fbpx

Co robić ze zdjęciami zapisanymi w aparacie cyfrowym?

Co robić ze zdjęciami zapisanymi w aparacie cyfrowym?
Fot. materiał partnera

Fotografia na przestrzeni lat zmieniła się diametralnie. Dziś zdjęcia robi się zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Miejsce rolek z kliszami zajęły karty pamięci, na których zapisać można setki, a nawet tysiące plików. Z jednej strony zapewnia to ogromną wygodę, z drugiej jednak sprawia, że przydatność wielu zdjęć kończy się już po kilku minutach od ich wykonania.

Zapomniane fotografie

Poza pojedynczymi przypadkami, przestaliśmy zwracać uwagę na parametry wykonywanych fotografii. Po co bowiem zajmować się ustawianiem światła, przyjmowaniem optymalnej pozycji czy dbałością o detale skoro w przeciągu jednej minuty wykonać można dziesiątki zdjęć? Na pewno któreś z nich okaże się dobrej jakości. Jednak nawet jeśli uda się uchwycić magiczny moment, rzadko kiedy opuszcza on kartę pamięci. W większości przypadków zostaje on zapomniany. Rozwiązaniem tak rozumianego marnotrawstwa wydaje się drukowanie zdjęć, realizowane przez profesjonalne firmy.

Jest to doskonały sposób na to, aby znacząco wydłużyć życie fotografii. Zamiast bowiem składować pliki na karcie lub dysku komputera, można je wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie. Jest to także okazja, by powrócić do tradycji kompletowania albumów ze zdjęć, czym namiętnie zajmowaliśmy się jeszcze tak niedawno.

Profesjonalny druk zdjęć

Usługi drukowania zdjęć, wbrew pozorom, zapewniają mnóstwo swobody. Z łatwością wybrać można bowiem format fotografii, a także rodzaj papieru, na którym się ona znajdzie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotować zdjęcie w formie obrazu, umieścić je w ramce lub we wspomnianych albumach.

Dlaczego warto drukować zdjęcia? Ponieważ w ten sposób zachowujemy ważne momenty – urodziny, wesela, spotkania rodzinne, komunie czy też rozmaite imprezy z przyjaciółmi. Dzięki nim pamięć o istotnych wydarzeniach będzie żywa przez cały czas. Także wówczas, gdy uczestniczących w nich osób kiedyś przy nas zabraknie.

Należy podkreślić też fakt, iż wydrukowane zdjęcia doskonale sprawdzają się jako elementy ozdobne domów i mieszkań. Warto pomyśleć o zawieszeniu ich na ścianie w salonie, sypialni czy na przedpokoju. Tak przygotowane fotografie okażą się również trafionym pomysłem na prezent.

Co robić ze zdjęciami zapisanymi w aparacie cyfrowym?
Fot. materiał partnera

Gdzie wydrukować zdjęcia?

Na rynku znaleźć można wiele drukarek fotograficznych, za pomocą których każdy jest w stanie wydrukować zdjęcie w domu. Należy jednak pamiętać o wszelkich ograniczeniach tych sprzętów, dotyczących przede wszystkim obsługiwanych formatów oraz jakości wydruków.

Osoby, którym zależy na konkretnym efekcie, a także na zdjęciach w nietypowych wymiarach, powinni więc postawić na usługi firm specjalizujących się w drukowaniu zdjęć. Na co zwrócić uwagę przed wydaniem pieniędzy?

  • Rodzaj papieru. Powinien być to gruby papier fotograficzny, który zapewni nie tylko odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, ale również odporność na wilgoć i inne czynniki szkodliwe.
  • Dostępne rozmiary. Zdjęcia drukowane są w różnych formatach – od tych najmniejszych, czyli A5 i A4, do naprawdę sporych (np. B0).
  • Obsługiwane formaty. Firmy z reguły dokładnie informują, jakie pliki są w stanie obsłużyć. Przeważnie będą to formaty jpg, png, tif oraz pdf. Znaczenie może mieć również waga zdjęcia, gdy plik jest przesyłany drogą e-mailową.

O plikach zapisanych na dyskach komputerów i kartach pamięci dość szybko się zapomina, zwłaszcza gdy są liczone w setkach bądź tysiącach. Drukowanie fotografii jest więc najlepszym sposobem na to, aby zachować je na dłużej. Żeby jednak końcowy efekt spełnił oczekiwania, warto decydować się na usługi świadczone przez uznane firmy.