby uniknąć nieprzewidzianej kary nakładanej przez UFG.

Przerwanie ochrony ubezpieczeniowej – najczęstsze przyczyny

Chociaż niektórzy kierowcy z pełną świadomością nie decydują się na wykupienie OC, w większości przypadku jest to działanie nieumyślne. Do przerwania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej najczęściej dochodzi wówczas, gdy kierowca korzysta z OC po poprzednim właścicielu auta – taka polisa nie jest przedłużana automatycznie.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Najprostszym sposobem na uniknięcie kary za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej jest… pamiętanie o przedłużaniu polisy. Zanim jednak zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym sprawdź, ile kosztuje OC u innych ubezpieczycieli. Dzięki temu zyskujesz szansę na poczynienie sporych oszczędności.

W tym celu warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego, za pomocą którego oszacujesz wysokość składki w wielu towarzystwach jednocześnie. Wystarczy wypełnić formularz, aby w ciągu kilku sekund otrzymać informację zwrotną.

UFG nałożył karę – co dalej?

Jeżeli UFG nałoży karę za brak OC, a jest ona zasadna – nie masz wyjścia, musisz dokonać zapłaty. Możesz jednak poprosić o rozłożenie płatności na raty – szczególnie, jeśli twoja sytuacja materialna nie jest najlepsza.

Może się jednak zdarzyć, że otrzymasz bezpodstawne wezwanie do zapłaty, np. po sprzedaży pojazdu. Wówczas wystarczy przedstawić dokumenty, które udowodnią twoją rację. Mowa m.in. o umowie kupna-sprzedaży i potwierdzeniu ważności polisy w dniu zbycia auta.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze