1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Toner do włosów – jak nakładać?

(Fot. materiały reklamowe)
(Fot. materiały reklamowe)
Tonery do włosów to kosmetyki, dzięki którym można odświeżyć kolor włosów, a także ochłodzić go bądź ocieplić. Produkty te są powszechnie stosowane w salonach fryzjerskich, ale używa się ich również w warunkach domowych. Trzeba jednak wiedzieć, jak nakładać tonery, aby uzyskać pożądany efekt. Choć działają delikatniej od farb, to nieumiejętne zaaplikowane i trzymane na włosach zbyt długo lub krótko mogą rozczarowywać. Sprawdź, jak obchodzić się z tonerem, aby nadał twoim włosom idealny odcień!

Współpraca reklamowa

Tonowanie włosów a toner – co musisz wiedzieć?

Na początku należy zaznaczyć, że włosy można tonować nie tylko tonerem. Stosuje się do tego celu także specjalne szampony i maski z pigmentami, fiolet gencjanowy, płukanki, a nawet permanentne farby do włosów połączone z utleniaczem o bardzo niskim stężeniu. W tym artykule skupimy się na tonerach do włosów, dzięki którym uzyskuje się najwyraźniejsze efekty, ponieważ jest to półtrwała farba. Zastosowanie farby permanentnej do tonowania włosów może dać podobne rezultaty, jednak jej użycie w takim celu lepiej zostawić profesjonalistom. Warto podkreślić, że tonery są mniej inwazyjne od farb, z racji tego, że nie zawierają amoniaku lub mają w swoim składzie jego minimalne ilości, poza tym ich pigmenty nie wnikają w głąb włosa. Działanie tonerów polega na obklejeniu włosów barwnikami, dlatego są one delikatniejsze i wypłukują się szybciej niż farba.

Tonery do włosów są szczególnie popularne wśród osób, które rozjaśniły włosy na blond, jednak kolor wyszedł nieco inny niż powinien lub z czasem wypłowiał. Kosmetyki te stosuje się jednak także na włosach rudych, brązowych, a nawet siwych i czarnych. Ich działanie najbardziej widoczne jest na włosach uprzednio rozjaśnionych, ale nadają także delikatną poświatę na włosach naturalnych. Nie należy sięgać po tonery, jeśli chce się radykalnie zmienić kolor włosów.

Kiedy warto zdecydować się użycie tonera do włosów?

Toner do włosów to dobry wybór w sytuacji gdy:

  • Świeżo zafarbowane włosy mają żółty lub pomarańczowy odcień.
  • Włosy, które miały ładny, chłodny odcień blondu nabrały żółtego bądź pomarańczowego zabarwienia.
  • Koloryzacja sprawiła, że włosy mają zielonkawą poświatę lub odcień.
  • Włosy w odcieniu złotego blondu zaczęły płowieć.
  • Rude włosy straciły głębię koloru.
  • Brązowe włosy zyskały niepożądany, rudawy lub zielonkawy odcień.
  • Włosy są zbyt jasne. Toner stopniowo je przyciemni.

Dość popularne jest ponadto stosowanie tonerów do farbowania rozjaśnionych pasemek na różowo, fioletowo lub niebiesko. Dzięki tonerom można też nadać rozjaśnionym włosom modny odcień truskawkowego blondu.

Dobór odpowiedniego odcienia ma kluczowe znaczenie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo aplikować toner na włosy, musisz najpierw uzupełnić swoją wiedzę na temat tego, które pigmenty pozwolą ci uzyskać wymarzony odcień pasm. Być może twoje wiadomości na ten temat są całkiem imponujące jednak najpierw trzeba ją zweryfikować, aby później nie zaskoczyła cię gloniasta zieleń zamiast pięknego, popielatego blondu! Określenie wyjściowego koloru włosów, a także wzięcie pod uwagę ich ogólnego stanu jest bardzo ważne zarówno podczas wyboru odcienia tonera. Liczy się także to, jakich farb używało się wcześniej.

Nie wiesz, jak neutralizować niepożądane odcienie włosów? Dobrym pomysłem będzie przestudiowanie koła barw. To dzięki niemu będziesz wiedzieć, którym kolorem zneutralizujesz niepożądany odcień włosów. Najpierw określ wyjściowy kolor swoich pasm, a później spójrz na przeciwną stronę koła barw. Tam znajdziesz odpowiedź. Ocień twojch włosów jest żółtawy? Wybierz toner z pigmentem fioletowym. Jeśli masz wrażenie, że kolor jest żółto-zielony, to najlepiej zadziała toner, w którym znajdzie się także trochę czerwonego pigmentu. Jeżeli nie wiesz, w jakich proporcjach wymieszać dwa tonery, zastosuj toner z fioletowym pigmentem, ale najpierw spróbuj pozbyć się zielonkawej poświaty, sięgając po różową płukankę do włosów.

Warto pamiętać o tym, że blondy wychodzą zielonkawe, gdy włosy uprzednio zafarbowane na złoty odcień zostają potraktowane kosmetykiem koloryzującym z niebieskim pigmentem. Dla jakich włosów jest zatem przeznaczony toner popielaty lub srebrny? Podpowiadamy, że jest to produkt godny polecenia osobom z włosami naturalnie ciemnymi, poniżej poziomu 6, (lub ewentualnie na poziomie 6, jeśli są grube i oporne na farbowanie) które zostały rozjaśnione i mają pomarańczowy odcień. W sytuacji, gdy pojawia się dylemat dotyczący tego, czy użyć fioletowego, czy popielatego pigmentu, wybierz fioletowy. Można też pomieszać je ze sobą, jednak tak, aby dominował fiolet, poza tym na rynku dostępne są tonery, które niwelują zarówno żółte, jak i pomarańczowe odcienie włosów.

Jeśli twojm celem nie jest neutralizacja niepożądanego odcienia włosów, a pogłębienie i ożywienie obecnego ich koloru, sprawa jest ułatwiona. Tonery do włosów stosuje się przecież także na włosy w odcieniach złotego lub beżowego blondu – po to, by pogłębić odcień i dodać mu blasku. To samo dotyczy włosów rudych i brązowych. Zamiast nakładać farbę, można użyć toneru, który ma dodatkowe działanie pielęgnujące i nie zmienia struktury włosa. Zdarza się jednak, że niepożądane tony pojawiają się także na włosach brązowych, zwłaszcza, jeśli wcześniej były one farbowane na blond. Aby pozbyć się zielonkawej poświaty na brązowych włosach, wybierz toner brązowo-czerwony. Istnieją także zielone tonery, które pozwalają pozbyć się z włosów niechcianej czerwieni.

Jak nakładać toner na włosy?

Samo nakładanie tonera na włosy nie jest dużym wyzwaniem i można sobie z nim bez trudu poradzić, jednak są pewne zasady, do których należy się zastosować. Przede wszystkim miej na uwadze to, że przed użyciem tego kosmetyku dobrze będzie zadbać o włosy, zwłaszcza jeśli były one rozjaśniane. Toner lepiej działa, jeśli włosy są w dobrym stanie. Co prawda po nałożeniu na suche i intensywnie rozjaśnione włosy toner bardzo szybko zmieni lub pogłębi ich ton, ale wkrótce stracą one blask i głębię odcienia. Poza tym trzeba podkreślić, że choć nowoczesne tonery są łagodne i zawierają dużo składników korzystnie wpływających na pasma, to jednak preparaty do jasnych włosów nie są wolne od substancji, które mogą je przesuszać.

O tym, jak profesjonalnie aplikować toner na rozjaśnione włosy, napisała na swoim blogu Fryzjada.pl Adrianna Pydzińska, fryzjerka i stylistka:

„W salonie fryzjerskim toner nakłada się tuż po zmyciu farby (bez szamponu). Wykonuje się to przeważnie na myjni fryzjerskiej. Włosy przed tonowaniem muszą być rozczesane. I tutaj czas ma ogromne znaczenie. Nałożenie mieszanki musi być szybkie i dokładne. Z tego względu, że (…) rozjaśnione włosy szybko reagują z farbą (…). Rozczesz włosy grzebieniem z szerokimi zębami i pilnuj, co się dzieje na włosach. Im włosy są bardziej rozjaśnione, tym krócej trzymasz toner. Czasem wystarczy nawet minuta. Cały czas musisz pilnować odcienia, ściągając nadmiar mieszanki z pasma włosów”.

Warto dodać, że w salonach fryzjerskich stosuje się zazwyczaj tonery błyskawiczne, które trzyma się na włosach bardzo krótko, jedynie 5 minut. W przypadku włosów mocno rozjaśnionych i zniszczonych, czas ten skraca się nawet do 1 minuty i właśnie dlatego taki toner trzeba nakładać bardzo szybko i bardzo precyzyjnie, zaczynając od partii włosów, gdzie jest najwięcej niepożądanych tonów. Jeśli będziesz tonować włosy, które były farbowane kilka dni lub tygodni wcześniej, najpierw zastosuj szampon oczyszczający, chyba że producent radzi co innego. Jeśli toner nie należy do natychmiastowych, trzymaj go na włosach tak długo, jak zaleca producent, czyli zazwyczaj 15–40 minut. Jak można się domyślić, również w tym przypadku czas trzymania produktu na włosach mocno rozjaśnionych i zniszczonych trzeba będzie skrócić.

Nakładanie tonera na włosy, które nie zostały intensywnie rozjaśnione, także powinno być dość szybkie i precyzyjne, ale twój ewentualny brak profesjonalizmu w tym przypadku raczej nie da zauważalnych efektów. W sytuacji, gdy na włosach nie ma obszarów wyróżniających się na niekorzyść, nakładanie tonera rozpocznij rozprowadzeniu go pośrodku pasm. W następnym kroku rozprowadź kosmetyk od nasady włosów w stronę końcówek. Tonery, tak jak farby permanentne, najlepiej aplikuje się przy pomocy specjalnego pędzla. Niezależnie od tego, jakiego tonera zechcesz użyć, pamiętaj o założeniu ochronnych rękawiczek. Tonery spłukuje się z włosów wodą. Po ich usunięciu z włosów należy zastosować odżywkę nawilżającą.

Zawsze dokładnie czytaj ulotki, które producenci załączają do tonerów i innych produktów do koloryzacji włosów! Znajdziesz tam zalecenia odnośnie czasu trzymania tonera na włosach, a także informacje odnośnie tego, w jakich proporcjach połączyć ten specyfik z oksydantem. Kluczem do sukcesu jest także wybór odpowiedniego stężenia oksydantu. To tonowania włosów najczęściej używa się wód utlenionych 1,9%, 2,7%, 3%, ewentualnie 4%.

Jaki toner wybrać?

Nowoczesne tonery do włosów są mało inwazyjne i mają wiele zalet. Efekty ich działania utrzymują się na włosach zazwyczaj przez kilka tygodni, po których można powtórzyć tonowanie lub, w razie potrzeby, zafarbować odrosty. Na rynku mamy jednak wiele różnych tonerów i czasem trudno jest zdecydować, który będzie najlepszy dla naszych włosów. Warto wybrać tonery odżywiające włosy, godne uwagi są także produkty pozwalające utrzymać prawidłowe pH skóry głowy. Wybieraj wśród tonerów o rozmaitych formułach opracowanych przez producentów prześcigających się w oferowaniu coraz doskonalszych produktów. Ranking najlepszych tonerów znajdziesz .

Bibliografia:

  1. Suligowska, Barwienie włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  2. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Urban & Partner, Wrocław 2020

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze