1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dlaczego wybór dobrego płynu do higieny intymnej i odpowiednich produktów menstruacyjnych jest tak ważny dla zdrowia i komfortu życia? Wyjaśniamy!

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Tak pozornie błaha sprawa jak wybór podpaski czy tamponu ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Konwencjonalne, wybielane chlorem, syntetyczne, pełne składników zapachowych podpaski i tampony mogą podrażniać, powodować infekcje, zmiany hormonalne, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, a nawet zwiększać ryzyko raka piersi. Istotny jest też kosmetyk, którym myjesz miejsca intymne każdego dnia, nie tylko podczas okresu. Twoja wagina nie musi pachnieć kwiatami. Substancje zapachowe to najsilniejsze alergeny, w miejscach intymnych mogą powodować podrażnienia i infekcje, a w konsekwencji dyskomfort i brzydki zapach. Zdecydowanie odradzamy pachnące kosmetyki do mycia miejsc intymnych. Aby uniknąć lub złagodzić nieprzyjemne pieczenie czy swędzenia stosuj bezzapachowy i jak najbardziej naturalny płyn do higieny intymnej taki jak 4organic.

Menstruacja nadal tabu…

Miesiączka jest nadal tematem tabu. W związku z tym o niektórych aspektach z nią związanych nie wiemy. Kiedy mamy bolesny okres lub bardzo obfite krwawienia podczas menstruacji możemy usłyszeć: taka Pani uroda! Nie dajmy się zbyć lekarzowi, z którego ust padają te słowa. Nie bagatelizujmy i nie umniejszajmy naszego bólu. Odczuwanie silnego bólu podczas miesiączki nie jest regułą, wręcz przeciwnie jest sygnałem, że coś jest nie tak. Bardzo obfita miesiączka może oznaczać endometriozę. Uczulenia i alergie, problemy z zajściem w ciążę, a także poważne choroby takie jak rak szyjki macicy czy rak piersi mogą być związane z produktami higienicznymi, które stosujemy podczas miesiączki przez wiele lat. Nie wszystkie wiemy, że tamponów nie należy stosować na noc. Jeśli z jakiegoś powodu musisz zastosować tampon na noc, wymień go co 4-6 godzin aby uniknąć ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego. Składniki zapachowe, które są stosowane nagminnie w płynach do higieny intymnej, to poza barwnikami najsilniejsze alergeny, w miejscach intymnych mogą powodować podrażnienia, alergie i infekcje. Nieprzypadkowo bardzo wiele składników zapachowych znajduje się na liście najsilniejszych alergenów. W płynach do higieny intymnej unikaj jak ognia m.in. takich składników jak Perfum, Aroma, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.

Okiem ginekolożki

Tradycyjne podpaski, tampony i wkładki wybielane są chlorem w celu uzyskania śnieżnobiałego koloru. Podczas wybielania powstaje substancja nazywana dioksyną. Specjalistka ginekologii i położnictwa, ginekologii estetycznej, pasjonatka sali porodowej Katarzyna Pietuch tłumaczy, że dioksyny mogą zaburzać prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu. Oddziałują one bowiem na syntezę, wydzielanie, a także transport hormonów, upośledzają cykl jajnikowy, zaburzają produkcję progesteronu i estradiolu, przyczyniają się do zwiększonego odsetka poronień oraz kłopotów z zajściem w ciążę. Ginekolożka zwraca uwagę, że badania Międzynarodowej Agencji Badań nad rakiem z 1997 roku dowiodły, iż ekspozycja na dioksyny jest jedną z przyczyn powstawania raka sutka i raka szyjki macicy oraz endometriozy u kobiet. Dioksyny wpływając na zaburzenia poziomu hormonów, aktywują wzrost komórek nowotworowych, obniżają odpowiedź układu immunologicznego w naszym organizmie, wpływają na szybszą śmierć zdrowych komórek, a tym samym zwiększają ryzyko powstania endometriozy.

Z doświadczenia ekspertki wynika, że ogromna większość kobiet, które zgłaszają się do gabinetu boryka się z infekcjami dolnych dróg płciowych. Ich przyczyną są stosowane w tradycyjnych podpaskach i tamponach, a także w płynach do higieny intymnej składniki zapachowe, wybielanie chlorem, sztuczne pochłaniacze wilgoci, folie, kleje, kolorowe nadruki i barwniki, które mogą uczulać i podrażniać. Śluzówka pochwy i warg sromowych oraz przedsionka pochwy jest bardzo delikatna, wymaga utrzymania fizjologicznego ph i poziomu pałeczek kwasu mlekowego. Zaburzenie tej równowagi zwiększa podrażnienia i wpływa na suchość i tendencje do infekcji.

Skład tradycyjnych produktów menstruacyjnych

Lista substancji używanych do wyrobu podpasek, tamponów, podkładów poporodowych może budzić przerażenie. (zgodnie z prawem nie ma obowiązku umieszczania składu na opakowaniu tego typu produktów dlatego możesz nie znaleźć ich na opakowaniu) Konwencjonalne, nieorganiczne środki higieniczne produkuje się głównie z mieszanki celulozy drzewnej lub sztucznego jedwabiu, wytwarzanego z trocin, a potem nasącza się pochodnymi ropy naftowej (ciekłą parafiną, olejem mineralnym) i silikonem, by zwiększyć ich chłonność. Do środków higieny intymnej dodaje się substancje zapachowe (często po to, aby zamaskować zapach chemicznych substancji) oraz barwniki, które mogą silnie uczulać. Śnieżnobiały kolor podpasek, tamponów czy podkładów poporodowych uzyskuje się wybielając je chlorem. W procesie wybielania chlorem tworzą się niekorzystne dla zdrowia dioksyny, o których wyżej mówi ekspertka. Sztuczny jedwab czyli syntetyczna substancja wytwarzana z trocin, stosowana w tamponach ma właściwości ścierne, gdy tampon się wydłuża powoduje drobne nacięcia i wbijanie kawałków w tkankę.

Dobre produkty do higieny intymnej

Na szczęście w drogeriach i innych sklepach możesz też znaleźć organiczne, bielone wodą utlenioną zamiast chloru, bezzapachowe, wykonane w 100% z czystej organicznej bawełny produkty do higieny intymnej GingerOrganic. Dzięki nim jedyne z czym będzie się stykała twoja delikatna wagina to najczystsza organiczna bawełna. Podpaski, tampony, wkładki i podkłady poporodowe GingerOrganic są certyfikowane przez międzynarodowe organizacje m.in. ECOCERT i AllergyCertified. Certyfikat ECOCERT gwarantuje, że GingerOrganic to produkty stworzone z organicznej bawełny, nie zawierają pestycydów, chloru, substancji chemicznych. Natomiast certyfikat AllergyCertified potwierdza, że produkty są prawdziwie hipoalergiczne, gwarantuje bezpieczeństwo dla zdrowia i dla alergików.

(Fot. materiały partnera)

Na każdym opakowaniu GingerOrganic znajduje się jasna informacja z czego są wykonane produkty, które aplikujemy w najbardziej intymne miejsca. Tampony GingerOrganic w odróżnieniu od innych naturalnych czy organicznych zostały wykonane w taki sposób, że nie ma ryzyka ich rozwarstwienia się podczas użytkowania. Drobne kłaczki, które mogą pozostać w waginie z innych tamponów jak mówi ginekolożka są także niekorzystne dla zdrowia.

Aby uniknąć lub złagodzić istniejące podrażnienie czy infekcję intymną stosuj dobry, wolny od składników zapachowych płyn do higieny intymnej taki jak 4organic, który jest naturalny, bezzapachowy i hipoalergiczny. Kryje się w nich aż 99 proc. składników pochodzenia naturalnego, zawiera bardzo delikatną substancję myjącą. Kosmetyki jest także certyfikowany przez międzynarodową organizację AllergyCertified, która gwarantuje że płyn 4organic jest nieuczulający i bezpieczny dla zdrowia. Podczas wyjazdów może być jedynym kosmetykiem myjącym- możesz nim umyć całe ciało, a nawet twarz, jest ultradelikatny.

(Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze