1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy wybór kawy do ekspresu ma znaczenie? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Ekspres do kawy to ważny zakup dla każdego kawosza, dlatego wybór odpowiedniego zwykle poprzedzony jest obszernym researchem. Kiedy ekspres w końcu stanie na kuchennym blacie, oczekujemy, że wzniesie kawowe doznania na nowy poziom. Żeby tak się stało, potrzebujemy jeszcze dwóch niezmiernie ważnych czynników: dobrego młynka (ale to temat na odrębny tekst) oraz… kawy! Jeśli zastanawiasz się, jaką kawę wybrać do ekspresu oraz czy to w ogóle ma znaczenie, ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jaki ekspres, taka kawa!

Po pierwsze, wybór kawy należy uzależnić od typu ekspresu, jaki posiadamy. Do ekspresów przelewowych, takich jak np. Moccamaster, zwykle najlepiej sprawdzą się kawy dedykowane do metod przelewowych, czyli o jasnym stopniu wypalenia (z pewnymi wyjątkami, o których później). Do ekspresów ciśnieniowych warto wybrać kawy dedykowane do espresso, czyli te o średnim i ciemniejszym stopniu wypalenia. Informacje o stopniu wypalenia kawy znajdziemy w opisie kawy, a jeśli robimy zakupy w sklepie internetowym, takim jak np. , kawy podzielone są na kategorie w zależności od przeznaczenia. Łatwo więc znajdziemy zestaw kaw, spośród których swobodnie możemy wybierać.

Espresso i przelew – czym się różnią?

Espresso parzy się przepuszczając gorącą wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem przez kolbę z drobno zmieloną kawą. Kontakt wody z kawą jest krótki, a powstały napój ma małą objętość i dużą intensywność. W małej filiżance kryje się mnóstwo aromatów – espresso powinno być subtelnie słodkie i mieć łagodną kwasowość.

Kawa parzona metodą przelewową powstaje poprzez zalewanie zmielonych ziaren gorącą wodą i przesączanie przez papierowy filtr. Dłuższy kontakt kawy z wodą sprawia, że przelew charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny. Powstały napar jest delikatny, a w procesie ekstrakcji wyczuwalne stają się smaki i aromaty owoców (także cytrusów), kwiatów lub słodyczy.

Profil smakowy

Następny krok to wybór profilu smakowego, który najbardziej nam odpowiada. Odmiana, region, metoda obróbki – to tylko niektóre czynniki, które mają wpływ na smak kawy w filiżance. Przed amatorem kawy otwiera się w tym miejscu całe spektrum możliwości próbowania i eksperymentowania. Jeśli jednak, przynajmniej na początku, nie chcecie zagłębiać się w te zmienne aż tak mocno, przygotowaliśmy dla Was kilka sprawdzonych typów.

Kawa do ekspresu przelewowego

Brazylia

W kawach z Brazylii przeznaczonych do tej metody parzenia można się spodziewać przyjemnej, czekoladowej słodyczy, posmaku orzechów czy karmelu, z niewielkim dodatkiem czerwonych, słodkich, suszonych owoców. Takie kawy dobrze skomponują się z odrobiną mleka.

Etiopia

Kawa z tego regionu to w przelewie przyjemne cytrusowo-herbaciane nuty. To świetny wybór dla osób, które szukają w kawie bardziej owocowych smaków. Marka, na którą warto zwrócić uwagę, to na pewno Johan&Nystrom.

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Włoska klasyka

Marka Arcaffe oferuje kawy, które świetnie nadadzą się na początek. Te kawy to najczęściej mieszanki wielu arabik (kaw z różnych regionów) speciality oraz domieszka dobrej jakościowo robusty. Efekt to balans i lekka kwasowość w smaku, ale dzięki robuście nadal mamy sporo goryczy i piękną cremę.

Przebieraj w smakach!

Kiedy już opanuje się podstawy kawowych smaków, a przede wszystkim rozpozna swoje preferencje, wybór ziaren staje się niesamowicie przyjemną czynnością. Każdy wybór otwiera przed nami zupełnie nowe oblicze znanego napoju. Nie pozostaje nam więc nic innego, niż zachęcić Was do rozpoczęcia tej przygody!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze