1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy medyczna marihuana została już zalegalizowana? Co można nią leczyć? Odpowiadamy!

(Fot. materiały partnera)
Nie każdy rodzaj marihuany to taki, w związku z którym można mieć nieprzyjemności prawne. W naszym kraju zupełnie legalnie możesz kupić i korzystać z medycznej marihuany – mimo zawartości w jej składzie THC. Lecznicza marihuana dostępna jest w sprzedaży w aptekach, jednak nie każdy może ją tak po prostu kupić. Więcej o tym w artykule!

Współpraca reklamowa

Marihuana medyczna – czy jest legalna w Polsce?

Słowo „marihuana” wciąż wielu osobom kojarzy się wyłącznie z nielegalnym narkotykiem, z powodu którego można mieć narazić się na nieprzyjemności ze strony policji. Nie każdy wie, że w pewnych przypadkach można legalnie susz konopny kupić i stosować. Mowa o medycznej marihuanie, która w Polsce jest legalna już od dłuższego czasu. Można ją bez trudu kupić w aptece, nie martwiąc się jednocześnie o problemy prawne. Lecznicza marihuana nie jest jednak tym samym produktem, który obecny jest na czarnym rynku.

Lecznicza marihuana to susz konopny, pochodzący wyłącznie ze zweryfikowanych, pewnych źródeł, podlegającym ścisłym kontrolom. Uprawiana jest w warunkach, które muszą spełniać wyśrubowane normy, poza tym cały proces jej produkcji musi spełniać liczne normy jakościowe. Ostateczny produkt wyróżnia się powtarzalnością składu poszczególnych partii, a także brakiem niebezpiecznych dla zdrowia domieszek, które mogłyby być obecne w marihuanie pochodzącej z czarnego rynku.

Kto i kiedy może przepisać pacjentowi medyczną marihuanę?

Chociaż w Polsce medyczna marihuana zalegalizowana została do użytku medycznego już jakiś czas temu, nie każdy może z niej korzystać. Aby móc ją kupić, potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta. Przy czym warto zaznaczyć, że może być to też recepta wystawiona zdalnie – chociażby w CentrumMarihuany jest przepisywana legalna i bezpieczna medyczna marihuana online.

Jest wiele wskazań, do przepisania pacjentom medycznej marihuany, a nerwica to jedno z nich. Często zalecana jest również medyczna marihuana na sen, a także na zaburzenia apetytu, bóle różnego pochodzenia, a oprócz tego na wiele innych schorzeń i dolegliwości.

Aby otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę, należy przede wszystkim przejść proces kwalifikacji do leczenia konopnego. Jeśli w opinii lekarza pacjent będzie odpowiedni do terapii konopnej, będzie mógł otrzymywać e-recepty na susz konopny. Zazwyczaj medyczną marihuanę przepisuje się tym pacjentom, których dotychczasowe leczenie okazało się niewystarczająco skuteczne lub generuje nasilone efekty uboczne. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji pacjenta do terapii konopnej.

Legalność medycznej marihuany a kontrole – o czym warto pamiętać?

Chociaż niewątpliwie marihuana jest już legalna w Polsce do celów medycznych, warto zabezpieczyć się odpowiednio na czas kontroli. Aby móc bez nieprzyjemności korzystać z leczniczej marihuany, warto posiadać przy sobie kopię imiennej e-recepty wystawionej przez lekarza, a także dowód zakupu suszu konopnego w aptece. Pomocne może być też zaświadczenie o prowadzeniu terapii konopnej w danym przypadku. W ten sposób można bez trudu udowodnić, że dana osoba uprawniona jest do legalnego korzystania z suszu konopnego.

Ze względu na zawartość THC w medycznej marihuanie należy jednak powstrzymać się od prowadzenia samochodu i obsługi maszyn w czasie terapii. Jeśli pacjent prowadzi pojazdy mechaniczne pod wpływem substancji o działaniu odurzającym, naraża na niebezpieczeństwo siebie i swoje otoczenie. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy korzysta z leczniczej marihuany legalnie, gdyż stanowi potencjalne zagrożenie na drodze i w pracy.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze