1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Komórki macierzyste – morze możliwości w medycynie regeneracyjnej

(Fot. materiały partnera)
Komórki macierzyste stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Mają bowiem szerokie zastosowanie w chirurgii plastycznej, ortopedii, leczeniu ran i medycynie regeneracyjnej, a na dodatek można je pozyskać w bardzo prosty sposób. Już nie tylko z krwi obwodowej i szpiku kostnego – obecnie świetnym źródłem komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa, w której jak wskazują badania, występuje około 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Co wyróżnia komórki macierzyste uzyskane tą drogą i w jakich zabiegach można je wykorzystać?

Możliwości

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej pozwala na leczenie wielu schorzeń ortopedycznych (m.in. łokieć tenisisty, zespoły bólowe mięśni i kręgosłupa, uszkodzenia mięśni i ścięgien, choroby zwyrodnieniowe stawów) oraz trudno gojących się ran. Szczególnie często wykorzystuje się je w procedurach medycyny estetycznej, w tym w zabiegach lipofillingu, czyli modelowania autologicznym przeszczepem tłuszczu. Taka procedura to dla pacjenta ogromna korzyść: przeszczep własnego tłuszczu pozwala w sposób bezpieczny, naturalny i minimalnie inwazyjny powiększyć usta, skorygować kształt nosa i podbródka, wypełnić zmarszczki czy zmniejszyć widoczność blizn. Pochodzące z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste mogą być podane bezpośrednio do tkanek drogą iniekcji, a zabiegi tego rodzaju można przeprowadzić w coraz większej liczbie polskich klinik medycyny estetycznej.

Tłuszcz przyjazny dla organizmu

Aktualnie najbardziej popularnym na rynku zabiegiem wykorzystującym komórki macierzyste z tłuszczu jest K-68. To najbardziej innowacyjny, a zarazem łatwy i bezpieczny w wykonaniu zabieg, który polega na pobraniu małą kaniulą tkanki tłuszczowej i jej składników komórkowych z okolic biodra i przygotowaniu jej w kilku prostych krokach do bezpiecznego podania w okolice wymagające wypełnienia i regeneracji. Twórca metody wykorzystywanej w zabiegach K-68, pochodzący z Włoch dr Mario Goisis, tłumaczy: „Sama procedura pobrania bogatej w komórki macierzyste tkanki tłuszczowej jest praktycznie bezbolesna dla pacjenta, a terapia z ich zastosowaniem jest całkowicie bezpieczna ze względu na pełną zgodność tkankową”.

Medycyna regeneracyjna

Ponieważ w czasie zabiegu wykorzystywana jest własna tkanka pacjenta, a więc materiał biokompatybilny, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Dodatkowo K-68 pozwala na uzyskanie preparatu o różnych właściwościach, dzięki czemu może on służyć różnym wskazaniom terapeutycznym. „W zależności od tego jak przygotujemy pobrany tłuszcz będzie on dobry zarówno do lekkiej korekcji wolumetrii twarzy, jak i świetnie sprawdzi się jako preparat do regeneracji skóry twarzy i szyi metodą mezoterapii” – tłumaczy twórca metody, dr Goisis. „Dzięki tak opracowanej technice możemy raz pobrać materiał i wykorzystać go do dwóch celów, co jest ogromną zaletą tego zabiegu” – dodaje. Co istotne, K-68 jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym i niewyłączającym z życia codziennego. Już następnego dnia po zabiegu można powrócić do normalnych czynności, ponieważ delikatna opuchlizna zazwyczaj znika w czasie od 4 do 8 godzin.

Efekty działania komórek macierzystych

K-68 to zabieg o trwałych efektach, choć okres utrzymywania się rezultatów zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Należy także wziąć pod uwagę to, że tkanka tłuszczowa ulega naturalnemu procesowi wchłaniania, co oznacza, że efekt osiągnięty w dniu zabiegu będzie się nieco zmniejszał w tygodniach po zabiegu.

Zabieg K-68 można powtarzać, aż do uzyskania pożądanego rezultatu, zachowując jednak kilkutygodniowy odstęp między zabiegami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze