1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Nitkuj, szczotkuj, żuj i kontroluj nie tylko od święta!

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Co roku, w ostatni piątek listopada świętujemy na całym świecie Dzień Nitkowania. Ale nie chodzi nam o to, żeby tylko tego dnia pamiętać o nitkowaniu zębów, bo przecież to jeden z nieodzownych elementów codziennego dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Z tej okazji warto poznać również wszystkie pozostałe z 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów, a także dowiedzieć się, że oprócz szczotki, przyjacielem zębów jest też… bezcukrowa guma do żucia!

Współpraca reklamowa

Dzień Nitkowania jest obchodzony od 2000 roku i powstał po to, aby przypominać, jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej to jeden z 4 kroków (oprócz szczotkowania, regularnych wizyt u dentysty i żucia po jedzeniu bezcukrowej gumy), którego nie możemy pominąć w codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz utrzymaniu zdrowych i czystych zębów. Zatem…

…nitki w dłoń!

Chociaż nić dentystyczna została wynaleziona w późnych latach 90. XIX wieku, pomaga nam do dziś w codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej. Oczywiście nie wygląda tak samo jak ponad 100 lat temu. Wtedy była robiona z jedwabiu, a po II wojnie światowej z nylonu, ale sposób jej użycia i cel pozostały identyczne.

Jak nitkować?

To naprawdę nic trudnego: najpierw nawiń końce nici wokół palców wskazujących obydwu dłoni. Przytrzymując nić kciukami, uformuj ją w kształt litery U i delikatnym ruchem wprowadź między zęby. Czyść przestrzenie między zębami posuwistym ruchem od góry do dołu. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie czyszcząc po kolei wszystkie zęby górnej i dolnej szczęki. Nitkowanie powinno być rutyną już u ośmioletnich dzieci!

Dbaj i żuj

Dziś poza nicią dentystyczną w utrzymaniu czystych i zdrowych zębów, pomagają nam nowoczesne szczoteczki, pasty, płyny do płukania jamy ustnej, akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a nawet… bezcukrowe gumy do żucia. Te, które znajdują się w ofercie marki Orbit nie zawierają cukru, dlatego warto je żuć w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu i piciu (na przykład w restauracji, na wycieczce lub na spacerze, w szkole czy pracy). Wystarczy 10 minut żucia, aby bezcukrowa guma pomogła usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i tym samym wspomagała codzienną troskę o zdrowe i czyste zęby.

– Mycie zębów rano i wieczorem to tylko pierwszy krok prawidłowej profilaktyki. Konieczne jest także używanie dodatkowych środków, takich jak nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust, żeby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Używając samej szczoteczki do zębów, trudno jest uzyskać pożądany efekt. W przypadku wąskich przestrzeni międzyzębowych dobrze skorzystać z nici woskowanych, dostępnych na rynku. Nie należy zapominać również o dwóch pozostałych ważnych krokach. Żuciu bezcukrowej gumy zawsze wtedy, kiedy po jedzeniu czy piciu nie mamy możliwości umycia zębów oraz o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa – podkreśla prof. Marzena Dominiak, Prezydentka Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Poznaj program Orbit „Dziel się Uśmiechem”!

Piękny i zdrowy uśmiech jest w życiu ważny, dlatego tak istotna jest walka z próchnicą, czyli profilaktyka oraz codzienna, systematyczna troska o właściwą higienę jamy ustnej. W ramach programu Orbit „Dziel się Uśmiechem” już od blisko 10 lat edukowane są dzieci, ale też ich rodzice, aby kształtować i upowszechniać dobre wzorce, które są kluczem do sukcesu w walce z każdą chorobą, w tym próchnicą. Ogólnopolska inicjatywa prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska (producenta bezcukrowych gum Orbit) wraz z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. W sytuacji gdy aż 81,6% dzieci w Polsce ma próchnicę, a mniej niż połowa z nich nie była na wizycie u dentysty1, warto zachęcać najmłodszych do regularnego dbania o zęby dzięki stosowaniu 4 kroków. Dotychczas już blisko 800 tysięcy dzieci wzięło udział w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych z ponad 5,5 tys. szkół. W tym roku odbywa się 10. jubileuszowa edycja programu, dzięki której kolejnych 100 tysięcy uczniów klas 1-3 dowie się, jak troszczyć się o swój zdrowy i piękny uśmiech!

1„Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej i jego uwarunkowań w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku” red. Dorota Olczak-Kowalczyk. Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 2019.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze