1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA

OC dla seniora – czym się różni od innych polis?

(Fot. materiały partnera)
Osoby starsze bardzo często uważa się za niezbyt uważnych kierowców, co wiąże się przede wszystkim z wiekiem i słabszym refleksem i wzrokiem. Seniorzy przeważnie jeżdżą jednak ostrożniej i dużo wolniej niż młodsi kierowcy, co przekłada się na mniejsze ryzyko spowodowania wypadku. Dowiedz się, jak wiek wpływa na wysokość składki OC.

Współpraca reklamowa

Ubezpieczenie OC dla seniorów — co wpływa na wysokość składki?

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, jest polisą obowiązkową dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jego zakres jest regulowany przepisami „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”. Towarzystwa nie mogą go samodzielnie zmieniać. Modyfikacji może ulec jednak wysokość składki.

Wiek jest jednym z parametrów wpływających na cenę ubezpieczenia OC. Nie każde towarzystwo traktuje go jako główny czynnik kształtujący wysokość składki. Inne parametry, które również na nią wpływają, to przede wszystkim:

 • doświadczenie za kierownicą,
 • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa,
 • miejsce zamieszkania,
 • zgromadzone zniżki,
 • marka i model pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • rok produkcji pojazdu.

Bardzo często pod uwagę bierze się także stan cywilny. Osoby, które mają rodziny, są najczęściej uważane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za bardziej rozważne i mniej skłonne do brawurowej jazdy. Wszystko to sprawia, że seniorzy nie muszą płacić wysokich składek OC z powodu wieku.

Ubezpieczenie OC seniora a statystyki drogowe

Mimo zaawansowanego wieku i różnego rodzaju schorzeń, z którymi często borykają się osoby starsze, to nie seniorzy są grupą powodującą najwięcej wypadków na drogach. Warto nieco bliżej przyjrzeć się policyjnym statystykom. Według raportów w 2021 roku za największą liczbę wypadków odpowiedzialni byli kierowcy w wieku od 25 do 39 lat. Kolejna grupa wiekowa stwarzająca potencjalnie największe ryzyko na drodze to kierowcy od 40 do 59 lat.

Osoby starsze, czyli po 60. roku życia statystycznie jeżdżą ostrożniej. Mniejsza liczba wypadków, których sprawcami byli bardzo dojrzali kierowcy, wynika także z tego, że najczęściej pokonują oni dużo krótsze trasy i spędzają mniej godzin za kierownicą. W przypadku seniorów nie sam wiek, a długa i dobra historia ubezpieczeniowa mogą wpływać na możliwość obniżenia składki OC.

Ubezpieczenia OC dla seniorów — ile kosztują?

Do sprawdzenia wysokości składek dla seniorów i młodszych kierowców przyda się kalkulator, który można znaleźć na stronie cuk.pl. Z jego pomocą można porównać ceny ubezpieczenia dla osób w każdym wieku. Wysokość składki może znacząco różnić się między towarzystwami, ale seniorzy ze względu na swoje duże doświadczenie za kółkiem mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie niż młodzi kierowcy.

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie OC dla seniorów?

Osoby starsze mogą skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na jeszcze niższą składkę za ubezpieczenie OC swojego pojazdu. Warto poświęcić nieco czasu na to, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę i nie przepłacać.

Jedną ze skutecznych metod na znalezienie najatrakcyjniejszej cenowo oferty ubezpieczenia OC jest skorzystanie z porównywarek. Z ich pomocą można szybko i łatwo porównać parametry wielu ofert bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy wpisać podstawowe dane w takim kalkulatorze, a po chwili na ekranie pojawią się oferty różnych towarzystw. Porównywarka dostępna na cuk.pl umożliwia także zakup wybranej polisy przez internet. Wszystkich formalności można dopełnić online, a opłacone ubezpieczenie przyjdzie na adres mailowy.

Innym sposobem na zmniejszenie składki na OC jest bezszkodowa jazda. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują własne zasady naliczania zniżek za każdy rok jazdy bez spowodowania zdarzenia drogowego. Jeśli od wielu lat regularnie kupujesz OC i możesz pochwalić się bezwypadkową jazdą, z pewnością masz zgromadzone atrakcyjne zniżki.

Jeśli umowa twojego OC dobiega końca najpierw sprawdź, co może zaoferować ci twoje towarzystwo, z którym masz aktualnie podpisaną umowę. Dość często zdarza się, że firmy nagradzają swoich wiernych klientów, oferując im atrakcyjne warunki polisy. Porównaj ceny w innych towarzystwach, co z pewnością pomoże ci wybrać najkorzystniejszy dla ciebie wariant polisy OC. Możesz także pomyśleć o zakupie ubezpieczenia na życie dla osób po 60. roku życia, które zabezpieczy twoich bliskich.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze