1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ekstrawagancja czy niezbędna pomoc?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Czy comiesięczne składki na NFZ są wystarczające, aby otrzymać odpowiednią opiekę medyczną? Są osoby, które mają co do tego poważne wątpliwości. Długie kolejki do specjalistów, ograniczenia w leczeniu, a także zabiegi, które nie znajdują się na liście refundowanych, coraz częściej pchają Polaków w stronę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak ono działa i czy rzeczywiście jest potrzebne?

Współpraca reklamowa

Prywatne stale wywołuje mnóstwo pytań, a także jest mylone z NFZ. Co możesz otrzymać, kupując sobie dodatkową, prywatną opiekę medyczną? Czy opłata abonamentowa gwarantująca szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalistów jest warta swojej ceny?

NFZ kontra prywatna opieka zdrowotna

Czy opieka medyczna z Narodowego Funduszu Zdrowia może iść w parze z prywatnym ubezpieczeniem? Te dwa elementy są niczym puzzle – uzupełniając swoje braki. W dodatku mogą funkcjonować oddzielnie, choć widać wtedy, że nie są kompletne.

NFZ jest jednym z obowiązkowych świadczeń i zapewnia podstawową opiekę medyczną dla każdego. Swoje finansowanie znajduje w składkach na ZUS (czy z tytułu umowy o pracę, cywilnoprawnej, czy z własnej działalności) oraz dodatkowemu finansowaniu ze Skarbu Państwa. Można więc śmiało postawić tezę, że to prawo jest niezbywalne i każdy obywatel ma możliwość skorzystania z opieki medycznej. Z dostępnością i jakością bywa różnie, o czym przekonała się każda osoba próbująca umówić wizytę o poranku do lekarza pierwszego kontaktu.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne u prywatnego usługodawcy są już nieobowiązkowe, przybierają więc charakter dobrowolny. Możesz je wykupić na określony czas albo zrezygnować z tej formy w dowolnym momencie. Zakres nigdy nie jest taki sam jak opieki medycznej w ramach NFZ. Jednak oferuje dostęp do usług w znacznie krótszym czasie. Są też pakiety, które rozszerzają wachlarz o hospitalizację w czy dostęp do zabiegów, które nie refunduje już NFZ. Jednak zazwyczaj wiążą się one z ponadprzeciętnie wysoką składką.

Prywatne ubezpieczenie dla ostrożnych

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może mieć pewne ograniczenia, z którymi warto wcześniej się zapoznać. Zwykle dotyczą one pacjentów, którzy świadomie wpływają na pogorszenie stanu swojego zdrowia (np. poprzez okaleczenie się, zażywanie narkotyków), stąd tak ważne jest, aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Nie można jednak pomijać pewnej bardzo ważnej kwestii, która przemawia za skorzystaniem z takiego zabezpieczenia. Prywatne ubezpieczenie ma na celu opłacenie kosztów leczenia w komercyjnych placówkach (np. Polmed, Lux Med), tym samym osoba ubezpieczona może liczyć na szybszą dostępność specjalistów czy wykonanie badań, które będą refundowane w ramach umowy z TU. Podobnie dzieje się z zabiegami. Nawet jeżeli planowany nie jest formalnie refundowany w ramach NFZ, nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatne ubezpieczenie zdrowotne jednak go objęło.

A co w momencie zagrożenia życia?

Czy posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zawsze możemy oczekiwać hospitalizacji w prywatnych szpitalach? Niestety nie. Według procedur obowiązujących w naszym kraju, w momencie zagrożenia życia, pacjent jest kierowany do najbliższego szpitala, który działa w ramach NFZ. Jest to pewne ograniczenie, aczkolwiek czy ten mankament jest silniejszy od szeregu zalet takiego rozwiązania?

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze