1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Aranżacja pokoju dziecka – inspiracje i pomysły

(Fot. materiały partnera)
Dziecięcy pokój powinien kojarzyć się z bezpieczną przystanią, w której najmłodsi będą odpoczywać, bawić się, uczyć i rozwijać. Poza względami estetycznymi powinien w dużej mierze skupiać się na funkcjonalnych rozwiązaniach, które odpowiedzą na potrzeby dziecka w każdym wieku i zaspokoją jego potrzeby. Jak więc urządzić pokój dziecięcy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę i od czego najlepiej zacząć? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Pokój dla dziecka – od czego zacząć?

Urządzanie pokoju dziecięcego warto zacząć od wyznaczenia stref, które chcemy umieścić w pomieszczeniu. Ważne, aby w aranżacji znalazło się miejsce na strefę do nauki, zabawy i odpoczynku, a także przechowywania zabawek oraz ubranek. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie porządku w pokoju oraz dalsze prace nad jego urządzaniem. W następnej kolejności najlepiej zastanowić się, jakich elementów wystroju oraz mebli nie może zabraknąć, a także na jakiej kolorystyce warto się skupić. W przypadku dziecięcych pokoików warto zachować umiar, ponieważ zabawki i dziecięce dekoracje same w sobie są już istotnym elementem wystroju, który niekiedy może przytłoczyć pomieszczenie.

(Fot. materiały partnera)

Jaki styl pokoju dziecięcego wybrać?

Najpopularniejszym stylem aranżacji dziecięcych jest styl skandynawski. Jego subtelna kolorystyka i minimalizm sprawiają, że jest idealną bazą dla wystroju pokoju dziecka w każdym wieku. Tutaj rządzą wszelkie subtelne lub pastelowe odcienie, minimalistyczne meble i umiar w dodatkach. Obecnie coraz chętniej styl skandynawski w dziecięcych pokoikach łączy się ze stylem współczesnym, rustykalnym lub boho. Takie rozwiązanie jest idealną opcją dla rodziców, którzy wraz z rozwojem dziecka będą chcieli wprowadzać jak najmniej zmian w jego pokoju. Z kolei rodzice, którzy chcieliby urządzić pokój swojej pociechy z nieco większą dozą szaleństwa, mogą postawić na wnętrza w stylu marynistycznym lub inspirowane ulubionymi bajkami dziecięcymi. Pokoik, który przypomina dżunglę wyjętą wprost z bajek o dinozaurach lub wnętrze w najpiękniejszy sposób nawiązujące do bajek o księżniczkach? W przypadku dziecięcych aranżacji ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Kolory i główne akcenty w pokoju dziecięcym

Aby dziecięca aranżacja stała się idealnym miejscem do odpoczynku i rozwoju, najlepiej wybrać stonowane i jasne kolory, które nie będą rozpraszały uwagi dziecka. Z drugiej strony to właśnie żywa kolorystyka wprowadza radosny nastrój i sprawia, że wnętrze staje się bardziej dziecięce. Najlepszym sposobem na równowagę jest więc połączenie tych dwóch rozwiązań! Subtelna, neutralna baza z kolorowymi akcentami może okazać się strzałem w dziesiątkę. W przypadku mebli warto postawić na biele lub beże, a ulubiony kolor dziecka wprowadzić w postaci dodatków i akcentów kolorystycznych np. krzeseł, tekstyliów czy jednej, kolorowej ściany.

(Fot. materiały partnera)

Co na ścianę w pokoju dziecka?

Powierzchnia ściany w pokoju dziecka ma w sobie ogromny potencjał, jednak i tutaj warto na uwadze mieć umiar. Najlepiej, aby królowały jasne, subtelne barwy np. biele, beże, czy szarości, a dopiero w następnej kolejności warto przejść do urozmaicenia ściany i wprowadzenia oryginalnych elementów. Na ścianach dziecięcych aranżacji królują kolorowe tapety, wiszące regały, bajkowe plakaty czy tablice korkowe lub magnetyczne, ale na czym najlepiej się skupić, aby nie przesadzić? Przykład: subtelna tapeta dziecięca w pastelowych lub neutralnych odcieniach zamontowana na ścianie za łóżkiem, a wiszący regał z miejscem na książeczki lub tablica korkowa zamontowana w strefie do nauki. To rozwiązanie, które nie tylko wprowadza efekt wow do pomieszczenia, ale i pomaga wyznaczyć poszczególne strefy.

Podłoga w pokoju dziecięcym

Jaki rodzaj podłogi do pokoju dziecięcego wybrać? Przede wszystkim bezpieczny oraz trwały. Jak wiadomo, w przypadku dziecięcych aranżacji, każda powierzchnia w pomieszczeniu narażona jest na większe zabrudzenia oraz zniszczenia, dlatego najlepiej postawić na materiały, które im sprostają. Idealnym rozwiązaniem jest wybór paneli winylowych, które charakteryzują się odpornością na wodę, uszkodzenia mechaniczne, a także są antypoślizgowe, przyjemne w użytkowaniu, łatwe w czyszczeniu i kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym.

Meble dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Urządzając dziecięce aranżacje należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i rodzica – szczególnie w przypadku wyboru mebli. To moment, w którym decydujemy, czy chcemy, aby wszelkie zabawki były wyeksponowane, czy schowane, a także ile miejsca potrzebujemy na ubrania oraz przybory naszych pociech. Obecnie producenci oferują wiele zestawów mebli, które wzbogacone o oryginalne, dziecięce dodatki, są w stanie stworzyć wyjątkowe wnętrze. Jednak rodzice, którym zależy na nieco bardziej niespotykanych aranżacjach, mogą poeksperymentować, wciąż pamiętając o niezbędnych meblach: łóżku, komodzie, szafie oraz biurku lub stoliku.

(Fot. materiały partnera)

Oświetlenie w dziecięcym pokoiku

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w pokoju dziecka. Pełni on jednocześnie wiele funkcji, dlatego najlepiej, aby posiadał kilka źródeł światła w każdej strefie. Główne oświetlenie sufitowe powinno posiadać mocniejsze światło, które oświetli całe pomieszczenie i pozwoli na swobodną naukę czy zabawę. Ważnym elementem oświetlenia jest także lampka umieszczona na biurku, a także lampka nocna o nieco przygaszonym świetle.

Pokój dziecięcy – ciekawe inspiracje

Przeglądając inspiracje aranżacji dziecięcych można trafić na wiele oryginalnych pomysłów, ale na uwadze należy mieć przede wszystkim charakter dziecka oraz jego potrzeby. Wśród najpopularniejszych inspiracji odnajdziemy te subtelne i neutralne pokoiki, w których królują beże, biele i ciekawe akcenty kolorystyczne. Aby nieco je urozmaicić, warto dodać dodatki odpowiadające zainteresowaniom naszej pociechy np. w postaci tapety z bohaterami z bajek. Poza głównymi, niezbędnymi elementami, w dziecięcym pokoiku powinna znaleźć się strefa do zabawy, zawierająca skrzynie z zabawkami, czy basen z kulkami, namiot tipi lub stolik z krzesełkami.

(Fot. materiały partnera)

Podczas urządzania dziecięcego pokoju na pierwszym miejscu powinniśmy postawić funkcjonalność i rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby najmłodszego członka rodziny. Jednak warto także pamiętać, że to właśnie dziecko będzie spędzało w tym pokoju najwięcej czasu i to ono powinno czuć się w nim najlepiej. Przed ostatecznym wyborem najlepiej zapytać pociechę o zdanie i spełnić jej marzenie o idealnym pokoju.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze