1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Najpiękniejsze widoki w Tunezji – sprawdź, jakie miejsca w tym kraju cię zachwycą

(Fot. materiały partnera)
Tunezja – z czym ci się kojarzy? Z wakacjami All Inclusive czy może z ciągnącymi się przez setki kilometrów plażami i błękitną wodą? To nie jedyne, co ma do zaoferowania turystom ten kraj! Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnik wylegiwania się w słońcu, jak i amator zwiedzania spragniony lokalnej kultury i historii. Gdzie warto wybrać się w Tunezji i czy warto ograniczyć się tylko do jej stolicy – Tunisu? Sprawdź polecane przez nas miejsca!

Tunezja – nie tylko egzotyczne wakacje

Tunezja to północnoafrykańskie państwo leżące nad morzem Śródziemnym. Wyróżnia się klimatem, zależnym od położenia – tereny na północy są zalesione i górzyste, południe zaś szybko zmienia się w strefę saharyjską. To także unikalne połączenie afrykańskiego dziedzictwa z wpływami wschodnimi i zachodnimi.

Większości turystów Tunezja kojarzy się z tropikalnymi plażami i słoneczną pogodą – może jednak zaoferować ci o wiele więcej. Zadowoleni będą wszyscy, którzy uwielbiają zwiedzanie zabytków i piesze wędrówki, a także ci, którzy wolą w tym czasie odpoczywać. Jeśli ma to być aktywny wypoczynek, nic nie stoi na przeszkodzie! Wybrzeże jest otwarte szczególnie na miłośników sportów wodnych i nurkowania.

Co zobaczyć w Tunezji?

Tunezja pełna jest pięknych widoków, których nie sposób obejrzeć podczas jednej podróży. Postanowiliśmy jednak spisać kilka najciekawszych miast i wysp, które warto odwiedzić i obejrzeć.

Część tunezyjskich miast posiada medynę – starą dzielnicę oddzieloną od współczesnych zabudowań. Twojej uwadze polecamy medyny w Tunisie, Susie, Sfax czy Kairouanie. Pierwsza z wymienionych została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu są także suki, czyli tradycyjne bazary pełne najlepszej jakości przypraw, własnoręcznie tworzonych kosmetyków, biżuterii i ceramiki. Największy z nich – El Attarine – znajduje się w stolicy. Warto zajrzeć tam na małe zakupy i sprawić sobie jakąś pamiątkę.

Jakie tunezyjskie miasta warto odwiedzić?

Najczęściej wybieranym przez polskich turystów kierunkiem jest Tunis – stolica Tunezji, jej kulturowe i ekonomiczne centrum. W otoczonym murami mieście znajdziesz około 700 zabytków, z których duża część powstała jeszcze w czasach antycznych. W Tunisie warto zobaczyć m.in. pałac Dal al-Bej, Wielki Meczet, mauzoleum Sidi Mehreza czy muzeum Bardo mieszczące się w zespole pałacowym z XIX wieku.

Inne warte uwagi miejsca w Tunezji to:

  • Dżerba – wyspa o wielkich, piaszczystych plażach, z której wyrusza większość wycieczek na pustynię Saharę,
  • słynąca z pysznych daktyli oaza Chebika, w której został nakręcony film „W pustyni i w puszczy”,
  • ruiny Kartaginy – miejsca o niezwykłej historii, w którym ocalały m.in. ołtarze ofiarne czy amfiteatr,
  • zespół dziewięciu malowniczych i spokojnych wysepek Karkanna,
  • El Dżem – miasto z trzecim największym na świecie amfiteatrem, który posłużył jako scenografia w filmach „Troja” i „Gladiator”. Amfiteatr pomieści ponad 30 tysięcy widzów! Podczas podróży możesz trafić na ciekawe wydarzenia kulturalne organizowane w amfiteatrze, np. Festiwal Muzyki Symfonicznej.

Na koniec coś dla kinomaniaków: już na pierwszy rzut oka widać, że zapierające dech w piersiach widoki Tunezji są wprost stworzone do bycia częścią scenografii. Tłoczna Susa stała się Kairem w filmach o przygodach Indiany Jonesa. Za to Matmata posłużyła filmowcom za fikcyjną planetę Tatooine z „Gwiezdnych Wojen”.

Wymarzone wakacje w Tunezji i nie tylko

Tunezja czeka na ciebie przez cały rok – na najlepszą pogodę możesz liczyć od marca do listopada. Czy któraś z opisanych przez nas atrakcji cię zainteresowała? A może szukasz innych wakacyjnych kierunków? Sprawdź je na EximTours.pl i wybierz się na zasłużony wypoczynek!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze