1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zalety i wady diety ketogenicznej: sprawdź, czy takie odżywianie jest dla ciebie

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Szukasz odpowiedniej diety, która nie tylko pozwoli ci zmniejszyć masę ciała, ale także pozytywnie wpłynie na twój sposób żywienia? W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. To restrykcyjna dieta wysokotłuszczowa, która opiera się na pozyskiwaniu energii z tłuszczu. Jakie są najważniejsze założenia diety ketogenicznej? Czego należy unikać, a o czym koniecznie pamiętać? Na co, poza utratą masy, wpływa dieta ketogenna? Czy pojawiają się jakieś skutki uboczne po dłuższym okresie stosowania diety? Przeczytaj poniższy artykuł i uzyskaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poznaj wady i zalety diety ketogenicznej i dowiedz się, czy tego typu dieta wysokotłuszczowa będzie dla ciebie odpowiednia.

Czym jest dieta ketogeniczna? Zasady

to sposób odżywiania, który opiera się na zwiększeniu podaży tłuszczów przy równoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Podczas stosowania diety ketogenicznej tłuszcze powinny stanowić około 70–80 proc., białka około 20 proc., a węglowodany poniżej 5%. Pozwala to na wprowadzenie organizmu w stan ketozy i wytwarzania ciał ketonowych. Dzięki temu organizm jako źródło energii zaczyna postrzegać i zużywać tłuszcze, które w tej roli zastępują węglowodany, a to bezpośrednio przyczynia się do spalania tłuszczu i redukcji masy ciała. Jak efektywnie spalać tłuszcz? Wraz ze stosowaniem diety ketogenicznej konieczne jest ograniczenie lub wręcz rezygnacja z konkretnych produktów takich jak: wszelkie produkty zbożowe, większość owoców i warzyw, słodycze i słodkie napoje. Ponadto warto sięgać jedynie po zdrowe, naturalne tłuszcze zwierzęce i roślinne, a także produkty z hodowli ekologicznych. Pozwala to dostarczyć do organizmu składniki odżywcze w postaci wysokiej jakości jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zalety diety ketogenicznej

Jest wiele zalet stosowania diet z kategorii wysokotłuszczowych. Zwolennicy diety ketogenicznej podkreślają przede wszystkim jej pozytywny wpływ na spadek masy ciała i poprawę wydolności organizmu. Jednak zalet w diecie ketogenicznej jest znacznie więcej:

  • usprawnia pracę mózgu — wysokie stężenie ciał ketonowych wpływa na wydajność;
  • reguluje wydzielanie insuliny, wspomaga walkę z insulinoopornością;
  • pozytywnie wpływa na leczenie padaczki lekoopornej;
  • reguluje gospodarkę hormonalną organizmu;
  • zahamowane zostaje uczucie głodu, a posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu zwiększają uczucie sytości;
  • redukuje zmęczenie, zwiększa zdolności wytrzymałościowe organizmu oraz działa antykatabolicznie na tkankę mięśniową;

Zaletą diety ketogenicznej jest również pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości związanych z takimi chorobami jak: zespół Retta, zespół Draveta, stwardnienie guzowate oraz choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Wady diety ketogenicznej

Mimo ogromnej liczby zalet dieta ketogenna posiada również negatywne skutki, o których warto pamiętać. Przede wszystkim nie jest to dieta dla każdego i nie powinna stanowić podstawowego modelu żywieniowego, a jedynie wspierać proces redukcyjny. Ze względu na restrykcje i ograniczanie poszczególnych składników odżywczych dieta ketonowa powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza i przy dodatkowej suplementacji w składniki mineralne, jak na przykład żelazo. Jakie są jeszcze wady diety keto?

  • Złe samopoczucie na początku stosowania diety ketogennej — zmęczenie, nudności, bóle głowy, osłabienie i brak koncentracji;
  • ciała ketonowe wydalane przez skórę powodują nieprzyjemny zapach ciała;
  • dieta oparta prawie wyłącznie na tłuszczach jest dietą ciężkostrawną prowadzącą do obciążenia niektórych narządów, co wiąże się z chorobami nerek, wątroby czy trzustki;
  • zbyt duża ilość, nawet zdrowych tłuszczy, może prowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit i bólu brzucha;
  • zbyt długie stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do zwiększenia kwasu moczowego i kamicy nerkowej.

Dieta ketogeniczna – czy warto? Podsumowanie

Choć potencjalne skutki uboczne występujące w tej wyspecjalizowanej diecie wysokotłuszczowej mogą na początku wystraszyć, stosowanie diety ketogenicznej to przede wszystkim ogromne korzyści dla naszego organizmu. Badania wykazały, że związane są one zarówno ze spadkiem masy ciała jak i ogólną poprawą samopoczucia. Ponadto przykładowy jadłospis wcale nie musi być monotonny. Dieta ketogeniczna opiera się na produktach spożywczych zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, które można łączyć ze sobą i tworzyć prawdziwe kulinarne dzieła sztuki, które będą rozkoszą dla naszego podniebienia, a przy okazji pozytywnie wpłyną na nasz stan zdrowia i oczekiwane efekty diety. Nie masz pomysłu na dania, w których główne źródło kalorii stanowią tłuszcze nasycone? A może zastanawiasz się do czego, poza smażeniem, wykorzystać olej kokosowy? Koniecznie sprawdź propozycje od na pożywne i zdrowe posiłki na każdą porę dnia.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze