1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Czarna torebka” Agaty Tuszyńskiej – opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości

Agata Tuszyńska: „Bohaterką wszystkich moich książek jest pamięć. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w moc słowa”. (Fot. materiały prasowe)
„Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer” – pisze Agata Tuszyńska w „Czarnej torebce”, która niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Osnova.

Agata Tuszyńska dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła 18 lat. Wraz z tą informacją matka przekazała jej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Ale nie było w niej nic „trefnego”. Aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Przepisy na polskie dania, dokumenty, teksty żołnierskich piosenek, święty obrazek. Nic co mogłoby zdradzić. Najnowsza książka pisarki to osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów. Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce. To lektura, która nabrzmiewa dramatem żydowskiego losu: kryjówki, przebrania, piętno, ucieczki, naznaczenie, horyzont śmierci. Wszystko to jest obecne w umiejętnie czytanym zestawie ratunkowych rekwizytów z aryjskiej strony.

„Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła za żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości” – mówi Agata Tuszyńska. „Czarna torebka” będzie miała premierę 12 kwietnia, przy okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednocześnie z premierą książki ukaże się audiobook, który przeczyta autorka z muzyką Jerzego Satanowskiego w reżyserii Sebastiana Konrada.

(Fot. materiały prasowe)

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka, reportażystka. Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i francuskim Orderem Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest również felietonistką polskiej edycji miesięcznika „Vogue”. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych książek „Rodzinnej historii lęku” i „Ćwiczeń z utraty”. W ostatnich latach wydała m.in. „Oskarżona Wiera Gran”, „Narzeczona Schulza”, „Jamnikarium”, „Bagaż osobisty. Po Marcu”, „Mama zawsze wraca”, przeniesioną na scenę Muzeum POLIN oraz „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach”. W 2022 roku miały premierę „Żongler. Romain Gary” oraz tomik wierszy „Niesny”. W kwietniu 2023 roku ukaże się nakładem wydawnictwa Osnova przy okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim „Czarna torebka”.

„Czarna torebka”, Agata Tuszyńska, red. Maria Fredro-Smoleńska, projekt graficzny: Łukasz Aksamit, zdj. Mateusz Grzelak, Łukasz Aksamit, wyd. Osnova. Premiera 12 kwietnia. (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze