1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co możemy zrobić, żeby spać lepiej?

Zdrowy sen powinien być podstawą naszego stylu życia. (Fot. iStock)
Zdrowy sen powinien być podstawą naszego stylu życia. (Fot. iStock)
Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Powinniśmy to powtarzać jak mantrę szczególnie teraz, żyjąc w zabieganym świecie, w którym nieustanna pogoń za marzeniami coraz skuteczniej przysłania nam tak ważną potrzebę odpoczynku i regeneracji. Jak więc spać mądrze? 

Badanie jakości snu, przeprowadzone przez Hilding Anders Polska, pokazują, że temat świadomości znaczenia snu Polacy traktują dwojako. Z jego wyników wysuwa się przede wszystkim jeden, bardzo istotny wniosek - przeznaczamy zdecydowanie zbyt mało czasu na sen. Aż 48 proc. badanych wskazało, że średnio w ciągu tygodnia przeznacza na sen 6-7 godzin, z kolei 17 proc. zadeklarowało, że śpią średnio mniej niż 6 godzin. Okazuje się więc, że pomimo posiadanej wiedzy w zakresie zalecanej przez lekarzy i specjalistów długości snu i umiejętności wskazania optymalnej dla organizmu liczby godzin poświęcanych na spanie, większość Polaków nie potrafi zorganizować dnia pracy w taki sposób, by móc przespać około 8 godzin na dobę. Niedostatki snu odsypiane są głównie w weekendy, bo w tym czasie większość osób przeznacza na sen zalecaną liczbę godzin lub więcej.

Z kolei pytanie dotyczące problemów związanych ze snem przyniosło wiele niejasności. Z jednej strony Polacy pytani o to, czy dobrze sypiają i czy wysypiają się, twierdzą jednogłośnie, że tak – na co dzień są raczej wyspani. Z drugiej jednak strony w pytaniach o odczuwanie konkretnych kłopotów ze spaniem, okazuje się, że zdecydowana większość Polaków odczuwa skutki zbyt krótkiego spania. Ponad 70 proc. skarży się na senność w środku dnia, blisko 50 proc. odczuwa zmęczenie i budzi się wcześnie rano nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby, a 49 proc. deklaruje ogólne problemy z zaśnięciem. Jednocześnie jednak większość Polaków (88 proc. mężczyzn i 82 proc. kobiet) twierdzi, że nie cierpi na bezsenność.

Okazuje się jednak, że ze świadomością znaczenia snu i tworzenia odpowiednich warunków, by odpoczywać efektywnie nie jest w naszym kraju do końca tak źle. Widoczny jest bowiem trend, według którego coraz więcej Polaków ma w swoich domach i mieszkaniach wydzielony pokój do spania i odpoczynku. Aż 85 proc. badanych traktuje sypialnię jako pewnego rodzaju azyl - miejsce do wyciszenia, chronione przed gośćmi, w którym mamy możliwość pobycia sam na sam ze sobą. Z kolei 75 proc. deklaruje, że ich sypialnia służy wyłącznie do snu i relaksu. Wynika z tego, że większość z nas nie zabiera pracy do łóżka i rozumie, że sen i miejsce spania powinno być ważną częścią w naszym domu i życiu.

Zdrowy sen - jak to zrobić?

Badania jakości naszego snu pokazują, że jesteśmy rozdarci - z jednej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że sen jest bardzo ważną częścią naszego życia i staramy się, by miejsce, w którym się mu oddajemy było jak najlepiej przygotowane. Jednocześnie śpimy stanowczo za krótko i w związku z tym borykamy się z różnego rodzaju problemami. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki czasów, w których żyjemy. Praca, rodzina, pielęgnowanie pasji, prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia i wiele innych codziennych wyzwań i obowiązków sprawiają, że na sen nie wystarcza nam czasu. Mamy jednak to co najważniejsze - świadomość tego, że sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Co więc możemy zrobić, by spać lepiej? Oto 5 prostych wskazówek.

1. Zadbaj o przesypianie odpowiedniej liczby godzin. Idealny sen dla dorosłego człowieka to taki, który jest niczym niezakłócony i trwa nieprzerwanie przez 7 do 9 godzin. Warto o tym pamiętać i w natłoku spraw i obowiązków nie przedłużać położenia się do łóżka oraz nie wstawać zbyt wcześnie. Przesypianie odpowiedniej liczby godzin powinno być naszym nawykiem.

2. Popraw swój styl życia. W zdrowym ciele zdrowy i wyspany duch. Dieta i aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla jakości naszego snu. Należy jeść produkty lekkostrawne, ograniczać mięso, spożywać duże ilości warzyw i owoców. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinniśmy jeść około dwie godziny przed zaśnięciem. Ważne jest również, by dbać o regularną aktywność fizyczną, a jednocześnie nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem.

3. Mniej się stresuj. Problemy ze zdrowym snem często wynikają z podwyższonego poziomu hormonu stresu - kortyzolu. Warto więc na co dzień starać się unikać sytuacji stresowych, na bieżąco konfrontować się z przeciwnościami losu, a problemów nie zamiatać pod dywan, bo odłożone w czasie mogą zaburzać sen.

4. Wycisz się. Kolejnym krokiem po optymalizacji poziomu stresu zawsze powinno być wyciszenie, zarówno w sferze duchowej, jak i fizycznej. Codziennie przed zaśnięciem staraj się uspokoić swój umysł i obniżyć poziom napięcia ciała, bo tylko wtedy następuje prawdziwa regeneracja. Możesz to zrobić przy pomocy medytacji, spokojnej muzyki, czytania książki.

5. Zadbaj o wygodny materac. Oprócz pracy nad zmianą swojego podejścia i sferą duchową, nie możemy zapominać o zapewnieniu sobie odpowiedniego miejsca do spania. Zużyty materac, niewygodna kanapa, czy łóżko z nierówną powierzchnią mogą być przyczyną bólów mięśni i schorzeń kręgosłupa. Dobrze dobrany materac to gwarancja zdrowego snu i odpowiedniej regeneracji.

Materac a zdrowy sen

Wszyscy, którzy stali przed wyborem materaca wiedzą, że jest to nie lada wyzwanie. Warto jednak zrobić to świadomie - będzie on przecież przez nas używany codziennie przez kolejne kilka lat. to firma tworząca materace i łóżka od 1939 roku. Wyróżnia ją przede wszystkim podejście do klienta, bo to właśnie on i jego potrzeby są głównym filarem firmy. Upodobania klienta, dbanie o zdrowy wypoczynek i efektywny sen są priorytetowe w procesie powstawania produktów Hilding.

Co więcej, wszystkie oferowane produkty wyróżnia elegancki design będący odzwierciedleniem funkcjonalności, innowacyjne rozwiązania i ponadprzeciętny komfort Filozofia marki Hilding opiera się na kilku kluczowych czynnikach, którymi są: ergonomia, mikroklimat, higiena, wzornictwo, wytrzymałość i ochrona środowiska. Pierwsze trzy czynniki decydują o samopoczuciu. Pozostałe wpływają na postrzeganie i wybór optymalnego modelu materaca i łóżka.

Jak więc wybrać idealny materac? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednak zawsze powinien to być jak najlepszy wybór. A ten w pierwszej kolejności powinien być podyktowany naszym zdrowiem. Ważna jest również jakość materiałów, z których materac jest wykonany - zwróćmy uwagę, czy marka, na którą się decydujemy posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość produktu. Produkty marki Hilding Anders Polska spełniają wszystkie, najważniejsze wymagania, a w ich ofercie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jednym z najbardziej uniwersalnych, a zarazem innowacyjnych modeli jest . To wysokoelastyczny materac piankowy o uniwersalnym przeznaczeniu. Dzięki dwóm poziomom twardości polecany jest zarówno osobom lekkim, preferującym sen na twardszym podłożu, jak i osobom o podwyższonej wadze, nawet do 140 kg. Wystarczy wybrać odpowiednią stronę materaca.

 (Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Otwartokomórkowa struktura pianki gwarantuje doskonałą wentylację, a tym samym odpowiednią higienę snu. Posiada mniej jednolitą strukturę komórkową od standardowej pianki, dzięki czemu uzyskuje lepsze parametry podtrzymywania ciała, komfortu oraz sprężystości i elastyczności, a siedem zróżnicowanych stref twardości zapewnia idealne dopasowanie i bardzo dobre wsparcie całego ciała. Materace marki Hilding to najwyższa jakość, a decydując się na ich zakup zapewniamy sobie zdrowy i w pełni regenerujący sen.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze