1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w świecie finansów? Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy rodzic

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Pragniesz, aby twoje dziecko wiedziało, jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi? Zastanawiasz się, jak zacząć naukę o finansach? Co warto przekazać i w jaki sposób? Ułatwieniem w tym zadaniu jest konto bankowe dla młodych, które pozwala od wczesnych lat szkolnych wprowadzać malucha w tajniki świadomego dysponowania środkami pieniężnymi. Rachunek uczy dyscypliny, odpowiedzialności za własną gotówkę i poniekąd niezależności, co mocno procentuje w dorosłym życiu. Jednak pamiętaj, że tylko nowoczesny, dopasowany do potrzeb i wieku dziecka produkt umożliwia efektywne zarządzanie finansami. Kiedy opłaca się założyć pierwszy rachunek bankowy? Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla ucznia, a jak dla studenta? Czym odznacza się atrakcyjny wariant i z jakimi kosztami się wiąże? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Zarządzanie finansami – istotny element naszego życia

Każdego dnia większość osób zawiera drobne umowy dotyczące spraw życia codziennego. Zalicza się do nich np. robienie zakupów i płacenie za nie gotówką, kartą czy BLIKIEM. Nieletni również realizują podobne transakcje, m.in. w sklepiku szkolnym czy kiosku koło domu. Od najmłodszych lat mają pośrednią i bezpośrednią styczność z finansami. Zarządzanie pieniędzmi jest nieodłącznym elementem naszego życia, więc warto robić to świadomie. Jak nauczyć dziecko rozsądnego dysponowania gotówką?

Edukacja finansowa zaczyna się w domu

Aby wpoić dziecku podstawowe wiadomości o finansach, nie musisz wertować z nim branżowych podręczników! Pamiętaj, że codziennie pośrednio przekazujesz mu różne wartości – w domu, na zakupach, w restauracji czy na spacerze w parku. Maluchy uczą się poprzez obserwację i chłoną wiedzę jak gąbka. Dlatego dawaj dobre przykłady! Doskonałym sposobem na początkową edukację finansową jest np. robienie z pociechą listy zakupów i planowanie wydatków.

Najlepsze efekty przynosi nauka przez zabawę. Świetnym rozwiązaniem są gry planszowe typu „Monopoly”, kasy fiskalne ze sztuczną gotówką czy nawet zabawkowe terminale płatnicze z kartami. Z najmłodszymi warto odgrywać różne scenki. Jako rodzic możesz być np. klientem Waszego wymyślonego sklepu, a twoje dziecko ekspedientem, który przyjmuje zapłatę i wydaję resztę. Wolicie inne role? Macie niekończenie wiele możliwości! Kelner i gość restauracji, mechanik i klient, lekarz i pacjent… Edukacja finansowa może sprawiać frajdę!

Konto dla młodych, czyli sposób na samodzielne zarządzanie finansami

Wsparciem w nauce rozsądnego dysponowania pieniędzmi jest osobisty rachunek bankowy. Nastolatek, który zyskuje dostęp do konta, może samodzielnie przekonać się, jak prawidłowo zarządzać finansami. Otrzymując kieszonkowe w elektronicznej formie, musi zaplanować wydatki w taki sposób, aby wystarczyło mu gotówki do kolejnego przelewu. Uczy to pokory, odpowiedzialności i dyscypliny. Poza tym podnosi poziom bezpieczeństwa, eliminując konieczność noszenia ze sobą pieniędzy oraz niweluje ryzyko ich zgubienia. Założenie rachunku dziecku to świetny krok w stronę świata finansów. Im wcześniej zdecydujesz się założyć mu konto w banku, tym lepiej!

Konto bankowe dopasowane do potrzeb dziecka

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując produkty skrojone na miarę potrzeb konkretnych grup docelowych. Konta bankowe najczęściej dzieli się na warianty dla:

  • dzieci od 0 do 12 lat – których prawnymi właścicielami są rodzice maluchów,
  • młodych od 13 do 17 lat – do ich założenia nastolatkowie potrzebują zgody opiekunów,
  • studentów od 18 do 25 lat – jakie proponują maksimum możliwości dla młodych dorosłych.

Każda z tych grup potrzebuje innych rozwiązań. Dlatego poszczególne warianty rachunków oferują odmienne funkcjonalności dopasowane do wieku użytkowników. Jest to podyktowane bezpieczeństwem najmłodszych i odkładanych przez nich pieniędzy, a także rozbieżnymi oczekiwaniami. Studentom zależy na niskich kosztach i nowoczesnych narzędziach płatniczych, nastolatkowie zwracają uwagę na dostęp do bankowości mobilnej, a najmłodsi klienci potrzebują dodatkowego nadzoru ze strony rodziców. To ważne, aby konto wpisywało się w konkretne wymagania, więc warto porównać różne oferty. Czym wyróżniają się atrakcyjne produkty?

Konto dla nastolatka

Dobry rachunek dla dziecka powyżej 13. roku życia to taki, który daje maksimum możliwości przy minimalnych kosztach. Niektóre banki proponują zniesienie opłat w zamian za spełnienie określonych warunków. Przykładowo, mając , wystarczy zrealizować raz w miesiącu transakcję kartą lub BLIKIEM, aby uniknąć kosztów bankowych.

Kolejnym wyznacznikiem atrakcyjności jest dostęp do nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają bankowanie na własnych zasadach. Bankowość internetowa i mobilna to konieczność! Aplikacja poza możliwością kontrolowania rachunku z poziomu smartfona pozwala również:

  • dokonywać przelewów natychmiastowych i tradycyjnych,
  • przekazywać pieniądze na numer telefonu,
  • realizować płatności bezgotówkowe – wirtualną kartą lub BLIKIEM,
  • zakupić bilety komunikacji miejskiej,
  • doładować telefon,
  • wypłacać pieniądze z bankomatów przy użyciu kodów BLIK,
  • zmienić, nadać PIN lub zastrzec kartę płatniczą,
  • otworzyć wirtualną skarbonkę i odkładać do niej środki.

Dzięki niej można zapomnieć o noszeniu pieniędzy, co podnosi bezpieczeństwo.

Konto dla studenta

Osobom, które dopiero podejmują się pierwszej pracy lub wybierają się na studia do innego miasta, rachunek bankowy ułatwia codzienne funkcjonowanie. Umożliwia przyjmowanie wynagrodzenia w elektronicznej formie czy otrzymywanie pieniędzy od rodziców lub w ramach stypendium od uczelni. Do tego jest tani lub darmowy po spełnieniu warunków bezpłatności. Atrakcyjny produkt poza podstawowymi funkcjonalnościami daje też możliwość dodatkowego zarabiania i oszczędzania gotówki.

Na przykład pozwala:

  • założyć mobilną lokatę na preferencyjnych warunkach,
  • otrzymać e-kartę podarunkową lub bilety do kina w zamian za polecenie rachunku innym osobom,
  • przystąpić do programów lojalnościowych – Mastercard Bezcenne Chwile lub Visa Benefit,
  • uzyskać zniżki u partnerów banku w ramach akcji Bankuj z Rabatami,
  • otrzymać zwroty za rachunki – 1% od kwoty na fakturze za media (np. prąd, gaz, telewizja, telefon).

Co więcej, Santander Bank Polska wspiera edukację, proponując możliwość uzyskania stypendium na rozwój różnych umiejętności czy przystąpienia do udziału w projektach realizowanych na cenionych uczelniach, w tym zagranicznych. Poprzez to możesz zyskać nowe kompetencje bez ponoszenia wysokich kosztów.

Zadbaj o edukację finansową swojego dziecka

Sposobów i narzędzi ułatwiających płynne wejście malucha w świat finansów jest mnóstwo. Niektóre z rozwiązań stosujesz na co dzień, np. płacąc za zakupy kartą czy planując budżet na kolejny miesiąc w obecności dziecka. Pośrednie formy edukacji przynoszą świetne efekty. Jeżeli wesprzesz je dodatkowo bezpośrednimi narzędziami, zapewnisz młodemu człowiekowi poziom wiedzy na 6! Nauka świadomego zarządzania pieniędzmi przynosi wymierne korzyści w przyszłości. Dlatego porównaj dostępne produkty dla młodych i załóż konto bankowe dla dziecka przez internet – bez wychodzenia z domu. Atrakcyjny rachunek daje dostęp do nowoczesnych rozwiązań i pozwala nastolatkowi zadbać o finanse tak, jak chce – na własnych zasadach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze