fbpx

Czego nie można wysłać kurierem?

Czego nie można wysłać kurierem?
Fot. materiały partnera

Zanim klikniesz ikonkę „zamów kuriera”, warto się dobrze zastanowić. Istnieją bowiem produkty, których nie wolno przesyłać w ten sposób, a jeżeli już to specjalną przesyłką. Czego nie można wysłać kurierem? Co zawiera katalog produktów zabronionych? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Nie wszystko wyślemy kurierem

Przesyłki kurierskie to popularny sposób przekazywania sobie określonych przedmiotów. Prywatnie w ten sposób sprzedajemy i kupujemy ubrania, książki, kosmetyki, elektronikę, a nawet produkty spożywcze. Zawodowo natomiast transportujemy tak dokumenty, środki do dezynfekcji, artykuły biurowe i wiele więcej. Bez kurierów zatem nie może funkcjonować żadna społeczność. Wielu osobom trudno jest zatem wyobrazić sobie, że istnieją przedmioty, których z pewnych względów nie można w taki sposób wysłać. A jednak! Oczywiście szczelnie zapakowana paczka nie zostanie otwarta przez kuriera. Jeżeli nie będzie miał on żadnych podejrzeń, co do jej zawartości, na pewno nie postanowi zajrzeć do środka. Dla własnego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa innych osób, warto jednak wiedzieć, czego tak naprawdę nie można wysyłać kurierem. Zamów kuriera wtedy, gdy przekazujesz komuś książki lub kosmetyki, ale uważaj na pewne, zakazane produkty.

Katalog produktów zakazanych

Czego zatem nie można przewozić kurierem? Nad czym należy się szczególnie zastanowić przed kliknięciem polecenia „zamów kuriera” na stronie internetowej? Zakazane są przede wszystkim rzeczy nielegalne. Absolutnie niedozwolone jest przewożenie narkotyków, broni palnej, a także roślin i zwierząt objętych ochroną. Dodatkową kategorią są też towary wyłączone z przewozu. Katalog tych przedmiotów może się różnić, w zależności od regulaminu, obowiązującego w danej firmie kurierskiej. Niektórzy kurierzy nie dopuszczają na przykład przewozu alkoholu i innych produktów płynnych. Wynika to z czysto praktycznych względów. Szklane butelki mogłyby się po prostu rozbić i rozlać. Innym ryzykownym towarem, który znajduje się na liście produktów zakazanych w wielu firmach kurierskich są rzeczy o wysokiej wartości. Firmy kurierskie nie podejmują się przewozu antyków, biżuterii, dzieł sztuki oraz futer. Wysoka wartość tych przedmiotów może bowiem generować wiele problemów w przypadku uszkodzenia lub zaginięcia przesyłki. Chociaż należy podkreślić, że te zdarzają się niezwykle rzadko.

Czego jeszcze nie można przewozić?

Innymi towarami, które nie powinny być przewożone przez firmy kurierskie są materiały żrące i łatwopalne. W katalogu takich substancji znajdziemy chociażby farby, środki czystości, niektóre części samochodowe i tak dalej. Pod żadnym pozorem nie wolno też wysyłać organizmów żywych… ale i martwych. Ptaki, ssaki, ryby, gady, płazy – one wszystkie mogą po prostu takiej podróży nie przeżyć. Taki „ładunek” można w pewnych przypadkach transportować kurierem, ale musi być to paczka specjalnej kategorii, która zostanie doręczona w dniu jej nadania, trafi prosto do rąk odbiorcy i jest przesyłką chronioną, a także nie waży więcej niż 30 kilogramów. Pewnymi obwarowaniami objęta jest również żywność i używki. Produkty, które mogłyby się łatwo popsuć albo wymagają lodówki, nie powinny być przesyłane kurierem. Wybranie opcji „zamów kuriera” może się przydać co najwyżej do potraw wekowanych, słoików z konfiturami, puszek, produktów suchych i niewymagających szczególnie niskiej temperatury.