1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Stresująca praca: jak radzić sobie z napięciem? Gdzie szukać pomocy?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu na sytuację zagrożenia. Jego podwyższony poziom może mobilizować albo deprymować. Kiedy stres podnosi naszą wydajność i pomaga w pracy, a kiedy w niej przeszkadza i zaczyna być niebezpieczny? Sprawdź, jak uchronić się przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi ze stałego wpływu czynników stresogennych w życiu zawodowym.

Stres, czyli naturalny motywator

W życiu potrzebna jest równowaga. Brak jakichkolwiek silnych emocji powoduje, że popadamy w rutynę, która prowadzi do znudzenia, a ono — spadek efektywności, co jest szczególnie widoczne w pracy. Zdeprymowany pracownik, który stale wykonuje te same czynności, nie przykłada się należycie do powierzonych mu obowiązków. I tu właśnie do akcji wkracza stres.

Działanie pod presją czasu, czy też nastawienie na realizację określonych celów jakościowych lub ilościowych powoduje stres, jednak dzięki niemu pracownik wykazuje się większym zaangażowaniem w zadania. Taka forma stresu nie ma destrukcyjnego działania, pod warunkiem zachowania zasady nagrody. Dla osoby działającej pod presją ważne jest nie tylko uniknięcie kary, która jest kolejnym czynnikiem stresogennym, ale także otrzymanie „nagrody”, np. w postaci wyższej prowizji, premii za realizację zadania albo przynajmniej słownej pochwały od przełożonego. W ten sposób otrzymujemy zestaw wywołujący wysoki poziom motywacji przy jednoczesnym zachowaniu równowagi czynników.

Destrukcyjny wpływ stresu w pracy

Gdy stres oddziałuje na nas silnie i długotrwale, przestaje on mieć działanie motywujące, wpływa zaś negatywnie na samopoczucie. Stres, na który jesteśmy narażeni incydentalnie, wywołuje objawy fizyczne: nieprzyjemne, ale niezbyt groźne, takie jak pocenie się, ból głowy, uczucie duszności i przyspieszone tętno, szczękościsk, suchość w ustach bądź niekontrolowane napady głodu i kompulsywnie zajadanego niezdrowymi przekąskami.

Jeśli jednak stan napięcia utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawiają się objawy mające negatywny wpływ na stan organizmu. Zaliczyć do nich można:

  • bezsenność,
  • chroniczne zmęczenie,
  • nawracające stany lękowe lub depresyjne,
  • stałe napięcie mięśni,
  • problemy trawienne,
  • zaburzenia koncentracji,
  • upośledzenie funkcji poznawczych,
  • w niektórych przypadkach także niekontrolowane napady agresji.

Te objawy stresu, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą być przyczyną poważnych schorzeń takich jak m.in. nadciśnienie, choroby serca, nerwica czy depresja. Niestety częstym sposobem na radzenie sobie w trudnych sytuacjach i przeciwdziałanie skutkom stresu jest sięganie po używki, które pozwalają chwilowo odciągnąć myśli od problemów, a które na dłuższą metę również niosą za sobą kolejne problemy zdrowotne.

Jak radzić sobie z długotrwałym stresem?

Warto zacząć od postawienia wyraźnej granicy pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Poza murami firmy korzystajmy z różnego rodzaju rozrywek, takich jak np. spotkania z przyjaciółmi, dobry film lub długi spacer po parku. Odpoczynek w czterech ścianach własnego mieszkania przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej lub regularna aktywność fizyczna to kolejne, równie skuteczne metody walki ze stresem. W przypadku, gdy stres już poczynił zbyt duże spustoszenie w naszej psychice i wymienione metody nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto udać się do specjalisty, który pomoże zdiagnozować podłoże naszych problemów.

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna

jest najczęściej pierwszą „linią obrony” przed długofalowymi skutkami działania stresu. Pomoże on uporządkować myśli i stworzyć plan działania, który ułatwi wykonywanie zadań zawodowych tak, aby nie wywoływały uczucia napięcia. A także przyjrzeć się uważnie, czy stres jest wynikiem naszego podejścia, czy też wynika z niewłaściwej organizacji pracy w naszym miejscu zatrudnienia. To jest także odpowiedni moment do zweryfikowania swoich zawodowych celów i aspiracji, co może poskutkować zmianą pracy i osiągnięciem na nowo poczucia spokoju.

Jeśli stres działał na nas przez długi czas i doprowadził do poważnych zaburzeń związanych ze zdolnościami poznawczymi, mamy silne stany lekowe, bądź depresję, kluczowym może okazać się dobry , który nie tylko wesprze nas w drodze do osiągnięcia równowagi, ale także wprowadzi właściwą metodę leczenia.

Dla uniknięcia sytuacji, w której stres przestaje nas motywować, a zaczyna deprymować, warto systematycznie obserwować nasz organizm. Daje on wyraźne znaki, że dzieje się coś niepokojącego i dzięki temu możemy na czas zareagować.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze