1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co robić, gdy nie możesz zasnąć? Sposoby na bezsenność

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Bezsenność śmiało można nazwać chorobą cywilizacyjną. Chociaż na pozór nie wydaje się groźna, może wywoływać poważne zaburzenia zdrowotne. Dlatego dla dobra własnej kondycji psychiczno-emocjonalnej, jak i zdrowia fizycznego zaleca się odpowiednią ilość snu. Co jednak zrobić, jeśli sen nie przychodzi? Przeczytaj dalej!

Współpraca reklamowa

Dlaczego mamy problemy ze snem?

Powody zaburzeń snu mogą mieć podłoże emocjonalne i somatyczne. W zdecydowanej większości przypadków osoby skarżące się na bezsenność zmagają się w tym samym czasie z traumatycznymi przeżyciami, przewlekłym stresem lub wymagającymi sytuacjami w pracy. Napięcie wywołane nerwami może na tyle rozregulować wewnętrzny zegar, że trudno będzie o odpoczynek nocny. Dlatego naturalnym sposobem na radzenie sobie w takich sytuacjach są tabletki na sen. To jednak nie wszystko.

Co zrobić, by lepiej spać?

Problem bezsenności często znika wraz z usunięciem trudnej sytuacji życiowej. To oczywiste – najlepsze efekty daje pozbycie się przyczyny, a nie tylko radzenie sobie z rezultatami sytuacji. To jednak trudne do zrealizowania, by usunąć wszystkie stresujące sytuacje ze swojego życia, tak by za każdym razem kłaść się ze spokojną głową.

pozwalają wyciszyć się i doprowadzają do raptownego zaśnięcia, na co ma wpływ obecna w nich melatonina. To jednak niejedyna metoda na bezsenność. Warto również zadbać o odpowiednią higienę snu. Co to znaczy?

Wpływ najbliższego otoczenia a jakość snu – co zależy od ciebie?

Czasem trudno jest usunąć wszystkie niepokojące cię myśli. Są jednak rzeczy, na które masz wpływ. Zasadniczo do komfortowego odpoczynku nocnego potrzeba 3 czynników jednocześnie:

  • zmęczenia organizmu wymagającego odpoczynku sennego;
  • odpowiedniego poziomu odprężenia;
  • świadomości organizmu o nastaniu pory właściwej do spania.

Tabletki na sen zażywane przez osoby cierpiące na bezsenność zapewniają ulgę nawet wtedy, gdy ww. czynniki nie występują. Nie zawsze jednak trzeba je brać. Wystarczy, że przed snem:

  • skupisz się na rzeczach, które cię odprężają – może to być czytanie książki, przeglądanie albumu, a nawet ciepła relaksująca kąpiel;
  • odsuniesz od siebie urządzenia elektroniczne;
  • wpuścisz do sypialni sporo świeżego powietrza;
  • wyłączysz telefon lub umieścisz go z dala od zasięgu dłoni;
  • zapewnisz sobie dodatkową aktywność fizyczną przed snem;
  • zjesz coś lekkostrawnego (najlepiej na 2–3 godziny przed planowanym zaśnięciem);
  • zasłonisz okna, by do wnętrza nie docierało światło naturalne, jak i sztuczne.

Co jeszcze pomaga zwalczać bezsenność?

Pojawienie się stresującej sytuacji może wpłynąć negatywnie na każdego. Jednak czym innym jest chwilowy stres, a czym innym przewlekłe zamartwianie się. Należy pamiętać, że zaburzenia nerwicowe mogą bardzo destrukcyjnie wpływać na jakość twojego snu. Oczywiście o występowaniu zaburzeń nerwowych orzeka odpowiedni specjalista. Warto jednak skupiać się na tym, by przed snem nie zadręczać się swoimi niepowodzeniami, czy nie rozmyślać przesadnie o „czarnych scenariuszach”.

Ogromny wpływ na sen ma również dieta. Aby lepiej spać, warto zrezygnować z używek przyjmowanych tuż przed snem. Zaliczają się do nich alkohol, kofeina (w różnych produktach) oraz ostre przyprawy. Poza tym unikaj przysypiania w ciągu dnia. Wiele osób zauważyło, że kilkudziesięciominutowe drzemki skutecznie utrudniają im zaśnięcie. Może to być prozaiczna rzecz, ale w pewnych przypadkach ma ogromne znaczenie na komfort snu nocnego.

Potrzebujesz więcej informacji na temat radzenia sobie z bezsennością? Zerknij na stronę .

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze