1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jaki złoty pierścionek kupić? Próba 375, 585, a może pozłacany?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Planujesz zakup złotego pierścionka i nie wiesz, na jaką próbę postawić? A może zastanawiasz się nad pozłacanym pierścionkiem? Zanim zdecydujesz się na konkretną biżuterię, zobacz czym charakteryzują się najpopularniejsze próby złota używane do wyrobu pierścionków oraz co kryje się za biżuterią pozłacaną.

Na początek przypomnijmy sobie, czym tak naprawdę są próby złota? Otóż jest to wartość, która informuje nas, ile czystego złota znajduje się w stopie użytym do produkcji danego wyrobu. Złoto samo w sobie jest materiałem miękkim, w metalurgii określa się je mianem kowalnego, co oznacza, że łatwo poddaje się obróbce.

W związku z tym, aby wykonać złotą biżuterię, która będzie trwała, do czystego złota należy dodać domieszki innych metali oraz topniki. To dzięki nim biżuteria staje się wytrzymała oraz zyskuje swój piękny słomkowy kolor. Warto też wiedzieć, że złoto poszczególnych prób nie różni się wizualnie. Jednak w przypadku walorów użytkowych, różnice są znaczne. Jakie? Przeczytasz o tym poniżej.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie są próby złota?

Pierścionek ze złota próby 375 – kiedy warto postawić na taki kruszec?

Próba 375 to 9-karatowe złoto. Zawiera 37,5 proc. szlachetnego metalu. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz postawić na złotą biżuterię, ale masz ograniczony budżet. Pierścionek wykonany ze złota próby 375 będzie znacznie tańszy, niż odpowiednik z wyższych prób. Musisz jednak mieć na uwadze, że dość duża zawartość innych metali (m.in. srebra) w stopie użytym do wykonania biżuterii, sprawia, że 9-karatowe złoto z czasem ciemnieje. Pod wpływem działania związków siarki, które są obecne chociażby w powietrzu, a także wilgoci, biżuteria pokryje się ciemnym nalotem.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Nie oznacza to jednak, że z miejsca musisz skreślić złoto próby 375. Po pierwsze, ciemnienie to proces odwracalny – aby usunąć nalot wystarczy wyczyścić wyroby. Po drugie, właściwe użytkowanie i przechowywanie biżuterii sprawi, że proces ciemnienia zdecydowanie się opóźni. Unikaj noszenia biżuterii podczas domowych porządków czy treningów na basenie. Po ściągnięciu biżuterię przechowuj w suchym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Złote pierścionki próby 375 i 585 znajdziesz w Solkatt Jewellery

Pierścionek 585 – idealny na zaręczyny

Próba 585, czyli 14-karatowe złoto, jest najczęściej stosowana do wyrobu pierścionków zaręczynowych czy obrączek ślubnych. Wszystko za sprawą szlachetności oraz trwałości materiału. Próba 585 zawiera aż 58,5 proc. czystego złota. Wysoka zawartość szlachetnego metalu sprawia, że biżuteria jest trwalsza i nie traci tak szybko swojego ciepłego blasku, jak w przypadku niższych prób. 14-karatowe złoto jest świetnym wyborem, jeśli szukasz biżuterii do codziennego użytkowania, ponieważ będzie prezentować się znakomicie przez długi czas.

Co ciekawe, to właśnie ze złota próby 585 wykonuje się złote łańcuszki. Duża zawartość czystego złota sprawia, że ogniwa tworzące łańcuszek zachowują pewną elastyczność. W efekcie w razie zahaczenia naszyjnikiem, jest mniejsze ryzyko, że biżuteria się zerwie, ponieważ ogniwa mogą się w pewnym stopniu naciągnąć.

Pierścionek pozłacany? Czy w ogóle warto?

Pierścionki pozłacane są z reguły wykonane ze srebra lub stali chirurgicznej. Następnie w procesie galwanicznym są pokrywane warstwą 24-karatowego złota. W rezultacie prezentują się niemal, jak ich odpowiedniki wykonane ze szlachetnego metalu. Wprawne oko dostrzeże pewne różnice wizualne, jednak zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii pozłacanej, musisz wiedzieć, że wierzchnia warstwa będzie się ścierać.

To naturalny proces starzenia się pozłacanej biżuterii, w wyniku którego pozłota częściowo zanika. Spod dekoracyjnej złotej powłoki widoczny będzie zatem metal, z którego biżuteria została wykonana. Niestety, nie sposób uniknąć tego efektu zwłaszcza w przypadku pierścionków, które są szczególnie narażone na zarysowania czy kontakt z wilgocią np. w takcie domowych porządków.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Czy warto zatem postawić na pozłacane pierścionki? To na pewno budżetowe rozwiązanie, dlatego jeśli szukasz tańszej biżuterii, to może być dobry trop. Jeśli chcesz jednocześnie dłużej utrzymać dekoracyjny efekt pozłocenia, pierścionki tego typu lepiej nosić jedynie okazyjnie. Zdecydowanie lepiej nie nosić ich na basen, siłownię czy na plaży oraz podczas sprzątania czy mycia naczyń, ponieważ to tylko przyspieszy proces ścierania pozłoty.

Jak widzisz, wybór biżuterii nie jest wcale taką łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Jednak znając właściwości poszczególnych materiałów, możesz dokonać świadomego wyboru i w efekcie pierścionek spełni twoje oczekiwania.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze