1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Celebrowanie kobiecości z Kusmi Tea

Przygotowanie i parzenie naparu może stać się rytuałem, który pozwoli cieszyć się chwilą tylko dla siebie. (Fot. iStock)
Przygotowanie i parzenie naparu może stać się rytuałem, który pozwoli cieszyć się chwilą tylko dla siebie. (Fot. iStock)
Dzień kobiet to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie o… sobie! Znajdźmy chwilę na relaks albo na spotkanie z przyjaciółką. Najlepiej przy filiżance dobrej herbaty.

Pijemy ją niemal codziennie, często nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest cenna. I nie chodzi tu tylko o wartości odżywcze. Przygotowanie i picie herbaty to wyjątkowa okazja, aby zatrzymać się choć na chwilę w ciągu pędzącego dnia.

Herbata – slowlife na co dzień

Tradycyjna ceremonia parzenia i picia herbaty w Japonii trwa cztery godziny, przebiega w ciszy i skłania do zadumy. Bliższy naszej kulturze angielski five’o’clock, czyli słynna popołudniowa herbatka, to zwyczaj, który nadal pielęgnuje wielu Brytyjczyków. Podobno nawet kwadrans przy herbacie pozwala im oderwać myśli od problemów codzienności.

Tak naprawdę picie herbaty to nie tylko zaspokojenie pragnienia. Przygotowanie i parzenie naparu może stać się rytuałem, który pozwoli cieszyć się chwilą tylko dla siebie. Może być momentem zatrzymania i zatroszczenia się o nasze potrzeby i dobre samopoczucie. Skorzystajmy z tej możliwości! Ale przede wszystkim wybierzmy dobrą herbatę.

Zarówno czarna, jak i zielona i biała herbata są produkowane z liści tej samej rośliny Camellia sinensis, różni je tylko sposób wytwarzania – liście czarnej są rozdrabniane i poddawane fermentacji, zielonej – suszone, ale nie fermentowane. Białą herbatę sporządza się z pąków i pierwszych liści rośliny.

Najważniejsza jest jakość

Czarna, zielona, biała… czysta lub z dodatkami: z płatkami kwiatów, kawałkami owoców i przyprawami. Niezależnie od tego, którą wybierzecie, zwróćcie uwagę na bazę. Aby w pełni rozkoszować się smakiem naparu, warto kupić herbatę dobrej jakości pochodzącą ze sprawdzonych plantacji. Takie herbaty oferuje . Wielbiciele herbaty z pewnością kojarzą charakterystyczne kolorowe puszeczki, które skrywają całe bogactwo smaków i aromatów. Rozpoczynającym herbacianą przygodę warto przybliżyć nieco tę markę.

Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe) Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe)

Historia Kusmi Tea sięga XIX wieku. W 1867 roku Pavel Kousmichoff założył w Sankt Petersburgu herbaciarnię, która szybko odniosła sukces. Dzięki niemu w 1917 roku, uciekająca przed rewolucją rosyjską rodzina Kousmichoffów miała możliwość przenieść działalność do Paryża. W 2003 roku firmę kupili Sylvain i Claude Orebi, którzy rozwijają potencjał marki, nadając jej wyjątkowy charakter. Kusmi Tea oferuje aktualnie ponad 80 odmian herbat i infuzji, czyli mieszanek ziół, owoców i przypraw. Autorskie kompozycje powstają na bazie herbaty organicznej i naturalnych aromatów. Większość produktów Kusmi Tea posiada certyfikaty ekologiczne. Właściciele nie boją się eksperymentować, dzięki czemu herbaty z logo Kusmi Tea słyną z oryginalnych kombinacji smaków i zapachów.

Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe) Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe)

Warto podkreślić również działalność społeczną Kusmi. Marka od kilku lat stawia na ekologię - współpracuje z WWF, ogranicza ślad węglowy produkcji, wybiera opakowania, które już niebawem będą w 100% nadawały się do recyklingu. Wspiera również między innymi organizacje zajmujące się profilaktyką zdrowia kobiet i dzieci z problemami kardiologicznymi, a także finansujące działalność szkół w Indiach.

Herbata zawiera teinę, odpowiednik kofeiny, czyli naturalną substancję psychoaktywną pozytywnie wpływającą na organizm.

Moc właściwości

Imponująca oferta Kusmi Tea może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie osoby kochające herbatę. Daje niekończące się wręcz możliwości degustowania nowych smaków i korzystania z właściwości prozdrowotnych naparów. Trzeba bowiem pamiętać, że dobra herbata jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa. Nie bez powodu w Chinach, skąd się wywodzi, długo traktowano ją jak lekarstwo. Napar herbaty zawiera duże ilości flawonoidów, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, fluor, chroniący zęby, no i wreszcie teinę, która pobudza do działania i polepsza koncentrację. Poza tym herbata dobrze wpływa na trawienie i metabolizm, wzmacnia serce, ma również działanie antybakteryjne.

Pijąc różne gatunki herbat w zależności od upodobań, potrzeb i pory dnia, możemy czerpać ze wszystkich jej dobrodziejstw.

Równie ważne co jakość herbaty jest sposób jej parzenia. Do przygotowania naparu najlepiej używać miękkiej wody (przefiltrowanej lub źródlanej) o odpowiedniej temperaturze. Czarną herbatę zalewamy wodą o temperaturze około 95°C, zieloną i białą wodą o temperaturze 75°C. Istotny jest również czas parzenia. Krótko parzona (ok. 3 minuty) herbata działała pobudzająco, dzięki szybko uwalniającej się teinie. Dłużej parzona (od 3 do 5 minut) będzie miała działanie relaksujące, uwolnią się bowiem z liści taniny o właściwościach uspokajających. Zieloną herbatę parzymy krócej ok. 3 minut, czarną dłużej od 3 do 4,5 minuty.

Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe) Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe)

Herbata na co dzień…

Chcąc zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie sięgajmy po różne herbaty i infuzje. Poranna czarna herbata, na przykład Kusmi Tea skutecznie postawi na nogi i pomoże zacząć dzień. Po obiedzie warto zadbać o dobre trawienie, pijąc mieszankę zielonej herbaty, mate i cytryny z kolekcji z rodziny herbat Wellness lub zieloną herbatę o smaku róży rozkoszując się świeżym smakiem zielonej herbaty i aromatem róży. Ta herbata sprawi, że poczujesz się wyjątkowo kobieco. Popołudniowemu relaksowi sprzyjają infuzje ziołowe poprawiające nastrój, takie jak mieszanka ziołowa mięty pieprzowej, werbeny cytrynowej i lukrecji.

Wieczorem, kiedy szukamy wyciszenia, najlepiej sprawdzą się herbaty ziołowe, na przykład mieszanka organiczna Kusmi lub niezawierająca teiny . To idealne napoje przed snem.

Kojące mieszanki idealnie nadają się również jako napoje dla osób praktykujących jogę i medytację.

Na przedwiośniu, gdy łapią nas infekcję, warto wesprzeć odporność mieszkanką z cytryną, imbirem i kurkumą. W tym okresie, gdy mamy też często problem z cerą i włosami przesuszonymi po ziemie, pomocna może okazać się matcha O. To jedyna herbata, której całe liście są całkowicie wchłaniane w wodzie. Wiele osób określa ją mianem superfood.

Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe) Herbaty Kusmi Tea zaskakują różnorodnością kompozycji. (Fot. materiały prasowe)

… i od święta

Dobra herbata podana w pięknych filiżankach może być główną atrakcją spotkania w gronie przyjaciółek. To znakomita towarzyszka kobiecych wieczorów, które spędzamy przy muzyce, na rozmowach lub wspólnym oglądaniu filmów. Ciepły napar rozgrzewa nie tylko ciało, ale także nasze wnętrze, napełniając błogością i wprowadzając w dobry nastrój. Celebrujmy takie wyjątkowe chwile z Kusmi Tea.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze