1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA

Ortodonta Warszawa: jak przygotować się na pierwszą wizytę u tego specjalisty? Podpowiadamy

(Fot. materiały partnera)
Marzysz o pięknych i prostych zębach, ale na samą myśl o odwiedzeniu gabinetu dentystycznego przeszywają Cię dreszcze? Pierwsza wizyta u ortodonty dla wielu osób bywa stresująca, jednak w rzeczywistości to „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Jak wygląda pierwsza wizyta u tego specjalisty i co najważniejsze – jak się do niej przygotować? Odpowiadamy!

Współpraca reklamowa

Kiedy udać się do ortodonty?

Wiele osób marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Aby go spełnić, należy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Chociaż dla niektórych wiąże się to z przełamaniem strachu, nie warto odkładać wizyty w gabinecie na ostatnią chwilę.

Nie jest tajemnicą, że im wcześniej udamy się na wizytę do specjalisty, tym lepiej dla nas. Na wizytę kontrolną warto wybrać się już z dzieckiem wczesnoszkolnym, kiedy wyrastają mu pierwsze stałe zęby. Z kolei zgrzytanie zębów, spanie z otwartą buzią, wady wymowy, problemy z gryzieniem i przeżuwaniem to niepokojące objawy, sygnalizujące rodzicom konieczność wybrania się z dzieckiem do ortodonty.

Osoby dorosłe odwiedzają gabinet ortodontyczny przeważnie z powodów estetycznych – chcą mieć piękny i prosty uśmiech. W niektórych przypadkach jednak wada zgryzu wpływa na ogólny stan zdrowia, a nawet wywołuje dyskomfort. Istnieje wiele wskazań do odwiedzenia tego specjalisty, jednak jak wskazuje ortodonta z Warszawy z kliniki Dental Fraternity, na pewno trzeba to zrobić, gdy:

 • pacjent ma krzywy zgryz,
 • zęby są nadmiernie starte,
 • pacjent ma wadę wymowy,
 • jest planowane leczenie protetyczne,
 • pacjent zgrzyta zębami,
 • pojawiają się bóle skroniowo-żuchwowe,
 • pacjent ma problem z zamykaniem ust,
 • dochodzi do zgrzytania zębów lub nadmiernego zaciskania ich.

Jak się przygotować do wizyty u ortodonty?

W pierwszej kolejności, zanim skierujemy swoje kroki do gabinetu ortodontycznego, należy wyleczyć wszystkie zęby. Nawet najlepszy ortodonta w Warszawie nie podejmie się leczenia zgryzu, gdy zęby nie będą w pełni wyleczone ze wszelkich ubytków i próchnicy. Dlatego udanie się do stomatologa na przegląd jamy ustnej i ewentualne uzupełnienie ubytków, to obowiązkowa pozycja przed założeniem aparatu na zęby.

Następna kwestia jest dość oczywista, jednak warto ją podkreślić. Mianowicie chodzi o higienę. Dokładne umycie zębów przed wyjściem z domu jest zalecane nie tylko ze względów estetycznych. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga specjaliście prawidłowo przeprowadzić badanie.

Jeśli posiadamy badania związane z leczeniem jamy ustnej, warto je ze sobą zabrać. Zdjęcia RTG lub pantomogram z pewnością okażą się pomocne dla ortodonty. Może jednak się okazać, że badania są przedawnione i trzeba zrobić nowe. Tę kwestię ustala specjalista.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. W jej trakcie specjalista ocenia stan zgryzu, uzębienie pacjenta, symetrię twarzy, a także pracę skroniowo-żuchwową. Czasami już na pierwszej wizycie wykonywane są badania, takie jak pantomogram, wyciski gipsowych modeli diagnostycznych czy fotografie zębów. Ortodonta na podstawie zebranych informacji i analizy badań opracowuje plan leczenia. Może to potrwać nawet kilka dni, dlatego informacje na temat metody leczenia czy kosztorysu mogą zostać przedstawione na kolejnej wizycie.

Niektórzy zastanawiają się, czy jest możliwa zmiana ortodonty w trakcie leczenia. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej pozostawać pod opieką tego samego specjalisty. Jednak w przypadku jego zmiany, musimy się przygotować na ponowne wykonanie badań diagnostycznych, a czasami nawet niezbędne jest założenie nowego aparatu. Warto mieć jeszcze na uwadze fakt, że nie każdy specjalista podejmuje się kontynuacji leczenia u pacjenta od innego ortodonty.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze