1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Bezpłatne projekty dla kobiet nastawione na rozwój nowoczesnych kompetencji

(Fot. materiały partnera)
Co siódmy Polak w wieku 18–35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji. Większość tej grupy to kobiety. Tymczasem rozwój kompetencji, szczególnie cyfrowych, staje się coraz bardziej istotny w życiu społecznym i zawodowym. Fundacja Orange otwiera nowe możliwości dla kobiet. To m.in. bezpłatny kurs programowania oraz warsztaty nowoczesnego rzemiosła. Trwają zapisy do projektów.

Wykluczenie społeczno-cyfrowe dotyka wielu grup, narażone są na nie także kobiety. W Polsce, wśród osób zatrudnionych w branży IT, stanowią one tylko 30 proc. Świadczy to o braku odpowiednich instytucji i placówek, które wspierałyby kobiety w poszerzaniu kompetencji cyfrowych.

Kobiety stanowią także większość grupy tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”), czyli osób niepracujących, niekształcących się i niezdobywających kwalifikacji zawodowych. W ich przypadku, na przeszkodzie najczęściej stoją obowiązki rodzinne oraz związane z opieką nad osobami zależnymi, np. chorymi członkami rodziny.

Tymczasem wiele zawodów (i codzienne życie) wymaga dziś umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Oczywistym jest też zapotrzebowanie na programistki i programistów. Projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT to dziś cenione zajęcia. Rozwój cyfrowy warto łączyć z rozwojem umiejętności społecznych: współpracy, komunikacji czy przedsiębiorczości.

(Fot. materiały partnera)

Zacznij programować już dziś!

Fundacja Orange dołączyła do międzynarodowej inicjatywy społecznej: Orange Digital Center (ODC). W tym projekcie wspiera osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Szereg inicjatyw kieruje właśnie do kobiet.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18–35 lat, którzy poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej.

– Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Trenerzy i trenerki w prostych krokach przekażą wiedzę na temat języków programowania: Java i Python (w kolejnej edycji także UX). Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach z ekspertkami i ekspertami rynku IT, w networkingu i spotkaniach inspiracyjnych. Fundacja Orange zapewni indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy satysfakcji. Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę społeczności opartej na podobnej motywacji.

Nabór zgłoszeń trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona, a kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacji. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com.

Integracja i kreatywność

W ramach Orange Digital Center startuje też nowa edycja projektu Maker Woman, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w branży wytwórczej i kreatywnej. Całość realizowana jest w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie, którą Fundacja Orange współtworzy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Inicjatywa podzielona została na kilka działań: kursy długoterminowe, kursy weekendowe, kursy jednodniowe, a także spotkania sieciujące, aby każda z uczestniczek mogła wybrać opcję najbardziej odpowiadającą jej chęciom i możliwościom.

W ramach Maker Woman można nauczyć się podstaw modelowania i druku 3D, elektroniki, obsługi plotera laserowego, frezarki CNC, a także stolarstwa i krawiectwa oraz stworzyć prototyp według własnego pomysłu – w nurcie „do-it-yourself”. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Projekt ma silny element integracyjny kobiet z wielu środowisk. Część zajęć będzie także prowadzonych lub tłumaczonych na język ukraiński.

– Od 2017 roku w projekcie MakerWoman wzięło udział ponad 2 tysiące kobiet. Cieszymy się, że możemy wspierać je w rozwijaniu kreatywnych pasji, które mogą być początkiem nowej przygody zawodowej. W FabLabie mają szansę stworzyć rzeczy codziennego użytku, a także te wykraczające poza schematy. Dotychczas uczestniczki zaprojektowały i wykonały np. niestandardowe modele mebli, światła rowerowe, protezę dłoni w druku 3d, lampę sterowaną aplikacją, recyklingowe sandały, sukienkę z diodami sterowanymi ruchem czy gorset ortopedyczny. Do tej edycji zapraszamy też kobiety z Ukrainy przebywające w Polsce – mówi Małgorzata Kowalewska, kierowniczka Orange Digital Center z Fundacji Orange.

Więcej o MakerWoman, zasadach zapisów: https://fablabwarszawa.pl/makerwoman

(Fot. materiały partnera)

Kompetencje dla lepszej przyszłości – Orange Digital Center

Orange Digital Center w Polsce łączy trzy programy Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła oraz Pracownie Orange – multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze