1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Kalkulator BMI – czym jest wskaźnik masy ciała?

Kalkulator BMI – czym jest wskaźnik masy ciała?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Tytułem wstępu, warto podkreślić, że już od dawna dostępnych jest wiele sposobów i narzędzi, dzięki którym każdy z nas może przekonać się czy jego masa ciała jest prawidłowa. Do najpopularniejszych metod tego rodzaju należy kalkulator BMI (Body Mass Index). To za jego sprawą możliwa jest rzetelna ocena aktualnej wagi naszego ciała oraz sprawdzenie czy obecny styl życia wpływa korzystnie na nasz organizm. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa wskaźnik BMI i poznasz jego podstawową klasyfikację.

Czasami, pomimo dobrego samopoczucia, zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy nasz obecny sposób odżywiania jest prawidłowy, a co za tym idzie, czy nasza waga mieści się w normie. W takich sytuacjach wszelkie wątpliwości rozwiewa kalkulator BMI (Body Mass Index) będący prostym w użyciu narzędziem pozwalającym zmierzyć indeks masy ciała. Za pośrednictwem wskaźnika BMI możliwa jest weryfikacja zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie stosunku masy ciała podawanej w kilogramach do wzrostu wyrażanego w centymetrach.

Wskaźnik BMI – poznaj swoją prawidłową masę ciała!

Skąd wziął się indeks masy ciała? Śpieszymy z odpowiedzią! Otóż wzór na wskaźnik Body Mass Index ma już przeszło 200 lat i został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolpha Queteleta w pierwszej połowie XIX wieku, jednak do praktycznego użycia wszedł dopiero w XX wieku. Wraz z wprowadzeniem możliwości samodzielnego obliczania wagi, rozpowszechnił się także termin Body Mass Index czyli w skrócie BMI, który stał się najbardziej popularnym i wiarygodnym sposobem diagnozowania niedowagi, nadwagi i otyłości.

W sieci znajdziesz wiele stron, na których szybko i wygodnie będziesz mógł obliczyć współczynnik BMI. Obsługa kalkulatora BMI jest banalnie prosta – wystarczy tylko, że wpiszesz swój wzrost w centymetrach oraz wagę wyrażoną w kilogramach, a następnie naciśniesz przycisk Oblicz. Funkcjonalny i intuicyjny w obsłudze kalkulator nie tylko obliczy Twoje BMI ale także sprawdzi, czy mieści się ono w normie. Ponadto, będziesz mógł także przestudiować wykres, na którym zostaną zaprezentowane wszystkie przedziały normy wraz z Twoim wynikiem. Jeśli nie masz dostępu do kalkulatora, wskaźnik BMI możesz wyliczyć samodzielnie! W jaki sposób? Wystarczy, że podzielisz swoją masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do potęgi wyrażony w centymetrach i voila! W tym wypadku, konieczna jest znajomość podtswowej klasyfikacji BMI.

Indeks masy ciała – jakie są normy?

No dobrze, wiemy już czym jest to tajemnicze BMI, jednak wciąż nie wiemy jak wygląda podstawowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych. Wyróżnia się się cztery oceny wagi:

  • BMI powyżej 30 – wskazuje na otyłość
  • BMI mieszczące się w granicach od 25 do 29,9 sugeruje nadwagę
  • BMI w przedziale od 18,5 do 24,9 oznacza prawidłową masę ciała
  • BMI poniżej 18,5 wskazuje na niedowagę

Pamiętajmy, że uzyskanie konkretnego wyniku BMI jest jedynie orientacyjną informacją na temat naszego stanu zdrowia, pomagającym kontrolować utrzymywanie prawidłowej masy ciała w celu uniknięcia pogłębiania się niedowagi, nadwagi i otyłości.

Wskaźnik BMI Body Mass Index a płeć

Nie jest żadną tajemnicą, że zarówno wzór matematyczny jak i normy BMI są identyczne zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, a przecież różnimy się między sobą sylwetką oraz proporcjami tkanki mięśniowej do tłuszczowej. Pamiętajmy, że w przypadku kobiet zauważa się większe predyspozycje do gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie, tym samym zmniejszeniu ulega masa mięśniowa. Jeśli mężczyzna i kobieta uzyskali zbliżony wynik BMI sugeruje to, że w przypadku kobiety poziom tkanki tłuszczowej będzie wyższy.

Poza poziomem tkanki tłuszczowej bardzo ważne jest także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że tłuszcz nagromadzony wokół narządów wewnętrznych niesie największe ryzyko związane z wystąpieniem chorób związanych z otyłością. Wisceralna tkanka tłuszczowa nazywana otyłością brzuszną najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn, z kolei w przypadku kobiet występuje otyłość zlokalizowana w okolicach ud i pośladków z tłuszczem nagromadzonym pod skórą. Wskaźnik WHR (ang. waist–hip ratio) prezentujący stosunek obwodu talii do obwodu bioder pomaga określić rozłożenie tłuszczu w organizmie.

Wskaźnik masy ciała – to nie wyrocznia!

Prawidłowa masa ciała dla wielu z nas jest trudna do utrzymania. Osoby aktywne i zdrowo się odżywiające cieszą się nie tylko młodym wyglądem sylwetki ale też dobrą kondycją. Co jeszcze gwarantuje nam prawidłowa masa ciała? Z pewnością jest to prawidłowe ciśnienie tętnicze, a co za tym idzie normatywną praca serca i układu krążenia, odpowiednią kondycję stawów i mięśni a także zmniejszoną ilość glukozy i trójglicerydów we krwi.

Jednakże pragniemy podkreślić, że na wskaźnik BMI nie można opierać swojego całościowego stanu zdrowia, gdyż najbardziej miarodajną i wyczerpującą diagnozę uzyskamy dopiero po dokładnych badaniach. Pamiętajmy, że z wiekiem gęstość kości maleje, do tego dochodzi osteoporoza – a takich danych wskaźnik BMI nie uwzględnia. Z powodzeniem jednak możemy go stosować kiedy chcemy poznać granice swojej prawidłowej wagi.

Więcej na temat kalkulatora BMI znajdziesz na stronie:

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze