1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA

Czy warto kupić ekspres do kawy? Jaki będzie najlepszy dla miłośnika kawy?

Ekspresy do kawy stały się już stałym elementem nowoczesnych kuchni. (Fot. materiały partnera)
Ekspresy do kawy stały się już stałym elementem nowoczesnych kuchni. (Fot. materiały partnera)
Filiżanka ulubionej kawy to dla wielu obowiązkowy element poranka lub chwila relaksu po ciężkim dniu. Prawdziwy miłośnik tego napoju wie, że kluczem do perfekcyjnego smaku jest połączenie wysokiej jakości ziaren i wody oraz odpowiedniego sposobu jej przygotowywania. Ten ostatni etap zależy od urządzenia, którego używamy. Tylko wysokiej jakości ekspres przyrządzi kawę tak aromatyczną, jak z najlepszej kawiarni. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Czy ekspres do kawy automatyczny to najlepszy wybór dla miłośników kawy?

Obecnie ekspres do kawy jest niemal standardowym wyposażeniem kuchni, a z pewnością znajdziemy go w domach miłośników napoju. Decydując się na zakup tego urządzenia, zyskujemy bowiem wiele korzyści, jakich nie daje żadna inna metoda parzenia kawy.

Ekspresy ciśnieniowe zostały stworzone, aby w domowym zaciszu delektować się smakiem perfekcyjnie przygotowanej kawy. Wystarczy, że zaopatrzymy się w wysokiej jakości ziarna, a urządzenie – niczym profesjonalny barista – przygotuje dla nas aromatyczny napój, jak z najlepszej kawiarni. Sekretem wyśmienitego smaku jest świeżo mielona kawa, przez którą przepuszczana jest woda o odpowiedniej temperaturze pod dużym ciśnieniem. To powoduje uwolnienie niezwykłego aromatu i smaku zamkniętego w ziarnach.

Co więcej, dzięki inteligentnym funkcjom możemy przygotować kawę dokładnie taką, jaką lubimy – czarną lub mleczną w wielu wariantach. Na tym wybór się jednak nie kończy, bowiem nowoczesne ekspresy do kawy umożliwiają także zaparzenie różnych rodzajów herbat. To rozwiązanie z pewnością zaspokoi wymagania każdego domownika.

Ważną zaletą automatycznych ekspresów do kawy jest szybkość serwowania napojów. Receptury propozycji kawowych (i nie tylko) zapisane są w pamięci urządzenia. Wystarczy zatem nacisnąć przycisk, aby po chwili delektować się wybraną kawą lub herbatą. Na komfort użytkowania wpływa także możliwość personalizacji napojów (np. możliwość ustawienia stopnia zmielenia ziaren, temperatury wody, ilości mleka) czy automatyczne programy czyszczenia i konserwacji ekspresu.

Warto także podkreślić elegancki design ekspresów ciśnieniowych do kawy. Najlepsze modele dopracowane są w każdym szczególe, przez co stanowią stylowy element wnętrza. Doskonale wpasowują się w kuchnie nowoczesne, jak i tradycyjne.

Wybór kaw w ekspresach ciśnieniowych jest bardzo szeroki. (Fot. materiały partnera)

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup ekspresu automatycznego do kawy, kierujemy się różnymi przesłankami. Pod uwagę powinniśmy jednak wziąć czynniki i parametry, które decydują o jakości przyrządzanej kawy, trwałości urządzenia oraz komforcie użytkowania.

Sprawdź: Jak wybrać automatyczny ekspres do kawy, by służył przez lata?

Co wpływa na smak kawy?

Sercem ekspresu do kawy jest młynek. To od jego jakości w dużej mierze zależy smak i inne właściwości kawy. Nawet najlepsze ziarna wymagają bowiem właściwej obróbki. Młynki dzielimy na:

 • Młynki udarowe – mają wirujące ostrza, które tną ziarna, a podczas ich pracy wytwarzana jest wysoka temperatura, przez co kawa może mieć gorzki posmak.
 • Młynki żarnowe – są najczęściej spotykane w ekspresach automatycznych. Mielą (ścierają) ziarna pomocą dwóch walców, które nie nagrzewają się podczas pracy i nie wytwarzają pyłu kawowego. Przy tym żarna mogą być ceramiczne lub stalowe. Te ostatnie wyróżniają się zdecydowanie większą trwałością.

Ważna jest również możliwość regulacji ustawień młynka. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny stopień zmielenia dla wszystkich gatunków kaw. Możliwość regulacji pozwala dostosować poziom rozdrobnienia do rodzaju ziaren czy własnych preferencji smakowych. Dodatkowym atutem jest stożkowa budowa młynka, która gwarantuje równomierne zmielenie kawy.

Mózgiem ekspresu można nazwać system zaparzający – do niego trafia zmielona kawa, która poddawana jest dalszej obróbce. Dobrej jakości zaparzacze mają funkcję zaparzania wstępnego. W praktyce oznacza to, że świeżo zmielone ziarna są zwilżane niewielką ilością gorącej wody. To powoduje intensyfikację uwalnianych aromatów i smaków kawy.

Na smak kawy i czas jej przygotowywania wpływa również ciśnienie ekspresu do kawy. Ten parametr odpowiada za to, z jaką siłą podgrzana woda przepływa przez zmieloną kawę. Ciśnienie 15 barów jest wystarczające, aby wydobyć z ziaren bogaty aromat i intensywny smak. Wyższa wartość nie ma znaczenia dla właściwości smakowych kawy.

Co decyduje o niezawodności i trwałości?

Wybierając ekspres do kawy, warto postawić na model, który wyróżnia się wysoką jakością. Przekłada się to bowiem na trwałość i niezawodność działania. Urządzenie produkowane z najwyższej jakości materiałów, przy zachowaniu wysokich standardów i precyzji, cechuje się długoletnią żywotnością. To z kolei przekłada się na zrównoważony rozwój. Trwałość ekspresu do kawy to nie tylko gwarancja zwrotu poniesionej inwestycji, ale także ograniczenie produkcji elektrośmieci.

Jakie funkcje są ważne dla komfortu użytkowania?

Wysokiej jakości, niezawodny ekspres, który przygotowuje doskonałą w smaku kawę, powinien być także komfortowy w użytkowaniu. O tym decydują takie rozwiązania, jak:

 • Wybór kaw – szerokie menu kawowych (i nie tylko) propozycji pozwala zaspokajać indywidulane potrzeby każdego domownika, ale także umożliwia poznawanie nowych smaków.
 • System spieniania mleka – zwykła dysza nie zapewnia tak gęstej pianki w kawach mlecznych, jak automatyczny system spieniania mleka.
 • Możliwość personalizacji – najlepsze ekspresy do kawy pozwalają utworzyć indywidualne profile użytkowników (które umożliwiają zapamiętanie indywidualnych ustawień) oraz spersonalizować ustawienia kawy, np. intensywność aromatu, temperaturę wody, ilość mleka, ilość pianki itp.
 • Możliwość przygotowania dwóch kaw jednocześnie – większość ekspresów pozwala przygotować np. dwa espresso jednocześnie, ale najlepsze modele przyrządzają dwie dowolnie wybrane kawy w tym samym czasie.
 • Kilka pojemników na kawę – ekspres może mieć kilka pojemników na ziarna, co umożliwia przygotowywanie kawy z odpowiedniej mieszanki.
 • Automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania – aby ekspres służył przez lata i parzył dobrej jakości kawę, musi być utrzymywany w czystości. Pomocne w tym zakresie są takie rozwiązania, jak: wyjmowane elementy, które można myć w zmywarce, automatyczne płukanie przewodów na mleko, wyświetlanie komunikatów o konieczności odkamieniania i szczegółowej instrukcji postępowania.

Nowoczesny ekspres do kawy może mieć kilka pojemników na ziarna. (Fot. materiały partnera)

Najlepsze ekspresy do kawy. Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ekspresów do kawy. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że urządzenie przygotuje dla nas najlepszą kawę, a przy tym będzie nam służyło przez wiele lat, wybór jest jeden – Miele. Ekspresy ciśnieniowe tej marki wyróżniają się najnowocześniejszymi technologiami (w tym wiele rozwiązań jest opatentowanych), które gwarantują perfekcyjne rezultaty parzenia kawy. Przy tym są niezwykle funkcjonalne i produkowane z najwyższej jakości podzespołów, co przekłada się na niezawodność. Warto też podkreślić elegancki, wyjątkowy design. Ekspresy do kawy Miele to synonim najwyższej jakości, wydajności oraz zrównoważonego rozwoju.

Trzeba mieć świadomość, że wybór ekspresu do kawy wysokiej jakości to inwestycja nie tylko w najlepszy smak kawy i niezawodne działanie, ale także decyzja mająca realny wpływ na środowisko.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze