Ostatnie lata przyniosły wiele zmian. Poszerza się przestrzeń dla szeroko definiowanej inkluzywności, wzrasta świadomość dotycząca zdrowia psychicznego i mnożą się inicjatywy wspierające ideę zrównoważonego rozwoju. Za aktualizacją przedawnionych mechanizmów, praw i przekonań, nadążać musi wymiar legislacyjny. Dokładnie tak, jak w przypadku polityki ukierunkowanej na wzmacnianie partnerskiego modelu rodziny. Nowe regulacje w kodeksie pracy, które weszły w życie w 2023 roku, przyniosły rewolucję w zakresie urlopów rodzicielskich, umożliwiając większe zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi. Co te zmiany oznaczają dla polskich rodzin i jak wpływają na ich codzienne życie? Kampania OLX „Praca z korzyścią dla wszystkich” rzuca na te kwestie nowe światło. Edukuje i pokazuje możliwości bez nachalnej indoktrynacji.
Zachowanie równowagi między sferą zawodową a życiem prywatnym to nie lada wyzwanie, niezależnie od płci. Rządzący szczęśliwie nie pozostają na tę kwestię obojętni. Wdrożona w 2023 roku dyrektywa work-life balance miała na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Nowe regulacje, w tym 9-tygodniowy nietransferowalny urlop rodzicielski dla ojców, są milowym krokiem na drodze budowania i popularyzacji bardziej partnerskiego modelu rodziny.
– Postanowiliśmy poruszyć temat, który jest ważny dla znacznej grupy uczestników rynku pracy. Dość powiedzieć, że według spisu powszechnego z 2021 roku w Polsce żyje ponad 10 milionów rodzin, a więcej niż połowa ma dzieci. Mowa o około 27 milionach osób, których urlopy rodzicielskie w jakimś stopniu dotyczą, dotyczyć będą lub dotyczyły w przeszłości. - opowiada nam Łukasz Borowicz, Commercial Activity Manager OLX.
Pojawianie się na świecie nowego człowieka to moment zwrotny w życiu każdej rodziny. Moment, w którym znacząco zmienia się obraz znanej dotąd codzienności i zmieniają się priorytety. To czas na rozmowy i planowanie. Większość z nas zaczyna wówczas stawiać sobie pytania o to, jak sprostać nowej roli i jak w nową sytuację wpleść dotychczasowe plany, ambicje, cele i marzenia. Odpowiedzią jest partnerstwo. Ono też pozwala podjąć decyzję w jakiej formie i w jakim zakresie rodzice będą dzieli się opieką nad dzieckiem.
Zrozumienie potrzeb i ambicji drugiej osoby są fundamentem silnej rodziny. Z badania przeprowadzonego dla OLX przez Minds & Roses wynika, że aż 72% respondentów postrzega rolę mężczyzny jako „bycie wsparciem psychicznym dla żony czy partnerki oraz dbanie o bezpieczeństwo finansowe rodziny.”. Obraz ten wyraźnie zmienia się jednak z czasem. Dzięki dynamicznemu i równościowemu prawodawstwu, coraz więcej ojców decyduje się na urlop rodzicielski. Hasło „zawód tata” przestaje szokować. W końcu!
Współdzielenie opieki nad małym dzieckiem w takiej formie umożliwia matkom rozwój zawodowy. Gwarantuje także równiejszy podział obowiązków domowych. 81% badanych twierdzi ponadto, że gdy to mężczyzna przebywa na urlopie, dziecko ma szansę na lepsze poznanie ojca, a co za tym idzie, zbudowanie z nim trwałej, bezpiecznej więzi.
Jak podkreśla Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care – Podział urlopów rodzicielskich to pierwszy krok do partnerstwa, które przez większość Polek i Polaków jest preferowanym modelem rodziny. Potrzeby dzisiejszych rodziców są inne, niż te nawet 10 lat temu i warto, aby ten przekaz trafił do jak najszerszego grona odbiorców.
Decyzja o współdzieleniu opieki nad dziećmi jest zawsze indywidualna i zależy od wielu czynników. Kluczowe jest zrozumienie, że zarówno ojcowie korzystający z urlopu, jak i ci, którzy tego nie robią, są równie wartościowymi rodzicami. Ważne jest, aby rodzice wspólnie podejmowali tak kluczowe decyzje. Każdy scenariusz przynosi zbiór określonych korzyści i każda para może, a wręcz powinna, samodzielnie, bez społecznej presji i prawnie wykluczających obostrzeń wybrać ten, który będzie najlepszy dla ich rodziny.
Naszą zaś rolą - rolą mediów, bliskich i lokalnych społeczności - jest oswajanie obrazu pełnoetatowego taty. Najwyższy czas pożegnać się z krzywdzącymi, nieprawdziwymi stereotypami przypisanymi do konkretnych płci. Mężczyzna ma nie tylko prawo, ale i takie same co kobieta predyspozycje do dobrej, pełnej ciepła i miłości opieki nad maluchami.
Pamiętajmy przy tym wszystkim, że opieka nad dzieckiem to regularna praca, która wymaga czasu, zrozumienia natury rodzicielstwa i szukania rozwiązań. Często niełatwych, jeszcze częściej po prostu nietypowych. Skorzystanie z urlopu przysługującego ojcu nie jest czasem wolnym. To nie wakacje, to pełnoetatowe zajęcie, którego trzeba się nauczyć. Aby w choć niewielkim stopniu ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy selekcję kilku trików, które mogą okazać się pomocne:
- Twórz harmonogramy, ustalaj priorytety i deleguj zadania, aby zminimalizować stres i poziom zmęczenia.
- Wykorzystaj czas spędzany z dzieckiem na rozwijanie jego umiejętności i zainteresowań. Zabawy edukacyjne, zajęcia grupowe oraz wystawy czy przedstawienia dla dzieci mogą być świetną formą nauki i rozrywki – nie tylko dla twojej pociechy, ale i dla ciebie.
- Wykorzystaj postęp i możliwości, jakie daje nam współczesny świat. Aplikacje do zarządzania czasem i obowiązkami mogą być nieocenioną pomocą w codziennym funkcjonowaniu. Korzystaj z technologii, aby ułatwić sobie życie.
- Na koniec najważniejsze. Pamiętaj o dbaniu o własne zdrowie i samopoczucie. Kiedy czujesz, że tracisz siły - poproś o pomoc. Z pewnością masz dookoła siebie ludzi, którzy z otwartym sercem wesprą cię na co dzień w rodzicielskich obowiązkach. Wesprze cię także mama dziecka. Powtórzmy to raz jeszcze – partnerstwo to podstawa.
OLX, jako największy serwis z ogłoszeniami o pracę, dostrzega istotne kwestie społeczne i promuje dialog na temat uwspółcześnionego podziału ról. Kampania „Praca z korzyścią dla wszystkich”, która wystartowała w 2024 roku, koncentruje się na promowaniu równości w dostępie do pracy i wyrównaniu szans zawodowych kobiet i mężczyzn.
W ramach kampanii podkreślano, jak ważne jest zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi oraz jak takie zaangażowanie może wpłynąć na życie rodzinne i zawodowe.
Ma ona na celu uświadomienie społeczeństwu, że podział obowiązków domowych i rodzicielskich jest kluczowy dla rozwoju partnerskich relacji, dla wzmocnienia wizerunku mężczyzny jako rodzica oraz dla wsparcia kobiet w realizacji ich zawodowych aspiracji. Pokazuje, że korzystanie z urlopów przez ojców nie jest obowiązkiem, ale szansą - tak dla rodziców, jak i ich dzieci.
W ramach omawianego projektu, oprócz ważnych informacji i garści statystyk, przedstawiono również różne historie ojców, którzy zdecydowali się na urlop rodzicielski i pokazali, jak kreatywnie podchodzą do nowych wyzwań. Jeden z bohaterów, Marcin, opowiada, jak nauczył się organizować domowe obowiązki, łącząc opiekę nad dzieckiem z pracą zdalną. Jego historia inspiruje innych mężczyzn do rozważenia tej możliwości i pokazuje, że przy odpowiednim podejściu, można z sukcesem połączyć rolę rodzica z karierą zawodową.
Nie zapominajmy jednak o otwartości na różne perspektywy. Narzucanie jednej konkretnej jest nie tylko aroganckie, ale i ze wszech miar niewłaściwe. Każdy ma prawo do własnego zdania. Decyzja o urlopie jest kwestią indywidualną, a rola ojca, który z różnych względów się na to nie decyduje, jest tak samo ważna - zarówno w życiu dziecka, jak i całej rodziny.