1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Girl power! Top 7 filmów o silnych i inspirujących kobietach

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Dla świata naukowczynie, motocyklistki, wokalistki, żołnierki. Prywatnie singielki, żony, matki, wdowy. Niezależnie od wieku wszystkie są dojrzałe, świadome, silne. Każdą z nich można nazwać kobietą sukcesu. Każda inspiruje i przekonuje, żeby wchodzić oknem, gdy na drzwiach widnieje napis „kobietom wstęp wzbroniony”. Wszystkie można poznać, oglądając filmy na CANAL+ online.

„Projektantka” (2015)

Film z Kate Winslet w roli głównej. Na ekranie towarzyszą jej m.in. Liam Hemsworth, Judy Davis i Hugo Weaving. Winslet wciela się w rolę Tilly Dunnage, projektantki australijskiego pochodzenia, która po latach spędzonych w Europie, wraca w rodzinne strony. Opuszczała je w pośpiechu, uciekając przed oskarżeniami o spowodowanie śmiertelnego wypadku. Po ćwierć wieku konfrontacja z lokalną, małą społecznością, schorowaną matką, a także faktami, które odkryje Tilly, okazuje się bardzo trudna. Wbrew sugestii, jaka pada na początku, nie jest to tylko obraz o zemście, ale film o silnej kobiecie, która stawia czoła trudnej przeszłości.

„Jackie” (2016)

Postaci Jacqueline „Jackie” Kennedy nie trzeba przedstawiać. Córka maklera giełdowego, fotografka, żona Johna F. Kennedy’ego, pierwsza dama, dziennikarka, redaktorka, ikona stylu. W filmie Pablo Larraína nie zabraknie zresztą symbolicznego różowego kostiumu Chanel, poplamionego krwią zastrzelonego prezydenta. Na ekranie nosi go Natalie Portman, która wciela się w postać Jackie (nominowana za tę rolę do Oscara). Aktorka maluje poruszający, intymny portret kobiety, która właśnie została wdową. To, co dzieje się później, nie jest wytartą kliszą o powstaniu feniksa z żałobnych popiołów. To historia o sile i trwaniu, mimo wszystko.

„Billie Holiday” (2021)

Historia Billie Holiday to przeciwieństwo historii Jackie Kennedy. Nastoletni rodzice z nizin społecznych, pobyty w domach dziecka, gwałt, prostytucja, alkohol, narkotyki. Wreszcie przeprowadzka do Nowego Jorku i pierwsze kroki w roli wokalistki. A to wszystko w ciągu pierwszych 18 lat życia. Film Lee Danielsa koncentruje się natomiast na tym, co działo się, gdy Holiday (w tej roli Andra Day) była u szczytu kariery. Mieszają się tu wątki romansowe ze scenami oddawania się nałogowi, jest dużo muzyki i motyw śledztwa, prowadzonego przez Federalne Biuro Antynarkotykowe. Ale reżyser zwraca też uwagę na rasizm mający się świetnie w Ameryce lat 40. i 50. Film Danielsona to opowieść o trudnej kobiecie, która dzięki swojej sile i odwadze zyskała miano matki chrzestnej praw obywatelskich.

„The Female Death Riders” (2022)

Krótki, niespełna godzinny film dokumentalny o trzech odważnych, młodych kobietach, które mają bardzo nietypowy sposób na życie. Jedną z atrakcji obwoźnych wesołych miasteczek i podmiejskich festynów w Azji jest tzw. beczka śmierci, czyli wysoki na kilka metrów walec, po którego wewnętrznej stronie jeżdżą motocykliści. Albo jak przedstawiono w filmie - motocyklistki. Bez ochraniaczy, zabezpieczeń, często bez trzymanki, nawet na stojąco. Devi, Thesa i Karmila opowiadają o świecie zdominowanym przez mężczyzn. O tym, że na każdym kroku muszą udowadniać, że określenie „słaba płeć” jest krzywdzące. A trzeba dodać, że rzecz dzieje się w Indonezji, m.in. w rejonach, gdzie obowiązuje prawo szariatu.

„Maria Skłodowska-Curie” (2016)

Inspirujący film o kobiecie, która dąży do realizacji swoich marzeń mimo nieprzychylności krytyki kierowanej patriarchalnymi pobudkami. Po śmierci męża, Maria Skłodowska-Curie (Karolina Gruszka) - wówczas już Noblistka i pierwsza kobieta w Europie z tytułem doktora - chce kontynuować badania naukowe. Otrzymuje tytuł profesora i własną katedrę na Sorbonie. W zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki nie spotyka się to z entuzjazmem. Reżyserka filmu Marie Noëlle przygląda się też Skłodowskiej z innych stron: matki, społeczniczki, żony, wdowy.

„Moja wojna” (2020)

Mocny obraz opowiadający o Ukrainkach, które wstąpiły do wojska po ataku Rosji na Donbas. Lera, Jaskra i Wiedźma nie poprzestały na pracy w administracji, biurze prasowym czy pomocy rannym w szpitalach polowych. Kobiety trafiły na front, gdzie brały udział w działaniach zbrojnych. W filmie towarzyszymy im na poligonach, patrzymy jak uczą się strzelać, jak radzą sobie z wojenną codziennością. Słuchamy również o tym, jak walczą nie tylko z agresorem, ale też stereotypami, zgodnie z którymi powinny siedzieć w domu i zajmować się dziećmi. Jak chcą walczyć, a w wojnie najbardziej przeraża je śmierć najbliższych. „Moja wojna” to nie tylko film o odważnych kobietach, ale przede wszystkim takich, które przyjmują wszelkie konsekwencje swoich odważnych czynów.

„Maria Antonina” (2022)

Chociaż Maria Antonina jest postacią kontrowersyjną, to z pewnością nie można odmówić jej charyzmy. A także uroku osobistego i wdzięku, którymi emanowała jako austriacka księżniczka i młoda francuska królowa. Właśnie o tych młodzieńczych latach Marii Antoniny opowiada serial wyreżyserowany przez Deborah Davis. Warto go obejrzeć nie tylko dla poznania nieznanego oblicza francuskiej monarchini, ale także dla zachwycających scenografii i pełnych przepychu kostiumów - symboli luksusu, które są nieodłącznym elementem wizerunku Madame Deficit, ale też dworskiego życia w ogóle.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze