1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co zrobić by legalnie leczyć się medyczną marihuaną?

(Fot. materiał partnera)
(Fot. materiał partnera)
Medyczna marihuana jest od ponad trzech lat legalna w Polsce. I chociaż trochę czasu od jej zalegalizowania minęło, to wciąż wiedza na temat działania i stosowania tego leku - mówiąc delikatnie - pozostawia wiele do życzenia. Marihuana medyczna jest dostępna na receptę, ale wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Kto zatem może się nią leczyć? 

Legalna, ale niedostępna dla każdego

Medyczna marihuana jest legalna w wielu krajach Europy i na świecie. Pomaga w leczeniu naprawdę poważnych chorób, jak również łagodzi skutki wielu ciężkich schorzeń. Nowotwory, epilepsja, stwardnienie rozsiane to tylko część dolegliwości, na które stosuje się ten lek. Ale o tym napiszemy szerzej za chwilę.

Chociaż marihuana medyczna jest dostępna w polskich aptekach od 2017 r., to rządzący, którzy podpisali tę ustawę, nie pozwolili na jej uprawianie do celów medycznych. Argumentem nie było nawet to, że w Polsce nie brakuje sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących , z których można wyhodować rośliny o działaniu leczniczym.

W efekcie susz marihuany medycznej oraz wszystkie preparaty i leki na jej bazie muszą być sprowadzane z zagranicy. Ograniczenie dostaw wyłącznie do tych z importu już w pierwszych miesiącach od pojawienia się leku w aptekach odczuli pacjenci. Medycznej marihuany brakowało, bo jej dostawy były znikome.

Ale na tym nie koniec. Niezależnie od braków leku w aptekach, wielu pacjentów i tak nie było stać i do dziś nie stać na zakup medycznej marihuany. Jeden gram leku to wydatek rzędu ok. 65-70 zł. Taka cena, którą trzeba zapłacić za produkt importowany. Eksperci, konopni aktywiści i sami pacjenci są zgodni co do tego, ze krajowa uprawa i produkcja medycznej marihuany obniżyła by jej koszt nawet o kilkadziesiąt złotych za gram!

Co leczy marihuana medyczna?

Kontrowersje wokół tematu medycznej marihuany wynikają przede wszystkim z niewiedzy na temat działania tego leku. Lecznicze właściwości marihuany zostały jednak potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Znaczną część z nich prowadzono i prowadzi się na bieżąco w USA. Tam też medyczna marihuana jest legalna w większości amerykańskich stanów.

Efekt? Lista chorób, które można leczyć medyczną marihuaną, albo wspomagać ich leczenie jest naprawdę bardzo długa. Zresztą z prozdrowotnych i leczniczych właściwości marihuany ludzie korzystali już kilka tysięcy lat temu w Chinach, Indiach czy Egipcie. Już wówczas była ona lekiem na sile bóle.

Tak też jest dzisiaj, jednak naukowcy odkryli i wciąż odkrywają, że medyczną marihuaną można leczyć wiele poważnych chorób. Zatem to nie tylko lek na silne bóle, ale także na miastenię, dotkliwe ataki padaczki, choroby Alzheimera, oraz autyzm, jaskrę, stwardnienie rozsiane, boreliozę, czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Dodatkowo medyczna marihuana wspomaga leczenie HIV i AIDS, nowotworów, jak również skutków przez nie wywołanych oraz Choroby Hashimoto. Nie wspominając już o leczeniu bezsenności, czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Problemy z rozpoczęciem terapii?

Ograniczona dostępność marihuany medycznej w aptekach, o której wspominaliśmy, to nie jedyny problem. Wcale niełatwe jest też uzyskanie przez pacjenta recepty na ten lek. Wiele osób wymagających leczenia medyczną marihuaną nie wie też jak starać się o takową receptą, i który lekarz faktycznie może ją wypisać.

I chociaż nad Wisłą prawo jest bardzo liberalne, jeśli chodzi o schorzenia i choroby, na które może zostać przepisana marihuana medyczna (poczynając od bóli kręgosłupa, przez zaburzenia snu, a kończąc na chorobach nieuleczalnych), to nie wielu lekarzy nie ma wiedzy na temat leczenia konopiami, a w efekcie nie chcą oni słyszeć o medycznej marihuanie i nawet zniechęcają pacjentów do zastosowania takiej terapii.

Wynika to z tego, że wiedza na temat zastosowania konopi do celów medycznych oraz powiązanego z nimi układu endokannabinoidowego występującego w organizmie człowieka jest stosunkowo młoda i do dziś na studiach medycznych nie została wprowadzona do programu nauczania.

Jak rozpocząć leczenie?

Odpowiedzią na trudności z rozpoczęciem terapii marihuaną medyczną jest coraz więcej specjalistycznych klinik i przychodni powstających na terenie Polski, które koncentrują się na leczeniu konopiami i zatrudniają wykwalifikowanych oraz gruntownie przeszkolonych lekarzy oraz personel.

Tu jednak pacjenci, którzy chcą się leczyć marihuaną powinni również zachować ostrożność, ponieważ jest też wiele miejsc, które nastawione są wyłącznie na łatwy zysk. W takich miejscach osoby wymagające leczenia konopiami muszą zapłacić duże pieniądze zanim otrzymają receptę.

Tak naprawdę jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent kwalifikuje się do terapii marihuaną medyczną, to już podczas pierwszej wizyty powinna zostać przepisana recepta. Warto jednak wybierając się do specjalistycznej przychodni czy kliniki mieć ze sobą dokumentację dotycząca historii choroby – zaświadczenia, diagnozy, recepty, itd.

Leczenie medyczną marihuaną to terapia alternatywna, ale co istotne naturalna, dlatego warto wykazać, że stosowanie konwencjonalnych rozwiązań nie przyniosło efektów w leczeniu, albo po prostu że tego typu leczenie nie było bezpieczne dla zdrowia, czy też wywoływało skutki uboczne.

Wizyta w przychodni specjalizującej się w leczeniu marihuaną niczym nie różni się od wizyt we wszystkich innych przychodniach. Podczas takie wizyty lekarz może zapytać, czy pacjent przyjmuje inne leki, ponieważ kannabinoidy zawarte w marihuanie medycznej mogą wchodzić w reakcję, z niektórymi lekami.

Marihuana dostępna w aptekach

Poruszając temat medycznej marihuany warto jeszcze  wspomnieć czym różni się on od tej, którą stosuje się do celów rekreacyjnych. Tak naprawdę niczym. Jest to ta sama substancja, którą można zakupić w dyspensarium czy w holenderskim coffe shopie. 

Marihuana medyczna i rekreacyjna to jedno i to samo. Jest tylko różne wykorzystanie konopi indyjskich – medyczne, albo rekreacyjne. Marihuana do celów medycznych jest zatem surowcem farmaceutycznym i może się jedynie różnić tym, że jest bardziej wystandaryzowana -  uprawiana w bardziej sterylnych oraz restrykcyjnych warunkach.

W tej chwili dostępna marihuana medyczna w polskich aptekach to zazwyczaj susz kawiatów Cannabis Flos THC 20% CBD 1%, Cannabis sativa L., Red No 2). Wbrew wielu obiegowym opiniom ten susz nie służy do palenia, bo może podrażniać płuca, a substancje smoliste jak wiadomo nie mają działania prozdrowotnego.

Susz stosuje się wykorzystując tak zwany waportyzator, który  podgrzewa medyczną marihuanę do odpowiedniej temperatury. W efekcie jest to bezpieczna metoda, bo pacjent wdycha jedynie opary kannabinoidów.

Działanie medycznej marihuany

Wielu pacjentów stosujących marihuanę do celów medycznych potwierdza, że działa ona kojąco i faktycznie przynosi im ulgę. Wspomaga leczenie, a nawet pomaga wyleczyć skutecznie wiele chorób. Decydując się na terapię konopiami należy jednak pamiętać, że jak każdy lek mogą one wywoływać działania niepożądane.

Warto zatem rozpoczynając leczenie upewnić się, czy niepożądane skutki tego leku nie przeważą nad korzyściami z jego stosowania. Najczęstsze niepożądane efekty zastosowania medycznej marihuany to suchość w ustach, obniżenie nastroju, a w najgorszym wypadku halucynacje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze