1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Choroby róż i sposoby ich zwalczania - o czym warto pamiętać?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Kwiaty w ogrodzie to piękna ozdoba ciesząca oko niemal każdego. Niestety jest to także rodzaj roślin, które często ulegają różnym chorobom, są atakowane przez szkodniki, powodujące wiele szkód w kwiatach. Z jakimi rodzajami chorób najczęściej można się spotkać w polskich ogrodach i różanecznikach i jak im skutecznie przeciwdziałać?

Jedną z najpopularniejszych odmian choroby, jaka może spotkać róże, są odmiany grzybów. Pierwszymi oznakami tego rodzaju przypadłości może być biały nalot na liściach, który po pewnym czasie zmieni swoją barwę na szary lub brązowy. Liście z kolei ulegają zniszczeniu, ich kształty zmieniają się i poddają licznym zniekształceniom, jednocześnie tracąc swoją urodę. Bardzo ważne jest w tym przypadku, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby z jednego krzewu róży na inne. Dlatego warto zabezpieczyć chorą odmianę, jednocześnie usuwając opadłe liście z ziemi, tak by grzyb nie dostał się do gleby i jej nie zakaził. Istotne w tym przypadku jest także wykonywanie regularnych oprysków specjalnymi preparatami przeznaczonymi do walki z grzybami.

Mszyce - szkodniki żerujące na liściach róż. Jak z nimi skutecznie walczyć?

Popularne w polskich ogrodach mogą być spowodowane także wieloma szkodnikami, które żerują właśnie na tych kwiatach. Jedną z najbardziej znanych odmian jest mszyca. Mszyce pasożytują na różach poprzez wysysanie soków z pędów i liści. Warto pamiętać o tym, że mszyce nie występują pojedynczo, a raczej są to szkodniki, które budują całe kolonie. Ich działalność, jeśli w porę nie zareagujemy, może przynieść opłakane skutki. Liście rośliny uschną w bardzo szybkim tempie, zauważalna będzie również ich deformacja oraz zmiana kolorów. Choroby róż, które powodują mszyce, warto spróbować zwalczać domowymi, naturalnymi sposobami, tak by nie zaszkodzić naszym roślinom. Do usuwania szkodników przydatne mogą okazać różnego rodzaju wywary. Wywar z niedopałków papierosów, czosnku czy pokrzyw - powinny przynieść pozytywne skutki. W razie niepowodzenia, warto skorzystać z gotowych preparatów, jakie można nabyć w sklepach ogrodniczych. Regularne opryski powinny w szybkim czasie przynieść zadowalające skutki.

Choroby róż spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz niewystarczająca ochroną przed sezonem zimowym

Uszkodzenia róż mogą być również wynikiem zmiennych warunków pogodowych oraz niewystarczającego zabezpieczenia roślin przed nimi. Zima dla róż, które nie są owinięte materiałem izolującym, może być ich ostatnią. Uszkodzenia spowodowane bardzo niskimi temperaturami stają się czasem nieodwracalne. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie kwiatów po sezonie. Juta, słoma czy włóknina, to materiały, które doskonale sprawdzą się do tego celu, można zakupić je w każdym sklepie ogrodniczym. Choroby róż mogą być spowodowane także nieodpowiednim rodzajem ziemi, brakiem nawozu, który jest konieczny przy tego rodzaju roślinach. Ponadto opieka nad kwiatami powinna uwzględniać rozsądne podlewanie, to znaczy róże są bardzo wrażliwe na nadmierną ilość wody i przelanie ich może spowodować bardzo szybkie ich zniszczenie. Regularne usuwanie opadłych liści, gałązek czy pędów sprawi, że choroby i szkodniki nie będą przenosić się na inne krzewy. Dobrym rozwiązaniem jest spryskiwanie róż co jakiś czas specjalnymi preparatami, które nie są szkodliwe dla przyrody, a jednocześnie oczyszczają je z nagromadzonych nalotów. Dzięki tym kilku wskazówkom pielęgnacja kwiatów w ogrodzie będzie nieco łatwiejszym zadaniem, a róże będą mogły kwitnąć w pełnej krasie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze