1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Klonowanie auta” – na czym polega i co grozi kierowcy?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Klonowanie jest przyszłością światowej genetyki. Może pomóc w leczeniu wielu chorób dzięki możliwości wyhodowania organów niezbędnych do przeszczepów, ale nie tylko. Zupełnie inny wymiar ma jednak w branży motoryzacyjnej. Sprawdź, co należy rozumieć przez pojęcie klonowania auta.

Czym jest klonowanie samochodów?

Złodzieje wykazują się ogromną pomysłowością, by uprawiać swój przestępczy proceder i jednocześnie nie dać się tak łatwo złapać. Od lat uprawiają tzw. klonowanie auta. Zjawisko to polega na nadawaniu samochodowi numerów identyfikujących innego pojazdu. W efekcie w obiegu mogą się znajdować dwa samochody lub więcej mające ten sam numer VIN oraz numery rejestracyjne. Złodziej danego pojazdu nie musi nawet fizycznie kraść tablic, ponieważ podrabia je we własnym zakresie. Najtaniej można to zrobić bez żadnego wysiłku, kupując tablice kolekcjonerskie.

Przestępcy doprowadzają do tego, że samochód skradziony czy wykorzystywany do dokonywania przestępstw ma identyczne numery rejestracyjne i numer VIN auta, jak legalnie zarejestrowany pojazd. Zatem klonowanie to pewnym sensie kradzież tożsamości auta, by móc ją wykorzystywać do nielegalnych działań.

W jakim celu przestępcy klonują pojazdy?

Wspomnieliśmy już o tym, że klonowanie pojazdów przydaje się przestępcom m.in. po to, by wprowadzić do obiegu samochód, który został skradziony. Nowy nabywca może nie mieć świadomości, że ma takie auto, jeśli nie sprawdzi np. historii pojazdu. Stanie się przez to właścicielem skradzionego samochodu.

Samochody są klonowane też w innych celach, jak:

  • możliwość przekraczania prędkości na drogach bez ryzyka nałożenia mandatu z fotoradaru,
  • dokonywanie kradzieży paliwa na stacjach benzynowych,
  • dokonywanie przestępstw z użyciem auta,
  • brak odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej czy wypadku oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia,
  • przemycanie samochodów za granicę, by je sprzedać,
  • brak konieczności płacenia za ubezpieczenia samochodów – skoro auto sklonowane ma te same tablice co inne, zarejestrowane i ubezpieczone, to nie trzeba dla niego wykupywać ubezpieczenia OC – klonujący auto nie naraża się na nałożenie na siebie kary za brak OC.

Przestępcy zajmujący się klonowaniem aut często czują się bezkarni. Ponoszą niskie koszty podrobienia dokumentów pojazdu – numeru VIN i tablic rejestracyjnych. Nie muszą kupować ubezpieczenia.

Kary za klonowanie auta

Klonowanie pojazdów można zakwalifikować do sytuacji, w której dana osoba prowadzi samochód bez tablic lub tablice są nielegalne, bez nalepki kontrolnej. Zgodnie z prawem popełnia się wtedy wykroczenie polegające na kierowaniu pojazdem mechanicznym pomimo braku dopuszczenia go do ruchu. Kara finansowa w tym przypadku wynieść może nawet 5 tys. zł.

Co może zrobić właściciel sklonowanego auta?

Zdarza się, że prawowity właściciel pojazdu dowiaduje się albo widzi gdzieś na drodze samochód o podobnym wyglądzie i z identycznymi tablicami rejestracyjnymi. Jeszcze gorzej jest, jeśli do posiadacza auta trafi pismo z policji o przekroczeniu prędkości i nałożeniu mandatu karnego, choć w ogóle nie znajdował się on w danym miejscu. Co robić w sytuacji, gdy uzyskasz wiedzę o sklonowaniu twojego samochodu?

Przede wszystkim nie powinieneś przyjmować mandatów, skoro wiesz, że nie dopuściłeś się przekroczenia prędkości lub nie spowodowałeś kolizji na drodze. Nawet jeśli mandat nie jest zbyt wysoki, nie przyjmuj go. Natomiast bezzwłocznie zgłoś policji, że masz podejrzenia o posługiwaniu się osób trzecich autem-klonem, które ma numery rejestracyjne przypisane do twojego samochodu.

Dobrym pomysłem będzie zmiana numerów rejestracyjnych. Kosztuje to niewiele, a pozwoli na uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji klonowania aut. Nie będziesz musiał tłumaczyć się na policji lub przed sądem za czyny, których w rzeczywistości nie popełniłeś. Przypisanie ci szkód drogowych spowoduje, że kalkulator ubezpieczeń wyliczy wyższą cenę za OC na kolejny okres. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze