1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Mentalny Punkt na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – miejsce, gdzie kino spotyka psychologię

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Fot. Anna Bobrowska)
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Fot. Anna Bobrowska)
W tym roku na 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kino spotyka psychologię. W Galerii GCF działa bowiem Mentalny Punkt, gdzie przed trzy festiwalowe poranki można złapać oddech i chwilę spokoju.

W tym roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni psychologia gości w większym niż dotychczas wymiarze. W obecnych czasach żyjemy w ciągłym pędzie i pośpiechu. Zadanie goni zadanie, a przy tym trudno o bycie w kontakcie z samym sobą, dlatego podczas tegorocznej edycji imprezy Centrum Psychologii Wykonania zaprasza do chwili zatrzymania i zadbania o siebie. Od wtorku 19 września do czwartku 21 września w gdyńskiej Galerii GCF odbywają się poranne sesje, podczas których można praktykować wybrane techniki oddechowe, uważnościowe, relaksacyjne, które pomagają złapać kontakt pomiędzy głową a ciałem. Prezentowane są również filmoterapeutyczne odcinki video. Akcja zainspirowana jest działaniami firmy Sane Cinema, którą prowadzi Louise Hojgaard Johansen – czeska producentka, programistka festiwali i konsultantka filmowa.

Mentalny Punkt na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – harmonogram spotkań

  • Oddycham świadomie – wtorek 19 września, 9:30–10:30. Świadomość oddechu jest jedną z podstaw większości metod medytacyjnych i relaksacyjnych na całym świecie. Dodatkowo, wpływając i modyfikując sposób oddychania, możemy poprawić zdolność myślenia, wyrażania siebie i tego, co mamy na myśli, koncentracji uwagi oraz celowości i skuteczności działania. Technika: uważny oddech, oddech przeponowy, trening kierowania uwagą.
  • Buduję pomost między głową a ciałem – środa 20 września, 9:30–10:30. Proponowana praktyka polega na świadomym kierowaniu uwagi na własne ciało i doznania z niego płynące w danym momencie, bez oceniania, z łagodną ciekawością, aby uczyć się je rozpoznawać i adekwatnie na nie reagować. Technika: skanowanie ciała, uważność.
  • Reguluję swoje emocje – czwartek 21 września, 9:30–10:30. Regulacja emocji obejmuje różne strategie – adaptacyjne i problematyczne. Formą regulacji, którą proponujemy, jest najpierw wyciszenie napięcia fizjologicznego, zadbanie o ciało, aby w kolejnym etapie, korzystając z ogólnego rozluźnienia, zadbać o aspekt emocjonalny. Technika: trening relaksacji autogennej Shultza, wizualizacja.

Centrum Psychologii Wykonania wspiera i edukuje wykonawców oraz psychologów chcących rozwijać się w tej dziedzinie. Przekazuje i upowszechnia wiedzę o tym, jak działać skutecznie w zawodzie, przy zachowaniu jakości wykonania i dobrostanu jednostki w długoterminowej perspektywie. Oferuje indywidualne konsultacje, wsparcie psychologiczne, panele dyskusyjne dotyczące aspektów psychologicznych, warsztaty oraz szkolenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze