1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Przychodzi chory do lekarza z dziwną przypadłością

Przychodzi chory do lekarza z dziwną przypadłością

Dr Ewa Kempisty-Jeznach (Fot. Michał Mutor)
Dr Ewa Kempisty-Jeznach (Fot. Michał Mutor)
Długo wyczekiwana kontynuacja „Chorych ze stresu” dr Ewy Kempisty-Jeznach już jest i przynosi odpowiedzi na pytania pacjentów oraz rozważania nad współczesnymi problemami zdrowotnymi, które dla wielu lekarzy są trudne do zdiagnozowania.

Wraz z najnowszą książką dostajemy szereg odpowiedzi na nurtujące nas lub naszych bliskich pytania. Skąd biorą się problemy zdrowotne, których nie można w prosty sposób zaszeregować? Jak je leczyć i jak im zapobiegać? Dlaczego coraz większa grupa z nas ma problemy ze snem i nadwagą? Skąd bóle, na które nie pomagają środki przeciwbólowe? Co zrobić, gdy nawet w leniwy weekend czujemy krańcowe zmęczenie? Jeśli cierpisz na nietypową przypadłość i kolejni lekarze odsyłają cię z kwitkiem lub proponują nieskuteczne terapie, powinieneś przeczytać tę książkę!

Empatyczny lekarz, który słucha i tłumaczy

Dr Ewa Kempisty-Jeznach jest niezwykłym internistą. Ma indywidualne podejście do pacjenta, słucha go uważnie, badawczo mu się przygląda, poświęca mu całą uwagę i na koniec leczy holistycznie. Ponadto tłumaczy wszystko w taki sposób, że nawet dziecko pojęłoby to w lot. Pracuje zatem tak, jak każdy chory by sobie życzył. I nie jest to banał, bo takich lekarzy, pasjonatów i doskonałych diagnostów jest u nas jak na lekarstwo.

Druga część książki rozwija temat chorób psychosomatycznych, czyli takich, które przejawiają się w objawach fizycznych, ale powstają w efekcie działania czynników psychologicznych. Autorka podkreśla ich nasilone występowanie, co sugeruje, że można myśleć o nich w kategoriach chorób XXI wieku. W najnowszej publikacji do schorzeń obejmujących psyche i soma dodaje cerebrum, czyli mózg. Zauważa, że do popularnych objawów psychosomatycznych, dochodzą u pacjentów często ataki paniki, stany lękowych i depresja. Pokazuje, że jesteśmy świadkami nowych chorób psycho-cerebro-somatycznych. Naświetla je, nazywa i leczy. Wyraźnie daje do zrozumienia medykom, że czas przestać udawać, że choroby tego rodzaju nie istnieją.

Choroby nerwowych czasów

Świat, w którym przyszło nam żyć, nikogo nie pozostawia obojętnym. Lata z COVID-19 i obecnie z wojną za wschodnią granicą odciskają piętno na naszej psychice. Równocześnie wysokie aspiracje i wymagania jakie sobie stawiamy, w zderzeniu z rzeczywistością, często przynoszą rozczarowanie. Wówczas pojawia się stres, po nim przewlekły skurcz np. mięśni przykręgosłupowych i mamy gotową przyczynę wielu następujących dolegliwości. Na ich objawy dostajemy od lekarzy medykamenty i dziwimy się, że na dłuższą metę nie pomagają. Dr Ewa Kempisty-Jeznach w książce prowadzi nas do swojego gabinetu i szczegółowo, cierpliwie, tłumaczy mechanizmy działania organizmu ludzkiego. Odczarowuje skomplikowane łańcuchy powiązań i radzi jak wyjść z zaklętego koła choroby oraz cierpienia.

Na pomoc chorym i ku przestrodze zdrowym

W kolejnych rozdziałach książki autorka radzi na przykład jak stosować terapię oddechową i trening autogennym. Tłumaczy czym seks i sen jest dla naszego zdrowia. Pokazuje jak naturalnie się leczyć wykorzystując adaptogeny roślinne. Z książki dowiadujemy się, która z diet zajęła pierwsze miejsce w rankingu US News & World Report i jakie suplementy potrzebne są zestresowanym, czyli prawie każdemu z nas. Ponadto dostajemy fascynujący wykład o tym, jakie szczepy bakterii w jelitach odpowiadają za 95 procent produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. A na koniec możemy się dowiedzieć jakie są zalety i wady palenia marihuany i gdzie znajduje się pierwsza klinika stosującą terapię ketaminową, czyli wykorzystującą do leczenia psylocybinę, LSD, ketamina i MDMA, ecstasy. Książka poszerza wiedzę i horyzonty nawet osób całkowicie zdrowych (o ile tacy jeszcze są). Warto przeczytać, choćby po to, by wiedzieć jak uchronić swój organizm przed coraz bardziej popularnymi psychosomatycznymi chorobami XXI wieku.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze