1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kradzież samochodu – co zrobić, gdy twój samochód zniknie z parkingu?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Ponad 7000 kierowców w 2021 roku zostało pozbawionych swoich pojazdów w wyniku kradzieży. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w ubiegłym roku skradziono dokładnie 7089 pojazdów, co oznacza wzrost kradzieży aut o 2,7 proc. w stosunku do 2020 roku. Co zrobić, jeśli i twój samochód padnie łupem złodziei?

Pierwsze kroki po kradzieży pojazdu

Kiedy zorientujesz się, że twój samochód zniknął z garażu, spod domu albo z parkingu, powinieneś dokonać zgłoszenia tego zdarzenia. Może się też okazać, że pojazd został skradziony, kiedy ciebie nie było w domu, zatem powiadomisz o tym fakcie policję z opóźnieniem. Jednak nie jest to problemem, jeśli chodzi o odszkodowanie z ubezpieczenia AC, ponieważ ubezpieczyciel najczęściej liczy czas na zgłoszenie szkody od momentu jej stwierdzenia przez klienta. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinna znaleźć się informacja o tym, jaki jest termin na poinformowanie o szkodzie – zwykle jest to od 1 do 7 dni, choć ubezpieczyciel może wskazać, by dopełnić tego obowiązku niezwłocznie.

W momencie, gdy zdasz sobie sprawę, że samochód został skradziony, powinieneś zadzwonić na policję. Zrób to możliwie szybko. Podczas rozmowy z dyżurnym podaj:

  • dane skradzionego pojazdu, w tym jego model, markę, kolor,
  • okoliczności kradzieży,
  • swoje dane osobowe,
  • miejsce, gdzie stał samochód.

Należy pozostać we wskazanym policji miejscu do czasu jej przyjazdu i złożenia wyjaśnień.

Wizyta w komisariacie

Nie wystarczy, że złożysz wyjaśnienia patrolowi policji, który przyjedzie na miejsce zdarzenia. Musisz też zjawić się w komisariacie, aby otrzymać do ręki dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży auta. Będą one niezbędne, jeśli chcesz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, o ile miałeś wykupione AC obejmujące kradzież pojazdu.

OC nie uwzględnia takich zdarzeń, ale i nie wszystkie polisy autocasco zakładają wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży. Kiedy wyliczasz składkę na OC i AC możesz zwykle oznaczyć, czy interesuje cię takie rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. i AC wskaże wówczas, ile ostatecznie może kosztować taka polisa.

Jak starać się o odszkodowanie z AC przy kradzieży auta?

Z dokumentem od policji możesz zgłosić kradzież swojemu ubezpieczycielowi, u którego masz wykupione AC. Należy to zrobić możliwie jak najszybciej, najlepiej w tym samym dniu, w którym dowiedziałeś się o kradzieży. Możesz to zrobić np. w trybie online, tak jest w przypadku AC w UNIQA. Ubezpieczyciel będzie żądał od właściciela skradzionego pojazdu oprócz samego wniosku zgłoszenia:

  • policyjną notatkę potwierdzającą, że dokonałeś oficjalnego zgłoszenia kradzieży,
  • kompletu dokumentów samochodu,
  • kompletu oryginalnych kluczyków.

Wszystkie dokumenty wymagane do powiadomienia o kradzieży auta odbiera rzeczoznawca-likwidator wskazany przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel ma 30 dni od daty otrzymania informacji od policji, że zakończyło się postępowanie dotyczące skradzionego samochodu i faktycznie do kradzieży doszło, na wypłatę odszkodowania klientowi. Wskazują na to przepisy Kodeksu cywilnego.

Ubezpieczyciele wymagają, by auta ubezpieczane w ramach AC miały odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą, czyli były zamykane kluczykiem lub kartą czy niepozostawiane bez nadzoru w miejscu, w którym do samochodu mogą mieć dostęp osoby trzecie, nieupoważnione do tego.

Wyrejestrowanie samochodu po kradzieży

Kolejnym obowiązkiem po kradzieży auta jest jego wyrejestrowanie. Musisz pójść w tym celu do wydziału komunikacji swojego urzędu. Inaczej nie będzie możliwe rozwiązanie polisy OC auta, które nie jest już fizycznie w twoim posiadaniu.

Dowiedz się także, na czym polega klonowanie auta – inna praktyka stosowana przez złodziei samochodów.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze