1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Leasing sprzętu medycznego czy pożyczka medyczna?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Sfinansować wyposażenie gabinetu lekarskiego, apteki czy salonu kosmetycznego można w formie leasingu lub pożyczki medycznej. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy nimi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje finansowania sprzętu medycznego?
  • Na czym polega leasing sprzętu medycznego?
  • Czym jest pożyczka medyczna?
  • Kto może zdobyć finansowanie sprzętu medycznego?

Jak sfinansować sprzęt medyczny?

To zależy od zakresu oferty firmy leasingowej. W PKO Leasing można sfinansować sprzęt medyczny w formie leasingu operacyjnego, finansowego lub zwrotnego, a także pożyczki medycznej. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

W przypadku leasingu sprzęt medyczny staje się własnością leasingobiorcy dopiero po spłacie wszystkich rat. Z kolei po otrzymaniu pożyczki medycznej właścicielem finansowanych przedmiotów jest pożyczkobiorca (klient). Warto również poznać różnice pomiędzy trzema formami leasingu dostępnymi w PKO Leasing:

  • Leasing finansowy

Jest podobny do zakupu na raty. W leasingu finansowym nie występuje minimalny okres trwania umowy, ale zwykle wynosi co najmniej 12 miesięcy. Spłata ostatniej raty oznacza przejście własności użytkowanego sprzętu medycznego na leasingobiorcę. Co prawda podatek VAT trzeba opłacić w całości po otrzymaniu przedmiotu leasingu, ale przedstawiciele branży medycznej mogą skorzystać z innej stawki niż 23% (więcej o tym można przeczytać w dalszej części artykułu). Ponadto leasingobiorca musi wpisać sprzęt medyczny do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

  • Leasing operacyjny

Przypomina wynajem długoterminowy. Zwykle jest znacznie popularniejszy od leasingu finansowego, ale niekoniecznie w branży medycznej. W leasingu operacyjnym właścicielem sprzętu medycznego jest firma leasingowa i to jej przysługuje prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Z kolei leasingobiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu całą ratę, opłatę wstępną i kwotę wykupu. Ponadto podatek VAT uiszcza się w miesięcznych ratach.

  • Leasing zwrotny

Leasing zwrotny to specyficzna forma finansowania sprzętu medycznego. Polega na jego sprzedaży firmie leasingowej (np. PKO Leasing) przez przedsiębiorcę (np. gabinet lekarski lub salon kosmetyczny), a następnie podpisaniu umowy na użytkowanie tego samego przedmiotu w formie leasingu finansowego lub operacyjnego.

Na leasing zwrotny mogą zdecydować się przedsiębiorcy z branży medycznej, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Dzięki temu mogą poprawić sytuację finansową firmy lub pozyskać środki na rozwój działalności, a jednocześnie nadal korzystać z dotychczas używanego sprzętu.

Leasing sprzętu medycznego

potrzebnego do wyposażenia gabinetu, apteki czy przychodni może być bardzo atrakcyjny ze względów podatkowych. Szczególnie w leasingu finansowym, w którym np. w PKO Leasing można skorzystać z 8% stawki podatku VAT zamiast 23%. Ponadto opłata wstępna może wynieść nawet 0%, okres finansowania sięgać do 84 miesięcy, a wysokość rat leasingowych dopasowywana jest indywidualnie. PKO Leasing zapewnia również atrakcyjne oferty ubezpieczenia sprzętu medycznego.

W PKO Leasing wniosek o finansowanie mogą złożyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność od co najmniej 6 miesięcy. W ramach leasingu można ubiegać się o pozyskanie środków zarówno na nowy, jak i używany sprzęt medyczny oraz inne przedmioty wykorzystywane do prowadzenia działalności medycznej. W drugim przypadku warto skorzystać z serwisu aukcyjnego PKO Leasing, w którym można znaleźć przedmioty od pewnych dostawców w atrakcyjnych cenach.

Aby złożyć wniosek o otrzymanie leasingu, można wypełnić formularz na stronie internetowej PKO Leasing, zadzwonić na infolinię pod numer 801 887 887 lub 22 260 36 66, czy udać się osobiście do dowolnej placówki leasingobiorcy. Nie trzeba okazywać dokumentacji finansowej, zamiast której wystarczy oświadczenie i faktura pro forma od sprzedawcy. Od momentu dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów decyzja zostanie podjęta w ciągu 24 godzin. Obsługa umowy leasingu odbywa się za pomocą panelu klienta.

Pożyczka medyczna

jest alternatywną dla leasingu formą zdobycia finansowania na wyposażenie gabinetu lekarskiego czy salonu kosmetycznego. W PKO Leasing w jej ramach można otrzymać środki na finansowanie sprzętu medycznego w złotówkach.

PKO Leasing zapewnia możliwość finansowania VAT przez cały okres spłaty pożyczki medycznej i elastyczny harmonogram płatności dopasowany do przychodów osiąganych przez pożyczkobiorcę. Ponadto właściciele gabinetów lekarskich lub placówek medycyny estetycznej mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków zakupu sprzętu medycznego we współpracy z zaufanymi dostawcami.

Podobnie, jak w przypadku leasingu, wniosek o otrzymanie pożyczki medycznej można złożyć po wypełnieniu formularza na stronie internetowej PKO Leasing, telefonicznie pod numerem 801 887 887 lub 22 260 36 66, a także osobiście w dowolnej placówce leasingodawcy. Po zawarciu umowy jej obsługa odbywa się za pośrednictwem panelu klienta.

Dla kogo finansowanie sprzętu medycznego?

To zależy od zakresu oferty firmy leasingowej. W PKO Leasing o finansowanie w formie leasingu lub pożyczki medycznej mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz przedstawiciele branży medycznej, którzy wykonują m.in. następujące profesje:

  • lekarz,
  • stomatolog,
  • weterynarz,
  • protetyk lub technik dentystyczny,
  • optyk,
  • laborant medyczny,
  • Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ),
  • pracownik prywatnej klinki,
  • aptekarz,
  • rehabilitant lub fizjoterapeuta,
  • kosmetolog.

Otrzymane finansowanie w formie leasingu lub pożyczki medycznej można przeznaczyć na nowy i używany sprzęt diagnostyczny, laboratoryjny, optyczny lub jakikolwiek inny, który jest potrzebny do prowadzenia działalności w branży medycznej.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze