1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Praca, z której naprawdę będziemy zadowoleni – jak ją odnaleźć?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Sfera zawodowa to bardzo ważny element naszego życia. Warto, więc postarać się, by przynosił zadowolenie i satysfakcję. Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić. Czym się kierować, poszukując wymarzonej pracy?

Współpraca reklamowa

Szwedzka firma „Evolution” spróbowała określić, co w największym stopniu sprawia, że Polacy są zadowoleni ze swojej pracy. Mogłoby się wydawać, że będzie to atrakcyjna wypłata.

Okazało się, jednak że najbardziej cenimy sobie, nie wysokie wynagrodzenia, a dobre relacje i przyjemną atmosferę w zespole. Taką odpowiedź wskazało aż 80 proc. ankietowanych.

Adekwatne zarobki zajęły drugie miejsce – są najważniejsze dla 72 proc. respondentów. Podium zamknęło zadowolenie z wykonywanych obowiązków, które wskazało 56 proc. przebadanych osób.

Pozostałe wyniki badania wskazały jeszcze na takie czynniki, jak:

  • dobre relacje z szefem i przełożonymi – 52 proc. ankietowanych,
  • elastyczne godziny pracy – 48 proc. ankietowanych,
  • możliwości rozwoju zawodowego – 47 proc. ankietowanych,
  • dodatkowe świadczenia pracownicze – 39 proc. ankietowanych,
  • inwestowanie w rozwój pracowników – 31 proc. ankietowanych,
  • możliwość brania udziału w ciekawych projektach – 26 proc. ankietowanych.

Wyraźnie widać zatem, czego potrzebuje większość z nas, aby nasza sfera zawodowa mogła być kojarzona z zadowoleniem i satysfakcją. Pracodawcy coraz częściej starają się brać to pod uwagę.

Nie tylko , dotyczące jednego z najatrakcyjniejszych rynków zatrudnienia w Polsce, często zawierają zapewnienia o „miłej atmosferze pracy”, „możliwościach rozwoju” i innych ważnych czynnikach.

Świadomość tego, co daje satysfakcję

Poszukując właściwej pracy, nie warto jednak kierować się tylko kwestiami poruszonymi we wspomnianym badaniu. Dla każdego z nas, czynniki niosące radość z wykonywanego zawodu, będą bowiem inne. Kluczem jest ich świadomość.

Jeśli chcemy znaleźć dobrą pracę, musimy wiedzieć, czego mamy szukać – co sprawia nam największą satysfakcję, a co jesteśmy w stanie poświęcić.

Jedni chętnie zostaną w zespole, z którym czują się związani, nawet jeśli będzie to oznaczało odrzucenie lepiej płatnej oferty. Inni na pierwszym miejscu postawią zarobki, a jeszcze inni poszukują pracy, która umożliwi im niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz pracował?

Jak znaleźć pracę, która przyniesie zadowolenie? Wiele osób odpowie, że trzeba robić to, co się kocha, co związane jest z naszą pasją i zainteresowaniami. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Co nam po realizowaniu się, jeśli wypłata będzie stanowczo zbyt niska? Wybór satysfakcjonującej pracy to sztuka kompromisów.

Nie warto jednak popaść także w drugą skrajność. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którzy dopiero wybierają kierunek zawodowy, którym podążą. Słyszą wtedy często słowa rodziców czy dziadków, takie jak: „Po tym nie ma pracy”, „Ty musisz być lekarzem”, „Humaniści mają gorzej” i tym podobne frazesy.

Całkowite zduszenie swoich pasji i kierowanie się opiniami zasłyszanymi wokół to prosta droga do szybkiego wypalenia czy po prostu bycia nieszczęśliwym. Nie należy także przesadnie analizować swoich wyborów zawodowych.

Świadome decyzje są dobre, ale jeśli mamy ochotę zapisać się na kurs dla grafików komputerowych i nie robimy tego, bo próbujemy usilnie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno takie szkolenie przyda się nam za 10 lat i będzie pasowało do studiów inżynierskich, które ukończyliśmy, nigdy nie ruszymy z miejsca.

Jak powiedział Steve Jobs: „Nie możesz łączyć punktów, patrząc w przyszłość. Można je jedynie łączyć, patrząc wstecz. Trzeba więc ufać, że w jakiś sposób wydarzenia te połączą się w przyszłości”.

Braki w pracy nadrób życiem prywatnym

Dobrze pamiętać też o tym, że brak satysfakcji w sferze zawodowej można nadrabiać życiem prywatnym.

Jeśli, na przykład, pracujemy w finansach, co daje nam dobre wynagrodzenie, którego nie chcielibyśmy utracić, ale również męczy nas, że tylko „klepiemy tabelki w Excelu”, może warto poświęcić trochę czasu wolnego na rozwijanie swojej pasji albo zajmowanie się czymś, co naprawdę będzie dla nas znaczące, jak choćby różnego rodzaju wolontariat.

Może się okazać, że satysfakcja płynąca z innego źródła sprawi, że wady naszej pracy nie będą już tak dotkliwe.

Ekscytacja źródłem zadowolenia i motywacji

A jakie rady na temat wyboru naprawdę satysfakcjonującej pracy dają światowi liderzy, tzw. ludzie sukcesu? Mówią na przykład, że kluczem jest ekscytacja. To, aby niemal każdego ranka chciało się nam wstawać z łóżka na myśl o niesamowitych rzeczach, które czekają nas w pracy. Ciężko o taki stan, gdy obowiązki zawodowe są powtarzalne i dobrze znane.

Na ogół ekscytacja wiąże się z poznawaniem zupełnie nowych rzeczy. Takich, których jeszcze nie próbowaliśmy, a chcielibyśmy lub wydają się ciekawe. Ekscytacja w sferze zawodowej jest możliwa, jeśli będziemy otwarci na zmiany, gotowi do nauki i poszerzania swoich kompetencji oraz próbowania czegoś nowego.

Dobrze jest nie utknąć w jednym zawodzie i na jednej ścieżce kariery, lecz dążyć do bycia wszechstronnym. Do tego potrzeba jednak dozy odwagi. Stabilność i powtarzalność może prowadzić do nudy i monotonni, ale jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa. Natomiast nowości i zmiany bywają ryzykowne. Będą wzbudzać w nas ekscytację, jeśli się na nie odważymy.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze