1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

O czym pamiętać, wybierając się na wycieczkę po szlakach?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Dobre przygotowania to podstawa każdego udanego wyjazdu turystycznego. Brak odpowiedniego ekwipunku czy ubrań może skutecznie pokrzyżować plany zarówno wtedy, kiedy wyjeżdżamy na jednodniową wycieczkę, jak i wtedy, kiedy planujemy wielodniowy trekking po górach. O czym więc warto pamiętać przed wyjściem do lasu, a o czym przed wycieczką w góry?

Najważniejsze w turystyce – wygodne buty

Jeśli wybieramy się na pieszą wycieczkę, nie będzie istotniejszego elementu naszego wyposażenia niż odpowiednio dobrane, komfortowe buty. Na nic będzie najnowsza kurtka czy najlżejszy plecak, jeśli ubierzemy niewłaściwe buty, które będą nas obcierać czy powodować powstawanie bolesnych ucisków. Komfort i odpowiednie dopasowanie do stopy to podstawowa cecha, którą powinny spełniać dobre buty turystyczne. Warto przy tym pamiętać, że w czasie długiego marszu nasze stopy nieco zwiększą swoją objętość, dlatego buty turystyczne zazwyczaj kupuje się nieco większe niż obuwie miejskie. Przy zakupie butów warto wiedzieć, jakiego typu szlaki będziemy pokonywać. Jeśli wybieramy się do lasu na łatwiejsze ścieżki, świetnie sprawdzi się zarówno obuwie sportowe, jak i outdoorowe. Dobra amortyzacja zagwarantuje maksymalny komfort. Na górskich szlakach oraz na wyprawach z ciężkim plecakiem niezbędne będą męskie lub damskie buty trekkingowe. Zagwarantują one odpowiednie wsparcie stopy oraz wysoką przyczepność w zróżnicowanych warunkach terenowych.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Ubranie turystyczne

Mamy już odpowiednie buty, warto byłoby zatem skompletować odpowiedni zestaw odzieży. Zwykłe bawełniane T-shirty już dawno stały się przeżytkiem. Obecnie odzież turystyczne produkowana jest z włókien syntetycznych, a dla miłośników naturalnych rozwiązań, z wełny merino. Oba te materiały zapewniają znacznie lepsze właściwości użytkowe niż zwykła bawełna. Kompletowanie ubioru możemy zacząć właśnie od lekkiej koszulki. Na okres zimowy z pewnością przyda się dobra . W chłodniejsze dni odpowiedni komfort termiczny zapewni bluza. Klasyczne polary powoli ustępują miejsca znacznie nowocześniejszym modelom. Modna męska czy damska bluza o dobrze dobranym kroju sprawdzi się nie tylko na wycieczce, ale również na co dzień. Do ochrony przed wiatrem i deszczem powinniśmy wyposażyć się również w kurtkę. Popularne modele membranowe doskonale sprawdzą się w razie załamania pogody. Jeśli wyruszamy na górskie szlaki, taki dodatek powinien znaleźć się w plecaku nawet wtedy, gdy wychodzimy przy dobrej pogodzie. Ostatnim elementem ubioru są praktyczne akcesoria odzieżowe, takie jak wielofunkcyjne chusty . Doskonale sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. W czasie upałów świetnie wchłoną pot z czoła, a w niskich temperaturach zapewnią dodatkową izolację, czy to w formie czapki, opaski czy szala. Pamiętajmy, że do wysiłku fizycznego warto zastosować warstwowy ubiór. W chłodniejsze dni taki strój składa się z termoaktywnej bielizny, warstwy izolującej (bluzy lub lekko ocieplanej kurtki) oraz zewnętrznej warstwy, która ma nas chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W tej roli najczęściej używana jest lekka kurtka przeciwdeszczowa.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Ekwipunek na krótkie wycieczki

Oprócz odpowiedniego stroju i obuwia na, wyciecze przyda się kilka dodatków. Na jednodniowych wędrówkach świetnie spisze się niewielki plecak, który pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Poza kurtką warto spakować do niego coś do jedzenia oraz napoje. Latem sprawdzi się zwykła butelka na wodę, w zimie znacznie lepiej postawić na termos, który zagwarantuje gorący napój w każdym miejscu na szlaku. Jeśli polegamy na nawigacji w naszym telefonie warto pomyśleć o power banku, aby nie okazało się, że w połowie wycieczki stracimy orientację w terenie. Pomimo zapasu energii zawsze wart mieć awaryjnie również mapę i kompas, szczególnie jeśli wybieramy się w góry. W czasie pieszej wycieczki dużą pomocą w pokonywaniu kolejnych kilometrów mogą być kije trekkingowe.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Sprzęt na wielodniowe trekkingi

Przygotowanie się na wielodniowy trekking wymaga już nieco więcej planowania i warto zapoznać się ze szczegółowymi poradnikami na ten temat. Po pierwsze trzeba dobrze rozplanować wyżywienie, aby posiłków starczyło na cały wyjazd. Ważne jest też to, abyśmy mieli gdzie je przygotować. Stąd konieczność zabrania ze sobą gazowej kuchenki turystycznej. Po drugie musimy zabezpieczyć sobie miejsce do spania. Namiot, mata samopompująca i śpiwór to tak naprawdę niezbędne minimum. Po trzecie przy wielodniowej wędrówce nie można też zapominać o takich dodatkach jak latarka czołowa czy wielofunkcyjny scyzoryk. Szczegółowa lista wyposażenia będzie zależała zarówno od miejsca naszej wycieczki, jak i pory roku.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Niezależnie od tego czy wybierasz się na szlak na jeden dzień czy na wiele tygodni, odpowiednie przygotowanie to podstawa. Dobrze dobrane buty, odzież i sprzęt zagwarantują maksymalne zadowolenie z każdego wyjścia w teren!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze