1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA

Konto firmowe – jak wybrać najlepsze i gdzie szukać ofert?

(Fot. materiały partnera)
Wybór odpowiedniego rachunku bankowego dla swojego przedsiębiorstwa to kluczowa kwestia, szczególnie w dzisiejszych czasach. Jeśli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo rozwijało się tak szybko, jak tylko to możliwe, koniecznie wybierz idealne konto bankowe dopasowane do jego potrzeb. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Poniżej znajdziesz krótki poradnik oraz najważniejsze informacje o rachunkach bankowych dla przedsiębiorców.

Wielu właścicieli firm w dzisiejszych czasach zastanawia się, gdzie szukać najlepszych ofert na rachunku bankowe dla swoich działalności gospodarczych. Na stronie zgarnijpremie.pl – znajdź najlepsze konto bankowe i ciesz się jego niezawodnością w każdej sytuacji. Na etapie porównywania ofert kont firmowych nie musisz martwić się o koszty. Zrobisz to za darmo
w ramach porównywarki, a następnie podpiszesz umowę z bankiem i ułatwisz swojej firmie rozliczenia z kontrahentami oraz instytucjami państwowymi.

Jakie firmy powinny mieć w funkcjonalne rachunki bankowe?

Obecnie przedsiębiorcy potrzebują na co dzień konta w banku, aby móc przyjmować rozliczenia od swoich potencjalnych klientów. To jednak niejedyny powód, dla jakiego warto znaleźć najlepsze konto firmowe w banku i podpisać umowę. Firmy, które zdecydowanie powinny zaopatrzyć się w rachunek bankowy, to:

 • działalności e-commerce,
 • firmy usługowe, np. fryzjer, kosmetyczka,
 • firmy handlowe – sklepy spożywcze,
 • franczyzobiorcy stacji paliw.

To tylko przykłady, gdzie konto bankowe może przydać się na co dzień. Posiadając wygodny w użyciu rachunek bankowy można nie tylko realizować przelewy, ale także przyjmować je od swoich klientów. Dodatkowo każdy przedsiębiorca posiadający konto w banku może mieć darmowy dostęp do kasy fiskalnej i terminala płatniczego, a to pozwala na przyjmowanie płatności zbliżeniowych z niewielkimi prowizjami.

Firmy z branży nieruchomości nie zawsze potrzebują konta bankowego, choć to przydaje się, np. do przyjmowania płatności za zakup nieruchomości, zadatków, zaliczek i do rozliczeń z US oraz ZUS. Warto także wiedzieć, jak w dzisiejszych czasach wygląda ta branża. Co może czekać rynek nieruchomości? Dowiedz się tutaj!

Jakie powinno być idealne konto bankowe? Podpowiadamy!

Idealny rachunek bankowy to taki, który przede wszystkim będzie dostępny dla przedsiębiorcy z minimum kosztów. Oto kilka istotnych aspektów, jakimi wyróżniają się najlepsze rachunki bankowe na rynku:

 • brak opłaty za założenie i prowadzenie rachunku,
 • brak kosztów za przelewy krajowe i międzynarodowe,
 • darmowe transakcje pomiędzy ZUS i US a przedsiębiorcą,
 • dostęp do usług wielowalutowych,
 • łatwe zarządzanie finansami poprzez serwis transakcyjny oraz aplikację mobilną.

Konto firmowe posiadające powyższe cechy będzie naprawdę warte uwagi, choć dokładne warunki korzystania z jego funkcjonalności zawsze znajdziesz w regulaminie, jaki bank udostępnia swoim potencjalnym klientom. Warto też dodać, że dobre konto bankowe powinno ułatwiać dostęp do różnych form pomocy finansowej dla przedsiębiorców. Jeśli założysz rachunek bankowy dla swojej firmy, musisz wiedzieć, że bank powinien dać ci dostęp do preferencyjnych warunków finansowania.

A może chcesz zdobyć dodatkowe informacje o tym, jak działają banki w Polsce? W takim razie: Przeczytaj więcej na temat prawa bankowego.

Rachunek bankowy dla firmy – jak wybrać odpowiedni?

Nie ma jednej, złotej zasady na temat tego, jak wybrać właściwe konto bankowe dla swojego przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności ustal, jakie oferty banków są najatrakcyjniejsze. Możesz to zrobić poprzez samodzielną analizę ofert instytucji finansowych lub w ramach porównywarki kont firmowych w sieci. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy
z bankiem, koniecznie weź pod uwagę takie kwestie, jak:

 • koszty otwarcia i prowadzenia konta firmowego,
 • dostęp do usług dodatkowych, jak np. kantor walutowy, giełda inwestycyjna,
 • media dostępowe do rachunku bankowego – serwis transakcyjny, aplikacja mobilna.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz najtańsze i jednocześnie najbardziej funkcjonalne konto dla swojej firmy, koniecznie sprawdź tabelę opłat i prowizji w banku. Dzięki temu szybko ocenisz całkowite koszty korzystania z rachunku bankowego. Koszty, z jakimi wiąże się posiadanie rachunku bankowego dla firmy, to:

 • opłaty za przelewy skarbowe i do ZUS,
 • prowizje za wypłatę i wpłatę gotówki,
 • koszty przelewów krajowych i międzynarodowych,
 • opłaty podstawowe – korzystanie z karty kredytowej.

Jak założyć konto firmowe?

Zakładanie konta firmowego jest praktycznie tak proste, jak podpisanie umowy z bankiem na konto osobiste. Wystarczy udać się do placówki wybranego banku lub dopełnić formalności przez internet. To naprawdę proste, nie wymaga wielu formalności, ani poświęcenia sporej ilości czasu. Aby założyć rachunek bankowy dla swojego przedsiębiorstwa, musisz:

 • posiadać numer NIP,
 • mieć aktualny dowód osobisty oraz pełną zdolność do czynności prawnych.

Warto dodać, że na etapie wnioskowania o konto firmowe często potrzebne będzie dodatkowa weryfikacja klienta. Najczęściej odbywa się to poprzez przelew weryfikacyjny, choć nie tylko niektóre banki pozwalają na korzystanie z takiego rozwiązania. Chcesz dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne na etapie zakładania rachunku bankowego? To przede wszystkim wpis do ewidencji działalności gospodarczych i numer REGON. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą ci na założenie konta firmowego:

 1. Wypełnij formularz na stronie www banku lub w oddziale.
 2. Podpisz umowę – osobiście, online lub w obecności kuriera.
 3. Zaloguj się do bankowości internetowej.
 4. Aktywuj usługi dodatkowe.

Ciekawostka! Jeśli masz już rachunek bankowy indywidualny i chcesz założyć także konto firmowe – banki najczęściej dają taką opcję i to bez dodatkowych formalności. W tym przypadku, wystarczy że złożysz stosowny wniosek przez serwis transakcyjny lub aplikację mobilną ze swojego indywidualnego konta.

Umowa o konto firmowe – co powinna zawierać?

Dobrze sporządzona umowa o rachunek bankowy dla przedsiębiorcy powinna zawierać szereg istotnych zapisków, które będą zabezpieczeniem dla każdej ze stron umowy. Najważniejsze kwestie, które powinny znajdować się w umowie z bankiem, to:

 • strony umowy oraz dane identyfikacyjne,
 • waluta prowadzonego rachunku,
 • rodzaj rachunku,
 • czas trwania umowy,
 • terminy wypłaty i kapitalizacji odsetek,
 • warunki rozwiązania umowy.

Kiedy warto założyć rachunek firmowy?

Wybór odpowiednio dobrego rachunku firmowego dla swojej firmy, koniecznie weź pod uwagę potrzeby swojego przedsiębiorstwa. W tym przypadku musisz ocenić, jak szybko rozwija się twoja firma oraz to, w jaki sposób rozliczasz się z klientami, kontrahentami oraz instytucjami państwowymi. Nie ulega wątpliwości, że najlepszy rachunek bankowy to taki, który znacznie ułatwia funkcjonowanie firmy oraz zarządzanie jej finansami z dowolnego miejsca na ziemi. Uwaga! W Polsce są przepisy, które określają konieczność założenia rachunku bankowego przez przedsiębiorcę. Ministerstwo Finansów jasno wskazało swoją decyzją, że konto dla firmy jest konieczne, jeśli transakcje są rozliczane poprzez podzielony system płatności. Jeśli należność przekracza 15 tys. złotych, strony transakcji są podatnicy VAT, a także transakcja dotyczy towarów wrażliwych.

Podsumowując – założenie rachunku bankowego jest tak samo proste, jak jego zamknięcie. W dzisiejszych czasach jego posiadanie okazuje się niezbędne, aby skutecznie rozwijać swoją firmę i znacznie łatwiej zarządzań finansami, czyli wydatkami, płatnościami oraz zobowiązaniami wobec instytucji, która prowadzi rachunek bankowy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze