1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Samotność (nie tylko) w sieci. Jak pomóc zmęczonym Zoomem i mającym kłopot z życiem offline?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Po pandemii nawiązywanie kontaktów i tworzenie więzi stało się prawdziwym wyzwaniem. W książce Rachel DeAlto Bliskość. Jak budować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi znajdziemy najnowsze ustalenia naukowców oraz historie z życia wzięte, w których bez trudu odnajdziemy własne problemy. A wraz z tym receptę na to, jak się z nimi rozprawić.

Liczby są alarmujące. 70 procent osób w wieku od 18 do 29 lat doświadcza fobii społecznej — to najwyższy odsetek wśród wszystkich grup wiekowych. 65 procent milenialsów unika rozmów twarzą w twarz, bo nie wierzy w swoje umiejętności w zakresie interakcji społecznych. 30 procent milenialsów nie chodzi na imprezy, bo boi się, że będzie się czuć nieswojo. Badania dowodzą, że jesteśmy straszliwie samotni.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież jesteśmy zaprogramowani na nawiązywanie kontaktów i tworzenie więzi, a nasze mózgi są wprost stworzone do socjalizacji. Dzięki nowym technologiom mamy też ze sobą największą łączność w historii. Tymczasem staliśmy się społeczeństwem o najsłabszych więziach. Nigdy nie było tak źle.

W książce , amerykańska psycholożka, specjalistka ds. relacji międzyludzkich i ekspertka w amerykańskiej edycji programu telewizyjnego „Ślub od pierwszego wejrzenia”, opisuje klasyczny przypadek „ekranowej brawury” i nieumiejętności radzenia sobie w codziennych relacjach.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Oto historia Vaughna. Inteligentny i atrakcyjny dwudziestokilkulatek dorastał w zżytej społeczności. Po przeprowadzce rodziny nie potrafił odnaleźć się w nowym otoczeniu. Źle się czuł w nowej szkole, więc zamknął się w sobie i coraz częściej chodził z nosem w telefonie. Na studiach, które ukończył z wyróżnieniem, zachowywał się tak samo. Gdy zamieszkał w Nowym Jorku, na własnej skórze odczuł samotność ponadośmiomilionowego miasta. Dostał pracę, o jakiej marzył – rozmowy kwalifikacyjne odbywały się przez Skype’a i rekruterzy nie zauważyli, jak trzęsły mu się ręce – i był w niej dobry. Bardzo dobry. Było tylko jedno „ale”. Vaughn mistrzowsko załatwiał sprawy w trybie online. Dopóki mógł się ukryć za monitorem komputera, odwaga go nie opuszczała. Z przyjęcia, na którym miał poznać kluczowego klienta swojej firmy, czym prędzej uciekł. Nie zamienił z nim ani słowa. Ten sam problem dotyczył jego życia prywatnego. W sytuacjach towarzyskich Vaughn czuł się po prostu źle. I było coraz gorzej.

Przypadek Vaughna jest tylko jednym z wielu mu podobnych związanych z ekspansją nowych technologii. Wiemy, że są wspaniałe – możemy łatwo i szybko nawiązać łączność. Podczas pandemii COVID-19 liczba uczestników spotkań na Zoomie wzrosła z dziesięciu milionów do ponad trzystu milionów dziennie. Wszystko było zdalne: rozprawy sądowe, konferencje, lekcje, ranki, happy hours, nawet świąteczne obiady. Ale zmęczyliśmy się Zoomem, bo spotkania online nie zastąpią realnych kontaktów. Nauka potwierdza ten zdroworozsądkowy wniosek: ludzie są szczęśliwsi po rozmowie na żywo niż po kontakcie online, a czas spędzony z bliskimi „w realu” bardziej poprawia jakość życia niż wirtualne interakcje.

Związki na odległość i maski zakładane w sieci nam nie służą. Ale można to zmienić. niesie nadzieję i pokrzepienie. Dostarcza też konkretnych rad i wskazówek, co zrobić z naszym pokiereszowanym po pandemii życiem.

Rachel DeAlto (Fot. Oksana Pali) Rachel DeAlto (Fot. Oksana Pali)

Na podstawie książki Rachel DeAlto Bliskość. Jak budować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi. Przeł. Agnieszka Sobolewska. Wydawnictwo Literackie, 2023.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze