1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Festiwal Boso na Trawie – bliżej ziemi, bliżej siebie

Festiwal Boso na Trawie – bliżej ziemi, bliżej siebie

Bieganie boso jest dobre dla stopy i całego układu kostnego. (Fot. iStock)
Bieganie boso jest dobre dla stopy i całego układu kostnego. (Fot. iStock)
Najstarsze znalezione obuwie kryte ma według szacunków ok. 8 tys. lat. Jednak jeśli nawet przyjmiemy za pewnik przekazy, że sandały i mokasyny były wynalezione 30 tys. lat wcześniej (na co wskazują przesłanki historyczne), to z perspektywy ewolucji jeszcze niedawno człowiek chodził bez butów...

O korzyściach chodzenia na bosaka dowodzi wiele specjalistycznych publikacji. Okazuje się, że to genialne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które w ten sposób rozwijają np. zmysł dotyku, równowagi czy czucie ciała. Jak się okazuje, dobre dla stopy – a zatem i całego układu kostnego, bo w stopie mieści się aż 1/4 wszystkich naszych kości – jest nawet bieganie boso. Z badań przeprowadzonych w 2016 roku wspólnie przez naukowców z uniwersytetów w Grenadzie i w Jaén wynika, że tzw. bieganie naturalne, barefoot running (oczywiście odpowiednio wytrenowane) wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, ponieważ zmienia się cała technika nacisku w momencie dotykania stopą podłoża. Inne zalety chodzenia boso to m.in. stymulacja organów wielu wewnętrznych przez ponad 70 zakończeń nerwowych; wzmacnianie odporności, o czym pisał w XIX w. promotor hydroterapii Sebastian Kneipp, czy wreszcie zmysłowa przyjemność wynikająca z dotykania piasku, trawy czy drewnianej podłogi.

Idea bycia bliżej natury przyświeca pomysłodawcom Festiwalu Boso Na Trawie w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, nad rzeką Jeziorką, którego druga odsłona odbędzie się w dniach 28-30 lipca. „Nazywamy się Eliza i Kuba, jesteśmy patchworkową rodziną, z czwórką wspaniałych dzieci” – mówią o sobie organizatorzy wydarzenia. Zeszłoroczna, choć kameralna edycja, zgromadziła rzeszę sympatyków. „To dzięki niesamowitemu klimatowi naszych łąk” – dodają Eliza i Kuba. Na festiwal zapraszają całe rodziny: „W rytmie muzyki relaksujcie się, poznawajcie siebie, zadbajcie o rodzinne relacje. Na licznych warsztatach zadbają o Was specjaliści, dzięki nim rozbudzicie zmysły i receptory – bez używek i adrenaliny” – zachęcają organizatorzy, zapowiadając jednocześnie, że w najbliższych planach mają działalność całoroczną, na którą składać będą się m.in.: warsztaty przyrodnicze, samorozwojowe czy inne wydarzenia związane z budowaniem dobrostanu przez doświadczanie kontaktu z naturą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze