1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak kosi robot koszący? Inteligentne rozwiązania technologiczne

Robot kosi trawnik, a właściciele odpoczywają. (Fot. baza własna Husqvarna)
Robot kosi trawnik, a właściciele odpoczywają. (Fot. baza własna Husqvarna)
Koszenie trawnika może być przyjemne pod warunkiem, że całą pracę wykonuje robot koszący. W pełni zautomatyzowana kosiarka wymaga zaprogramowania i niewielkiej bieżącej konserwacji, jakim jest czyszczenie i wymiana noży tnących, aby zapewnić najwyższą jakość koszenia. Właściciel ogrodu zyskuje w zamian nie tylko piękny i gęsty trawnik każdego dnia, ale także wolny czas, który może spędzić z rodziną i przeznaczyć na realizację swoich pasji!

Jak działa kosiarka autonomiczna?

Inteligentne roboty koszące sprawiają, że koszenie trawnika przestaje być problemem i stratą czasu. Wszystko dzięki ich autonomicznej pracy. Zautomatyzowane kosiarki samodzielnie poruszają się po terenie całego ogrodu, omijając przeszkody i nie wyjeżdżają poza wyznaczony obszar. Jak to się dzieje?

Strefę pracy autonomicznych kosiarek określają rozłożone przewody ograniczające, które podłączone są do stacji ładującej. Komunikacja między robotem i stacją a przewodami następuje za pośrednictwem sygnałów elektromagnetycznych. Dzięki temu maszyna wie, na jakim obszarze ma się poruszać i które strefy omijać podczas koszenia.

Przewody ograniczające służą także do tworzenia obszarów wyłączonych. Wyspą może być rabata kwiatowa, meble ogrodowe, basen czy trampolina. Co ważne, przeszkody takie jak drzewa nie muszą być otoczone przewodem ograniczającym, ponieważ roboty koszące mają zintegrowane czujniki zderzenia. Gdy dotkną obiektu, wycofują się, obracają i jadą w innym kierunku. Niektóre modele potrafią wykryć wcześniej przeszkodę i zmniejszyć prędkość, aby uniknąć silnej kolizji.

Kolejnym aspektem autonomicznej pracy robotów koszących jest sposób ich zasilania. Mają one wbudowany akumulator, który jest regularnie doładowywany w trakcie koszenia. Gdy poziom naładowania baterii spada, robot szuka najkrótszej drogi do stacji dokującej (najczęściej wykorzystuje przewody doprowadzające). Po naładowaniu wraca do koszenia.

Warto też dodać, że roboty koszące pracują każdego dnia, niezależnie od pogody (wyjątek to ujemne temperatury) i pory, w każdym terenie. Przy tym są bezpieczne, ekologiczne i ciche. Wymagają jedynie zaprogramowania harmonogramu koszenia i kilku parametrów charakterystycznych dla danego ogrodu.

>>Czytaj więcej: Zalety i zastosowanie kosiarek autonomicznych

Robot koszący z GPS i mapowaniem terenu

Robot koszący ma wyznaczony obszar pracy. (Fot. baza własna Husqvarna) Robot koszący ma wyznaczony obszar pracy. (Fot. baza własna Husqvarna)

Aby koszenie i pielęgnacja trawnika stały się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze, Husqvarna zastosowała w swoich robotach nawigację wykorzystującą GPS oraz wprowadziła innowacyjną technologię mapowania ogrodu. Dzięki temu inteligentne kosiarki Husqvarny Automower przy wykorzystaniu nawigacji satelitarnej tworzą mapę ogrodu, a właściciel może dowolnie nią zarządzać za pomocą aplikacji zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i preferencjami.

Roboty koszące a nawigacja wykorzystująca GPS

Nawigacja wykorzystująca GPS sprawia, że roboty Husqvarna Automower tworzą mapę ogrodu, uwzględniając rozłożenie przewodów ograniczających i doprowadzających. Po pewnym czasie same tworzą sobie algorytm pracy i wiedzą, które części ogrodu zostały ostatnio skoszone, a które należy skosić w następnej kolejności i odpowiednio dostosowują metodę pracy. W efekcie trawnik jest optymalnie strzyżony, a efekty pielęgnacji są znakomite. Co więcej, roboty z funkcją GPS wysyłają powiadomienia za pośrednictwem aplikacji Automower Connect, gdy maszyna opuści wyznaczony obszar pracy. Można dzięki temu śledzić jej lokalizację, co minimalizuje ryzyko kradzieży.

Innowacją jest technologia AIM, czyli Automower Intelligent Mapping, dostępna w robotach Automower 405X, 415X, 435X AWD i 535 AWD oraz wybranych modelach Automower NERA. Kosiarki z czujnikami i GPS tworzą wirtualną mapę ogrodu, która precyzyjnie odwzorowuje jego powierzchnię. Następnie użytkownik za pomocą aplikacji Automower Connect może elastycznie nią zarządzać w czasie rzeczywistym.

Technologia inteligentnego mapowania ogrodu z funkcją kontroli stref w aplikacji Automower Connect dają możliwość definiowania:

  • różnych stref roboczych z innym harmonogramem pracy i inną wysokością koszenia,
  • stref wyłączonych, które robot ma omijać podczas koszenia.

Co ważne, wyznaczanie nowych stref nie wymaga modyfikacji istniejącej instalacji pętli ograniczającej. Automower Intelligent Mapping (AIM) pozwala dostosować sposób koszenia do preferencji użytkowników i zmieniających się potrzeb ogrodów. Sprawia, że pielęgnacja trawnika jest jeszcze łatwiejsza i przynosi najlepsze efekty.

Mapowanie terenu dzięki Husqvarna EPOS

Para spaceruje po ogrodzie, a robot kosi trawnik. (Fot. baza własna Husqvarna) Para spaceruje po ogrodzie, a robot kosi trawnik. (Fot. baza własna Husqvarna)

Marka Husqvarna, która jest liderem na rynku zautomatyzowanego koszenia, stale udoskonala swoje technologie, aby pielęgnacja trawnika była jeszcze bardziej efektywna. W najnowszej serii robotów koszących Automower NERA można zainstalować zestaw EPOS (Exact Positioning Operating System). To przełomowa technologia oparta na systemach satelitarnych, która umożliwia tworzenie różnych obszarów pracy ograniczonych wirtualnymi granicami z dokładnością do 2–3 cm bez potrzeby instalacji fizycznych przewodów ograniczających. Pracą w poszczególnych obszarach zarządza się za pomocą funkcji Automower Zone Control w aplikacji Automower Connect.

Na ekranie smartfona można zdefiniować do 20 obszarów pracy z różnymi harmonogramami i ustawieniami, a także utworzyć ponad 100 wyłączonych czasowo lub stale stref, które są omijane podczas koszenia. Poza tym roboty koszące bez przewodów ograniczających mogą być bardzo łatwo instalowane w ogrodach podzielonych przez twarde nawierzchnie. Dodatkową zaletą jest wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia kabli podczas zabiegów pielęgnacyjnych, np. wertykulacji.

EPOS to technologia satelitarna w pełni samowystarczalna. Korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami za obsługę ani subskrypcję. Jedynym wymogiem koniecznym do uzyskania optymalnych warunków pracy robota koszącego NERA z zestawem instalacyjnym EPOS jest niezakłócona widoczność nieba. Obowiązkowa jest zatem kontrola ogrodu przeprowadzona przez lokalnego dilera Husqvarna. Kosiarki autonomiczne Automower NERA można także instalować w tradycyjny sposób, rozkładając przewody ograniczające i doprowadzające.

>>Czytaj więcej o robotach koszących bez przewodu ograniczającego Husqvarna Automower NERA

Jak inteligentna kosiarka dba o jakość trawnika?

Robot koszący trawnik poprawia jakość trawy. (Fot. baza własna Husqvarna) Robot koszący trawnik poprawia jakość trawy. (Fot. baza własna Husqvarna)

Inteligentne kosiarki autonomiczne powstały nie tylko po to, aby dać właścicielom ogrodów więcej wolnego czasu, ale także w celu poprawy kondycji trawy. Ich regularna praca w widoczny sposób przyczynia się do poprawy kondycji murawy. Jak to możliwe?

Roboty koszące Automower poruszają się po trawniku w sposób nieregularny. Dzięki temu dotrą i skoszą wszystkie fragmenty trawnika oraz nie tworzą kolein i śladów po kołach. Mają wahliwe, ostre jak brzytwa noże, które ścinają trawę bez jej strzępienia. Automatycznie wykrywają wąskie przejścia i za każdym razem zmieniają sposób przejazdu. Ścinki (dobowy przyrost) trafiają na trawnik, gdzie zamieniają się w organiczny nawóz, bogaty w substancje potrzebne trawnikowi.

Dodatkowo dla najlepszych efektów pielęgnacji trawnika kosiarki autonomiczne Husqvarna zostały wyposażone w liczne inteligentne funkcje. Jednym z przykładowych rozwiązań jest czujnik mrozu, który automatycznie przerywa harmonogram koszenia, chroniąc trawnik (zmrożone źdźbła są łamane, a nie ścinane). Praktyczna jest też funkcja koszenia po spirali. Jeśli czujniki wykryją na ograniczonej przestrzeni wyższą trawę, robot przełącza się w tryb pracy po spirali, aby wyrównać wysokość murawy.

Z kolei czynnik pogody dostosowuje czas pracy do szybkości odrastania trawy, dzięki czemu Husqvarna Automower maksymalnie wydłuża czas koszenia w okresie jej intensywnego wzrostu. W okresie suszy i upałów oraz jesienią kosiarka natomiast pracuje krócej, ograniczając eksploatację trawnika i zużycie samej maszyny. Warto też wspomnieć o funkcji TargetHeight, która systematycznie przez 10 dni obniża wysokość koszenia z maksymalnej do określonej przez użytkownika.

Roboty koszące Husqvarna nie tylko zastępują człowieka podczas koszenia trawy, lecz także gwarantują najlepsze efekty pielęgnacji murawy, jakich nie zapewni żadna inna kosiarka.

Jakiego robota koszącego kupić?

Przy wyborze robota koszącego kierujemy się przede wszystkim:

  • wielkością ogrodu,
  • nachyleniem terenu i istniejącymi zboczami,
  • stopniem zagospodarowania trawnika (liczba przeszkód itp.).

Warto skorzystać z kalkulatora trawnika i sprawdzić, jaki model jest rekomendowany do danego ogrodu. W ofercie Husqvarna dostępne są inteligentne roboty koszące, które z powodzeniem skoszą każdy trawnik. Obsługują zarówno małe ogrody o powierzchni do 600 m², jak i takie, które mają 5000 m². Radzą sobie także z nachyleniami do 70 proc. Kosiarki autonomiczne Husqvarna są niezawodne, ciche, bezpieczne i wyróżniają się najnowocześniejszymi technologiami.

Współpraca reklamowa (materiał partnera Husqvarna)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze